היי, אתם כבר מכירים אותי במקצת וגם את הפתיחים הללו. אתם יודעים שאני נוסטלגי, אוהב חלומות ועוד שלל דברים. אבל אני רוצה להתמקד במשהו יחסית חדש שלא הרבה יודעים עליי.

אמנם אני כותב כבר שנים, אבל רק לאחרונה נכנסתי לתחום בתור כותב פרילאנס. נכנסתי באותה נשימה גם לשיווק דיגיטלי באותו הפורמט. כל זאת בזמן שאני מתחזק עבודה ראשית במשרה מלאה כבר יותר מחמש שנים ועוד שלל עיסוקים ולימודים. אז מה גרם לי להשתגע ולהעמיס על עצמי עבודה כזאת? בשביל מה זה טוב? לך תעבוד בזה בתור שכיר וזהו!
עובד פרילאנס. איך חשבתי שזה נראה

אבל האמת היא שאני מרוצה. ההתחלה היא לא קלה כמו רוב המקרים בעולם, אך בסופו של דבר מדובר בתהליך משתלם. כמו שבחרתי בדרך עצמאית שבה התחלתי לגור לבד לפני שלוש שנים, כך החלטתי לעשות גם במקצוע שלי.

אמנם התהליך הזה לוקח הרבה יותר זמן ודורש יותר מאשר חתימה על חוזה, אך בסופו של דבר אני בונה את התשתית שתהפוך את מקצוע הכתיבה והשיווק הדיגיטלי לעבודה הראשית שלי. שאני אוכל להגדיר את עצמי בתחומים שאני מתחבר אליהם הרבה יותר, בטח כששניהם נותנים לי לבטא את עצמי בשלל דרכים, גם כשמדובר במאמר שמוכתב לי מראש עם כללים מסוימים.

בניגוד לשכיר, אני גם יכול להתחיל לעבוד ב2 בלילה ולקבוע את סדר היום שלי עם יקיצה טבעית בתור התחלה. עם עבודה ישירה ללא מתווכים ובניה של השם האישי שלי. גם עם רצון לעתיד של שכיר בתחום, אני בונה לעצמי רזומה וניסיון בו זמנית וכל שורה שנכתבת משפרת לי את מקצועיות העבודה. 

עולם הפרילאנס היום כולל כל כך הרבה מקצועות בתוכו - כתיבה, קופירייטינג, עיצוב גרפי, תכנות ועוד המון נושאים. כך שגם אם אתם מרגישים יותר כמו מאבד ת'מילים ולא מעבד תמלילים, יש סיכוי גבוה מאוד שתוכלו למצוא משהו שמתאים לכם יותר.
איך זה נראה באמת...

נשמע כמו התכנית המושלמת, נכון? חכו, זה לא קל ואני עוד לא חי את החלום או מציע לכם משכורת מיליון ספרות ב0 מאמץ, ההפך. הכל מתחיל כשאתה רושם את עצמך בתור עוסק מורשה/זעיר וכו', בהתאם למטרות שלך. לאחר מכן אתה צריך לדאוג לחשבוניות (שהן עסק חשוב משל עצמו, אך למזלנו אנחנו חיים בדור שבו העניין קל יותר מאי פעם ויש כמה פתרונות נוחים כמו למשל הפקת חשבונית דיגיטלית), מעקב אחרי כל ההוצאות ומילוי דו"חות למס הכנסה בהתאם.

אחרי זה נשאר החלק הארי של העבודה עצמה - מציאת לקוחות, ביצוע אותן עבודות על הצד הטוב ביותר ועמידה בזמנים. לרוב גם תעבדו לבד, אז אין מישהו שיגבה אתכם ואין מישהו שיענה ללקוחות ויתאם פגישות כך שהכל עלייך, למרות שבטווח הארוך אתה יוצא בסופו של דבר סקילסט שיעזור לך מאוד גם אם לא תעסוק בתחום בעתיד. ושוב, זה לא מתאים לכל אחד ואני אגיד את זה בפעם השלישית - זה לא מתאים לכל אחד. אבל למי שכן - אחת מההחלטות החשובות והטובות בחייך מתחילה בבחירה הזו.

לפני כמה שנים לא הייתי מאמין יותר מדי שישלמו לי בשביל לכתוב מילים בוורד, אבל היום, גם עם לקוחות וסכומים קטנים  - אני כבר יודע לאיפה אני צריך להסתכל, וזה כבר נותן את הכוח להמשיך הלאה.
// אלעד פרג'ון
לעוד אלעד >>
 

Your email was successfully saved