שנת הלימודים בפתח והיא עומדת להציב בראשיתה את המבחן האולטימטיבי, זה שעוקף את כל שאר תקופת המבחנים בהליכה איטית, רגועה ובטוחה. מבחן החיים האלה בעצמם. מבחן בו החומר הנלמד נרכש לאורך זמן ותרגול, ולא יכול להיות מושלם בלילה לבן אחד.

מבחן שמעמיד במרכזו דבר חשוב, קשה וגדול – איך אעבור את השנה הקרובה מבחינה כלכלית? איך אפשר להמשיך לחיות ולהינות, ולבזבז כמה שפחות? עם השנים שיננתי את הסילבוסים, הפצצתי בתרגולים והתכוננתי ליום הגדול ועכשיו תורי לתרום מידיעותיי הדלות, אולי רק בקצת, ולעזור. בואו ואספר לכם איך אני עובר את המבחן שנה אחר שנה, ואיפה עובר הגבול הדק שבין החסכן לקמצן. בואו נתחיל מהבסיס:

סייג לחכמה – יד שנייה!
נתחיל מסיפור קצר של פצעי מלחמה – חולצת ה"זארה" שיושבת לי במגירה. בתוך עולם של תשלומים שוטפים החלטתי שמגיעה לי איזו נחמה קטנה, ובטיול חד ומהיר לקניון הקרוב למקום מגוריי מצאתי אותה. היא ישבה מקופלת יפה על מדף וחיכתה שאבוא וארכוש לי אותה, במיטב ממוני הדל.
עכשיו, שלא תחשבו שאני מתלונן, כן? היא שירתה אותי נאמנה, אבל בואו נודה רגע באמת המרה, אין דבר שדורש חידוש יותר מאשר המלתחה. פתאום גל של חרטה הכה בי על ההוצאה הלא-ממש-חכמה, וכשהתבוססתי ברחמים עצמיים ראיתי בדיוק את אותה החולצה – בדוכן של בגדים שלבשה כבר חברה. אל תתקמצנו, קנו ותהנו מהסטייל שגיבשתם לעצמיכם, אבל כשאתם רוצים לגוון? חפשו טוב-טוב. הסטייל של היום הוא מה שמישהו כבר לבש יותר מדי. 

יום שישי את יודעת, יש בעיר – הוצאה.
 עבדתם קשה כל השבוע? חיכיתם לסופ"ש שיציל אתכם? בניתם על מסיבה? תחשבו שוב. מונית, אלכוהול, כניסה – כל אלה מצטברים לסכומים שלא תכננתם עליהם, סכומים שיושבים על הגרון והנשמה ומאיימים בעוצר כלכלי לאורך כל השבוע הבא.

אז מה עושים? #קל. העיר תל אביב, עיר ללא הפסקה, ויש מסיבות כמעט כל שעה ביממה. כמות הליינים שקיימים בעיר הזאת עצומה ותמיד יש אלטרנטיבה יותר זולה. מסיבות במהלך השבוע הן מלכתחילה זולות יותר ואם יש לכם יום חופשי במערכת, זה בדיוק הזמן לצאת ולקרוע את הרחבה. חפשו מקום קרוב לבית, נצלו את ההזדמנות ותרימו צ'ייסר עם חברים לפני היציאה – פנקו את עצמיכם, אבל במידה. ככל שנבזבז נכון יותר בסופ"ש ככה השבוע שלנו יהיה רגוע וקל יותר לנשיאה. 
הסירו דאגה, אל ייעו"ש
תכירו את חשבון הבנק שלכם: את ההכנסות, את ההוצאות. ידע הוא כוח! ככל שתדעו יותר על הכספים שלכם ככה תדעו לבזבז אותם נכון יותר. תקבעו לעצמיכם יעדים חודשיים (עדיף שיהיו ריאליים) ותנסו לעמוד בהם. "חיסכון" היא מילה גדולה, אבל לא צריך להסיר אותה מהמילון שלנו. חשבו קדימה, תסתכלו רחוק ותתכננו הלאה – בלי חרטות.

בסופו של דבר גם אם אתם נכשלים תמיד יש מועד ב'. העיקרון החשוב במבחן הזה הוא לא לעצור את עצמיכם, אם אנחנו לא נהנים ממה שחסכנו מה אנחנו עושים כאן בעצם? צאו לטיול שאתם רוצים, צאו למסעדה החדשה שנפתחה בעיר, קנו כרטיסים להופעה שאתם אוהבים – אבל תשארו תמיד עם היד על הדופק. תזכרו שאם הוצאתם קצת יותר ממה שתכננתם פה, אולי כדאי שתקצצו קצת משם. תאזנו. 

אחרי כל הדיבורים הגבוהים האלה, תקפצו לרגע על המאזניים ותראו איפה אתם עומדים. אם עברתם את המבחן? אחלה! ואם טעיתם? אל תדאגו, תפנימו, ותתחילו מחדש. תרשו לעצמיכם את החופש שמגיע לכם ובו-זמנית פשוט תנסו לאפשר לעצמיכם את החיים שאתם רוצים לחיות.

// איתן דביר
לעוד איתן >>

Your email was successfully saved