בתור סטודנט באוניברסיטת תל אביב עם חברים רבים בחוג הפסיכולוגיה, לא מן הנמנע שאני אשמע כמה משפטים שייחודיים רק להם. בהתחלה זה היה נחמד, מעניין ואפילו משעשע לפרקים. עכשיו? תחליטו בעצמכם:

1.    השם "פבלוב", מצלצל לך מוכר?
סטודנטים לפסיכולוגיה, בעיקר כאלה משנה ראשונה, ישמחו לחלוק אתכם את החומר הנלמד שרכשו – בדרכם שלהם. באמצע שיחה הם ישמחו לזרוק עליכם פריט מידע רלוונטי יותר או פחות, ברמיזה, כאילו זה חלק מהשיחה. כאילו כל פעם שהם שומעים מישהו מדבר הם נכנעים להתנייה הזאת. אמרת התנייה? שמעת פעם על הכלבים של פבלוב?

2.    אומרים "לא-מודע", לא תת-מודע.
אתם לא צריכים להציק הרבה כדי לקבל מהם דיאגרמה מדויקת של תבניות הפסיכואנליזה של פרויד. המודע, הלא-מודע והתת-מודע, האגו, הסופר אגו והאיד. למעשה, אתם לא צריכים להציק בכלל, כבר סיכמנו שהם אוהבים לחלוק אתכם מידע – בטח כשזה נוגע לטעות הפטאלית שאמרתם עכשיו!

3.    לפעמים אני מרגיש שאני עוד תקוע בשלב האנאלי...
ואם כבר הזכרנו את פרויד, איך אפשר לעזוב אותו מאחור? שלבי ההתפתחות של פרויד לא רק מעניינים, אלא גם מצלצלים כל-כך מלוכלך שאין סיכוי שהם לא יעלו בשיחה! אני מצידי סובל מקיבעון אוראלי, אבל זה כבר סיפור אחר.

4.    אתה יודע שפו הדוב והחברים שלו לוקים במחלות נפשיות, נכון?
כל אחד מאיתנו שמע לפחות פעם אחת בחיים שלו איך לטיגר יש ADHD חמור, חזרזיר סובל מחרדה, איה סובל מדיכאון קליני ופו עצמו בכלל מראה סימני התמכרות. הכירו חברים, את הבסיס התרבותי שלנו לאבחון מחלות נפשיות. DSM? אאוט, פו הדוב? אין!

5.    זו פליטת פה פרואידינית קלאסית
לך תסביר לסטודנטים לפסיכולוגיה שכשהלכת, היפותטית כמובן, לבריסטה בקפיטריה וביקשת קפה הפוך בטעות יצא לך "אמא". בטעות! לא כי עומד מאחורי זה משהו עמוק יותר, או משמעותי. פליטות-פה קורות, סך הכל ביקשתי קפה. היפותטית. 

6.    למה אתה מתכוון כשאתה אומר נורמלי?
טוב זה ברור, יש נורמלי בשבילי, נורמלי בשבילך ונורמלי בשביל מישהו אחר. אחד מהדברים המעניינים שהם ילמדו במהלך התואר שלהם הוא תפיסת עולם "נורמלית" חדשה, ויכול להיות שאני אולי קצת מקנא, אבל בינתיים כשאני אומר נורמלי? אני מתכוון לנורמלי.

7.    יש לי חלון, אתה בא לחדר פופים?
כן, הם יגידו לכם המון דברים שאולי לא תבינו עד הסוף, והם ישמחו לתת לכם את ההרגשה שבוחנים אתכם מתחת לזכוכית מגדלת, אבל בסופו של דבר הם סטודנטים כמו כל אחד אחר. וגם הם, כמו כל אחד אחר, אוהבים לרבוץ בזמן הפנוי במהלך היום בחדר פופים בספריית מדעי החברה. אז אם אתם מחפשים תמצאו אותם שם, וגם אותי, מנמנמים. 

רוצים להבין על מה הם מדברים? לחצו לדעת עוד >>
// איתן דביר

Your email was successfully saved