המחשבות על גיוס יולי 2018 מחזירות אותי לימים הראשונים שלי בצבא, לפני עשרים ואחת שנים - גיוס יולי 1997. טירונות היא עסק לא קל. עבורי ימי הטירונות היו מלאים באתגרים, ימים ולילות של אי ודאות, חוסר יכולת לשלוט על הזמן, הניתוק מהבית ומהחברים, השינוי המוחלט בכל הרגלי החיים. לכם, שלוש מאות טירונים המתגייסים היום לחוות השומר, ממתינה טירונות שתהיה לא קלה - אך עשויה לשנות לחלוטין את מהלך חייכם. 

במובנים רבים הטירונות שלכם תהיה קלה משלי - אני ישנתי באוהל חצי שנה, בבסיס שכבר לא קיים - אתם תישנו במגורים מסודרים. אני הלכתי למקלחת על מדים וחזרתי ממנה על מדים (סיוט), כאשר בין האוהל לבין המקלחת יש כ-20 מטר של חול או בוץ, תלוי בעונה. עמדתי בתור לטלפון הציבורי במשך עשרות דקות, לכם כבר יש טלפונים ניידים, לפחות בזמן שעת הט"ש. והחשוב מכל - עם כל ההערכה שיש לי למפקדיי בטירונות אותה עברתי, הסגל שיש בחוות השומר עולה עליהם באיכותו. 

אולי כי הדור הולך ומשתבח, ואולי כי הצבא התקדם בשנים שעברו מאז. ולמרות כל הטוב הזה - הטירונות שמצפה לכם אינה טירונות פשוטה. היא נמשכת כעשרה שבועות, יש בה אימוני שטח משמעותיים, ורף גבוה של דרישות. מה יעזור לכם להצליח בה? הנה חמש עצות שיכולות לשים אתכם על המסלול בדרך להצלחה:

1.    בכל פעם שקשה לכם - בדקו למי אפשר לעזור. פתאום תגלו שהקלתם על מישהו, ועל הדרך הוקל לכם. בצד השני של המטבע - תדעו מתי להיעזר, איך לבקש עזרה מחבר קרוב, איך לתת אמון, לסמוך, להישען על חבר למחלקה - גם אם נפגשתם רק אתמול בבוקר.  

2.    ספרו עד עשר. איפוק, כח רצון, יכולת התמדה ומשמעת עצמית הם המפתחות החשובים ביותר להצלחה בטירונות, בשירות הצבאי, ובחיים בכלל. משמעת ואיפוק הם ביטוי של כח ועוצמה - לא של חולשה.

3.    מצאו לכם מטרה, ודבקו בה. אתם רוצים להגיע ליעד מסוים? אל תסתפקו בלדבר על זה. חשוב לכם להגיע רחוק? תקבעו מטרה, תגדירו תוכנית מסודרת. חלומות זה חשוב, אבל אף אחד לא הגשים אותם רק מלחלום עליהם תוך כדי שינה. כוונו רחוק - ותעבדו בשביל זה. 

4.    דעו על מי לסמוך: לקראת הגיוס אתם מקבלים עצות וטיפים מגורמים רבים ומגוונים. לעיתים - העצות באות מניסיון ומחוכמה של כאלו שעברו את זה לפניכם. אך לפעמים מדובר בלא יותר מאשר רכילות ושמועות שהתחפשו לעובדות. בדקו את מקורות המידע שלכם, נסו להסתמך על מידע בדוק וודאי. אין חכם כבעל ניסיון - רק ודאו שאכן מה שנאמר לכם מבוסס על ניסיון אמיתי. 

5.    היו מצוינים, ותנו את כל מה שיש לכם. השיבוץ לתפקיד לאחר הטירונות אינו "תכנית כבקשתכם", אבל יש לכם יכולת להשפיע עליו, יש לכם יכולת להשפיע על שירותכם הצבאי באמצעות השקעה ומעשים, ולא רק באמצעות יומיים של מיונים שבוצעו בלשכת הגיוס. יש לכם אפשרות ממשית להשפיע על השירות הצבאי שלכם מתוך ההווה, מתוך הבחירה כאן ועכשיו, ולא רק על סמך נתוני העבר. תשקיעו וכוונו גבוה. 

המאמץ משתלם. נכון להיום משרתים בצה"ל עשרות קצינים ונגדים בתפקידים שונים, ומאות לוחמים ומפקדים במערך הלוחם. ביום העצמאות האחרון רבים מבוגרי החווה נבחרו כמצטיינים ביחידותיהם, ושניים מבוגרי החווה אף נבחרו כמצטייני נשיא. השמים הם הגבול במקום הזה, יום הגיוס הוא יום שבו נפתחות בפניכם אפשרויות רבות - אם רק תחליטו לממש אותן.
מאחל לכם הצלחה בטירונות, אנחנו כאן בשבילכם, סגל המפקדים של גיוס יולי 2018. 

לטור של סמל דוד שחר, לוחם גולני שעבר טירונות בחוות השומר >>
התמונה באדיבות דובר צה"ל
// סא"ל סמואל בומנדיל, מב"ס חוות השומר

Your email was successfully saved