אומרים שאין חכם כמו בעל נסיון, ושהחכמה היא ללמוד מנסיון של אחרים, אז הכנתי רשימה של דברים שכדאי לעשות עד שמגיעים לגיל 35:

1. תתאהב- אתה חייב להבין מהי אהבה תמימה, ללא מגננות. אהבה של חיוך בבוקר ובערב בגיל צעיר. כשתהיה מתוסבך, בררן ומורכב, רק ככה תדע מהי התחושה האמיתית אותה אתה מחפש.

2.חברים- נסה לאסוף לידך אנשים טובים, כאלה שיבינו אותך ואתה אותם. שתמיד יהיו שם בשבילך. לא הרבה ולא קצת מדי, הרי חלקם נעלמים או בורחים, חלקם משתנים וכבר לא מעניינים.

3. תטייל- ישראל, חו"ל, כל מקום- רק תטייל. זה טוב לנשמה, להשכלה למימון חברות הנסיעות. חובה טיול ארוך אחד לפחות, מינימום חודש. רק ככה תוכל להבין איך זה להיות בלי אימא ואבא, תכיר קצת אנשים, תחוש מהי בדידות, אלכוהול בלי סוף ולילה ליד מישהי שאין לך מושג איך הגעתם לשם. תחווה, תתנסה, תכיר תרבויות שונות. תשתגע, תעשה דברים מטורפים, תעזוב את אזור הנוחות- הוא תמיד יחכה לך שם בסוף הדרך.

4. תעבור פרידה קשה- כולנו נעבור אחת כזו מתישהו, אז עדיף שזה יקרה בגיל צעיר. בגיל מבוגר זה מעיק, מעכב ובעל השלכות.

5. תתנסה- תעשה כל דבר שעובר לך בראש. נו, לא באמת כל דבר, אבל כן, כל דבר במינון ובאיזון הנכון הוא הכרחי לחיינו. בדיקת גבולות, תעוזה, טעויות, כל אלה- מעצבים את אופיינו. אוכל, סקס, סמים ורוקנרול, גם ג'ז תופס. אל תדאג, כשתהיה נשוי ומאושר, תתענג על אותם רגעים.

6. לוקיישן- תשתדל לגור כמה שנים בת"א, שנתיים זה גם תופס, מינימום. זה טוב. זה הורס, זה בונה, זו ת"א. אם לא היית שם, תחוש פספוס. אם היית, אתה מבין שכולנו שם רק בתור תיירים, אז בואו נהנה מהעיר כל עוד אנחנו צעירים ויפים. כשתהיה עם משפחה, תוכל לספר לילדים מור"קים על ימייך כתל אביבי מתבגר.

7. תלמד- אל תלך ללמוד כי כולם הולכים, תלך כי ידע זה כוח (וגם קלישאה). תואר, תעודה, מפית עם חתימת קואצ'ר, הכל תופס. חכמת חיים היא כלי הכרחי בעולם של כרישים, וכל דבר שתאמץ לחיקך יהיה בונוס לשארית מסע חייך.

8. תשתכר עד המוות- כולנו עברנו את זה. תמיד יש את הצ'ייסר האחרון שמחריב את כל הערב הטוב שהיה ותמיד יהיה את המישהו שיגרור אותנו לזה. אלו הם הערבים שכשיום אחד תיסע ברכב ותשמע שיר מסוים, תיזכר ותחייך. זה שווה את זה.

9. סטוץ וריבאונד- אם לא חווית את אחד מהשניים, איך תבין אהבה ורגש מהם. לפעמים צריך לעשות דברים סותרים, ריקים מתוכן ואסורים, גם בגלל שזה כיף ומשחרר, אבל בעיקר כי ככה לומדים להעריך מה אנחנו מחפשים, אוהבים ועושה לנו טוב.

10. תחסוך קצת- אין ברירה, זו לא מדינה קלה לחיות בה. בשום מקום זה לא קל, אבל נסה בכל חודש לשים כמה שקלים לימים שחורים. כן, תאילנד זה יום שחור, אם תהית.

11. תחביב- שקלתי אם לוותר עליו, אבל הוא הכרחי! כשאתה גדל, והסביבה מתחילה להתעסק ב"חיים" ופחות ב"בילויים", בשגרה ופחות בכיף, אתה חייב למצוא לך יציאת בריחה. כמו במונופול, קלף כזה שכל פעם שלא בא לך להתמודד, אתה בורח לשם. כתיבה, ספורט, סרט, בולים, הכל תופס. זה בסדר שאתה בורח, זה אומר שאתה אנושי. אלו שלא, סתם מזוכיסטים.

אם הגעתם לגיל 35 ועשיתם את כל אלו, סימן שהתבגרתם.

אם אתם בני 25 ועשיתם את כל אלו, תבדקו את עצמכם :)

// גונן מכלוביץ'

Your email was successfully saved