"אשליה" של סרט טוב

...מתים שתצטרף למועדון החברים שלנו

רוצה להתעדכן לגבי מה שהולך הרבה לפני כולם? להיות במקומות הנכונים בזמן הנכון ולקבל הטבות מפנקות? תן לנו לעדכן אותך..

[mailchimpsf_form]

...מתים שתצטרפו לקהילה שלנו

רוצה להתעדכן לגבי מה שהולך הרבה לפני כולם? להיות במקומות הנכונים בזמן הנכון ולקבל הטבות מפנקות? תן לנו לעדכן אותך..

מה הסטטוס שלך?

"אשליה" של סרט טוב

14 יונ' 2013 | דנה קאי

מדד ההשפעה

תקריאו לי
פסקול לפוסט

אם הייתי נער מתבגר עם חיבה לקסמים סביר להניח שההנאה מהסרט החדש "האשליה" היתה מושלמת. אבל רצה הגורל ואני פולניה בת 31 עם חיבה לאמנות וטעם ביקורתי בכל דבר שהוא קולנוע. האמת היא שמצפייה בטריילר נמלאתי תקווה שהסרט רווי הכוכבים יהיה מפתיע ומרשים, אך בפועל – זו הייתה רק אשליה מלאת אפקטים יפים.

בסרט שיוצא לאקרנים ב 13/6/13 מככבים ארבעה אמני אשליות המתמחים במגוון של יכולות: קסמי קלפים (ג'סי אייזנברג, אוטוסטראדה וורבלית), קריאת מחשבות (וודי הרלסון, כריזמטי כתמיד), פעלולי סיבולת (איילה פישר, פרווה לחלוטין) וזריזות ידיים (דייב פראנקו, אחיו הצעיר של ג'יימס פראנקוש שירש את כל הכישרון). הם חוברים יחדיו לאנסמבל שנקרא "4 הפרשים" ומעלים הופעות ראוותניות בלאס ווגאס וניו אורלינס. במהלכן הם מצליחים לשדוד בנקים ולחלק מילוני דולרים לקהל המריע שבאולם.

אשליה11

הלכו לאיבוד בבימוי. קאסט מרשים עם משחק אינדיווידואלי חזק וכימיה משותפת חלשה.
(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הסרט)

מטרתם החשאית היא להתקבל ל"מסדר העין", פנתיאון קדום של קוסמים באשר הם. לשם כך אף קסם אינו נועז מידי והם מסכנים את חייהם במרדף צמוד מול ה-FBI והאינטרפול. הבלש רודס (מארק רופאלו, הסבר בתמונה הר"ם) והסוכנת הצרפתייה שצומדו בהתאמה מתוסכלים מחוסר יכולתם להבין כיצד מצליחים להערים עליהם פעם אחר פעם. מלווה את ההתרחשות הוא תדאוס ראדלי "חושף האשליות" (מורגן פרימן, מזדקן בחן) שמסייע לשוטרים ומתעקש להוכיח כי קסמים אמיתיים לא קיימים ומבוססים רק על אחיזת עיניים, טכנולוגיה ופסיכולוגיה.

קסמים כספים ומרדפיםזו הנוסחה של הבמאי לואיס לטרייר שהתאמץ להוציא שפן מהכובע וקיבץ עבורנו קאסט מרשים של שחקנים. גיבורי העל של לטרייר פועלים כקואופ רובין-הוּדי בעלי כוחות "מיוחדים" ודרכם הוא מתיימר ליצור קסם קולנועי שידרבן את הצופים לשקול מחדש – "האם יש אמת גדולה יותר מהמציאות הגשמית?", אך בפועל הוא החטיא את המטרה כי ערבוביית הז'אנרים שבסרט (קומדיה/הרפתקה/אהבה/פנטזיה/פעולה) מקשה על שאילת שאלות מהותיות, כאלו שישאירו בצופים תהיה וטעם של עוד ולכן הסרט קליל בלבד.

אשליה1

העלילה השאפתנית עמוסה מידי נושאי תפקידים וז'אנרים, מרוב תעתועים הצופים נותרים טועים ותוהים.
(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הסרט)

לחיוב נאמר שהסרט מלא באפקטים דיגיטליים וטכניקות צילום שעוזרים להמחיש התעתועים בצורה מרשימה. העלילה מהירה, גדושה בנון-סטופ אקשן של קסמים ומרדפים, מהנה מאוד מבחינה וויזואלית, מושכת ודינמית. הצילום חד ומדויק, מניפת הצבעים והפילטרים שנבחרו כהים ומזרימי אדרנלין, גם המוסיקה לא מפסיקה לפמפם מקצבים של מתח וכמעט ואין רגע דל.

