לא כולם יודעים אבל הנתונים מראים כי אחת מתוך אחת (דהינו, כל אישה) מוטרדת מינית במהלך חייה. הנתונים המזעזעים האלה כבר עוברים לידנו במהלך היום-יום או שאנחנו פשוט מסרבים להאמין שזו המציאות בה אנו חיים.

תא"ל אופק בוכריס הודה בבעילת הפקודה שלו, לא באונס, בבעילה אסורה בהסכמה או איזה שיט שהמציאו כי הוא בעל כוח. ואולי הוא באמת האדם הזה שמצטייר לנו כשאנו רואים את דמותו במדי הקבע -  ערכי, טוב לב, ירא שמיים. אולי כך הוא נוהג במהלך חייו. מה שבטוח, הוא שהוא לא באמת, לא ברגע הזה. לא ברגע שבו הוא לא יכול לשלוט על איבר מינו וכופה אותו על מישהי שלא מעוניינת בו, לא משנה מה היא לבשה ואיך היא נראית ומה היא שידרה או לא שידרה. התנהגות, מראה ולבוש לא מתרצים כפייה מינית או הטרדה מסוג כזה או אחר.

אז יצאנו למאבק ויראלי שנוי במחלוקת. סיפרנו על חוויות צבאיות בהן קיבלנו עונש כבד "יותר מבוכריס". לא כדי להיות עדר, כדי להיות מאוחדים, כי אכפת לנו. כי כמה אפשר לשמוע על עוד בעלי כוח ואפילו אנשים שאנחנו מעריצים (ראו ערך משה איבגי) שלא יכולים לשלוט בעצמם ומצליחים לצאת מזה ולהמשיך לזכות בפרסים כאילו כלום?

תא"ל בוכריס אומנם הורד בדרגה, אבל נשאר לקבל את תנאי הפנסיה שכנראה מגיעים לו על שירות ארוך ובמקביל הספיק גם להרוס למישהי חיים שלמים.  אולי זה טיפשי וחייבים להודות באמת, כנראה שלא נצליח לשנות את הדין, אבל המאבקים האלו הם הדרך של כל אחד לתרום חלק קטן במציאות העמוסה שלנו שבה אין לנו את הכלים לעזור באופן אקטיבי בכל מצב שאנחנו מוצאים כבעייתי או לא מוסרי. ואין ספק שזה לא מספיק, אין ספק שאם משהו חשוב באמת אז צריך גם לפעול ולא רק מאחורי מסך.

במהלך השירות הצבאי שלי עברתי הטרדה ממישהו שלא שם לב לדברים שיוצאים לו מהפה. לשמחתי הצלחתי לעצור את זה בזמן, דיברתי עם עמיתים שלי שלא נתנו לי להישאר איתו לבד, הסברתי לו שזה גורם לי להרגיש לא בנוח והוא הפסיק. כמה מזעזע לחשוב שכל בחורה שאתם מכירים כנראה עברה משהו כזה, אי נוחות, בכי לפעמים, תחושת שיתוק. כן גם אמא וגם סבתא וגם בת דודה וגם אחות, הסטטיסטיקה לא משקרת. אני הצלחתי לעצור את זה ועם זאת יש כל כך הרבה נשים שלא יודעות מה לעשות באותו רגע או שמנסות וזה לא מפסיק.

ואולי הגיע הזמן שפשוט "תהיו גברים", תשלטו על החבר הקטן שלכם למטה במקום שהוא ישלוט בכם ותנו לנו לחיות, ללבוש מה שאנחנו רוצות ולא לפחד. כי נמאס לנו לשמוע על עוד ועוד נשים שנהרסו להם החיים, עוד נשים שתאמינו לי, קיבלו הרבה "יותר מבוכריס".

// בר שלג

Your email was successfully saved