עם תחילת שנת הלימודים החדשה באוניברסיטת תל אביב אני מופצץ שוב בשאלות מכל הכיוונים. חברים, משפחה ומכרים שלא מפסיקים לשאול את השאלה חסרת הפשר הזו – "מה תעשה עם התואר שלך?" עכשיו, לך תסביר להם שהעניין הוא לא מה תעשה עם זה אחר-כך, אלא איך אתה עושה את זה תוך כדי. לך תסביר להם שהפרקטיות של התואר לא רק מתבטאת בסוף באפיקים המקצועיים העתידיים, שגם הם כמובן בנמצא, אלא בעיקר בצורה בה אתה משיג את ההשכלה שלך, את ההבנה העמוקה של מה שמעניין ומדליק לך את הניצוץ שבעיניים. 

אז בואו נכניס כמה דברים לפרופורציה: להיות פרקטי נותן לכם את החופש לעשות את מה שבאמת עושה לכם את זה. איך עושים את זה נכון? או, עכשיו זו שאלה שאני מוכן לענות עליה.
נתחיל בבסיס, וזה הכי קל – מה בא לכם ללמוד? אתם יכולים להגיד לי שנורא בא לכם ללמוד כלכלה, אפילו מנהל עסקים, אבל בואו נדבר רגע אחד דוגרי... באמת? באמת בא לכם לבלות את השנים היפות שלכם תקועים בין ספרי סטטיסטיקה למשוואות בלתי נגמרות? אני יכול להודות ולהגיד שלי בא ליהנות מהתהליך. אני רוצה ללמוד בצורה שמאתגרת אותי, שנותנת לי את המרחב החופשי לחשוב ולהגיע למסקנות. ואם תרשו לי לקחת את זה צעד אחד קדימה, זו כנראה הדרך הנכונה ביותר ללמוד, לא? הפרקטיקה היא לא שינון חומר, הפרקטיקה היא הרחבת עולם הידיעות וההבנות שלכם, משהו שתשיגו רק אם תלמדו את מה שבאמת, אבל באמת, מעניין אתכם.

ונניח וכבר הבנתם מה מעניין אתכם באמת, מה הלאה? תהנו מזה. הפקולטה למדעי הרוח מלאה באנשים שחולקים אתכם תחום עניין משותף, ורחב מאוד. כבר סיכמנו שאתם לא מוגבלים יותר לקו מחשבה אחד שמוכתב מסגל ההוראה, אבל עכשיו אתם זוכים גם להיפתח לקווי המחשבה של כל מי שרק נקרה לדרכיכם. שיחות הקפה של הבוקר ליד הקפיטריה, השיחות של שעות החלון והמפגשים המקריים במסדרונות – כל אלה הם הזדמנות מצוינת להתפתחות עצמית. 

תרחיבו את היריעה, כי מעבר למסיבות הכי שוות בעיר והטרנד החדש, יש לכם עם מי לדבר על הנושאים שבוערים בכם הכי הרבה. מדעי הרוח - ידם בכל ויד כולם בהם, הרי לא סתם כל ערך בויקיפדיה מוביל (אחרי שרשרת ממוצעת של עשרים ושלושה ערכים, תודה "עובדות לא חשובות") לערך של פילוסופיה. הכל מתקשר זה לזה.

התשובה שלי לשאלה האלמותית "מה תעשה עם התואר שלך", לפחות עכשיו, היא שאני לא יודע. העתיד עוד לא ברור באופק, ואני לא מפחד להודות בזה. אני לא מפחד, כי אני יודע שאמצא את התשוקה שלי, אחרי שהשקעתי וטיפחתי אותה בשנים הללו של הלימודים. תשוקה שנובעת מתוך האהבה והעניין האמיתיים שמעודדים אותי כל הזמן לפקוח עיניים, לזקוף אוזניים ולהרחיב את עולם הידיעות הפרטי שלי.

תשוקה ועניין שמרגיעים אותי אל מול חוסר הידיעה. אני אפילו קצת מתרגש, כי עכשיו כשאני עומד מול עולם התעסוקה הגדול והדורשני? אני יודע שיש לי את הכלים להתמודד איתו, הבנה עמוקה הרבה יותר של עצמי והביטחון שמול כל תרחיש שלא יבוא, אני אדע להתמודד ולעשות את מה שבאמת מעניין אותי ולפעול בצורה הנכונה ביותר. 
אתם רוצים ללמוד, ולא יודעים מה? תהיו פרקטיים ולרגע אחד תעצרו ותחשבו – מה באמת, אבל באמת מעניין אותי. 

רוצים ללמוד משהו פרקטי? תלמדו מה שבאמת מעניין אתכם >>
// איתן דביר

 

Your email was successfully saved