לשלילה נגלה שהסרט לא אחיד ברמתו: סצנות "השוטרים" מרושלות לעומת סצנות ה"גנבים" המהוקצעות. רצף האירועים לא יציב – יש קפיצות זמן ותוכן גדולים מאוד: כאשר רגע אחד הקוסמים סיימו שוד כספות מתוחכם בצרפת, ובהבא אנחנו בזום על הגיבורים המרושלים של החצי השני בעלילה, קרי – השוטרים. חיבורים נוספים בסרט נותרו לא מולחמים – בנקודות מפתח של הסרט ניתן להיווכח שיש פערים גדולים בין ההיגיון לבין מה שהוצג לנו. הסברה שלי היא שצפוי לנו סרט המשך שינסה להשלים השאלות הפתוחות (כמו שני סרטיו הקודמים של הבמאי  – "המשלח" מס' 1 ו- 2).

אמנם הסרט הוא חגיגה לאוהדי החזיונות, טריקים ופסבדו קסמים אך האשליה הזו לא מחזיקה מעמד והחורים הגדולים מתגלים על ידי חדי האבחנה. סוף הסרט מביא לנו את ההתרה ואנו מגלים מי היא היד הנעלמה שכיוונה את 4 הפרשים שלנו לאורך כל ההרפתקה. מצד אחד – באמת יופי שהצליחו להחזיק אותנו במתח רצף של סרט שלם, מצד שני – רימו אותנו מהפורקן המנטלי אליו חיכינו! תחושת האכזבה וההבנה שאין בשרוול הבמאי אס אלא נסיך עלוב היא מקוממת אך צפויה. ובכל זאת, רובם המכריע של הצופים המחפשים ליהנות – יקבלו אסקפיזם מבדר נטו.

אשליה5

תבחרו קלף: מלכה?, לא. ; נסיך?. מה, גם לא?! ; אס? די נו! ; 2?? איך ידעתי! – 2.4 בסולם קאי-כטר!
(מתוך: עמוד הפייסבוק של הסרט)

דבר-דנה: הסרט היה צפוי מידי, מלא בסצנות סטייל אינדיאנה ג'ונס, עם מוסיקה מעצבנת נוסח ג'יימס בונד בגרסה קומית עם סימפולים מהנעימה מ- Jeopardy. חלקים נרחבים מוצגים ברישול, ומוסר ההשכל, ששכחו לרשום לבמאי בבריף, הוא ש"Less is more".

מדד-דנה: התחלתי זקופה וסיימתי פרקדן. נעתי בכיסא שלי בחוסר נחת, בין ייאוש לתקווה. ממסתורין שמא הסרט יחשוף לי מצפונות העל טבעי ועד להתפכחות של דמות סוכן הFBI המגוחכת של מארק רופאלו.

אשליה3

"מה" ; "שיחקתי גרוע?!" ; "כן רופאלו. כן. וגוּד גוֹד – !Take a breath mint"
(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הסרט)

ציון סופי: 2.4 בסולם קאי-כטר!

// דנה קאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

1 הערה

 1. דנה אכן כתבת יפה ועם זאת מדוע להרוס את קסם הסרט לקוראים שתרם חווי את קסמו? זה תסריט מאוד מתוחכם שכתב לא פחות מאחד מבשרינו (בועז יכין). קאסט כזה של שחקנים רציניים ומעניינים ותסריט שהוא חתיכת שיעור בניהול פרויקטים בטכנולוגיה מתקדמת.

  אגב אני יודע שפולניות ימצאו את זה קשה להאמין אבל כל הטכנולוגיות בסרט אמתיות….לקוסמים עשירים בלבד. כל מה שכנראה צריכה היית להוסיף הוא המשפט spoiler alert!!! לפני "מטרתם החשאית היא…." אבל זה שלא ראית לעשות זאת מצביע כל כך שאמשיך לקרוא את על המסך של גידי אושר עד שתצברי ניסיון וכבוד לסרטים באמת, אבל באמת טובים והראויים לכותרת יותר חמה מ "אשליה" של סרט טוב. אגב, כותרת ממש מתחת לחגורה 
  תראי קסם…

אשליה11
דנה קאי

דנה קאי

"אשליה" של סרט טוב

קולטורה

מטרתם החשאית היא להתקבל ל"מסדר העין", פנתיאון קדום של קוסמים באשר הם. לשם כך אף קסם אינו נועז מידי והם מסכנים את חייהם במרדף צמוד מול ה-FBI והאינטרפול
 • הזמן

  08:05

 • המקום

 • הטמפרטורה

 • המוד