היי גבר! בוא נשים רגע את החרבות והרובים שדחפו לנו לידיים מינקות בצד ונדבר רגע – גבר אל גבר. תבין אחי, אנחנו צריכים לדבר. הרבה זמן לא דיברנו, אנחנו גם הרי לא ממש טובים בזה. יותר טובים בלעשות.
אנחנו צריכים לעשות. למען האמת, אנחנו צריכים לעשות הסכם. למה הסכם, אתה שואל? כי אסור לנו להתעלם מהאמת העצומה שיוצאת לאור בדור המיוחד הזה שלנו, בעידן המידע החופשי והביטוי העצמי הבלתי מוגבלים. בוא נתגייס – הפעם מרצון, למען מטרה משותפת שאני בטוח שנסכים עליה. אנחנו צריכים לתקן איזה עניין. הרי לתקן אנחנו אוהבים נכון?

אנחנו צריכים לתקן את מה ששברנו במשך מאות אלפי שנים – היא מרוסקת, היא מנותצת לחתיכות ואנחנו חייבים לעצב אותה מחדש כדי שתהיה בטוחה יותר, נעימה יותר וטובה יותר לכל הצדדים בה. אנחנו צריכים לתקן את מערכת היחסים שלנו עם המין הנשי. איך מתקנים משהו מורכב כל כך, אתה וודאי שואל שוב. ובכן – בצעדים קטנים, מדידים ופשוטים. כמו שאנחנו אוהבים.

אני כותב כאן את אמנת הגבר – רעיון פשוט שהתגבש אצלי בתהליך ארוך של חשבון נפש ועיצוב חזון לעתיד טוב בהרבה. אמנת הגבר כוללת כמה חוקי התנהגות בסיסיים, עליהם אנחנו מתחייבים לשמור ואותם אנחנו מתחייבים להפיץ. מן אמנת זכויות האדם 2, רק שהפעם החותמים הן לא מדינות בעלות כוח צבאי לאכוף אותה אלא אנשים פרטיים שמונעים מאהבה ומהרצון לחזק ולהעצים אותה. הנה מגיע התכל'ס, אנחנו הרי מתים על התכל'ס.

1. לעולם לא אפעל באלימות פיזית – הכלל הזה אולי נשמע ברור מאליו, אבל קראת חדשות בזמן האחרון, גבר? בעלים רוצחים את נשותיהם, אחים את אחיותיהם. באופן סטטיסטי עם חיזוקים ביולוגיים אנחנו חזקים יותר וגדולים יותר מרוב הנשים איתן אנחנו חולקים את המרחב. אנחנו מחונכים ומוסללים לאלימות, כמו שכבר ציינתי, מהמוסקיטר הראשון עליו שמענו עד האימון האחרון במילואים. רוב הדמויות האלימות שאתה רואה בטלוויזיה, רוב הדמויות האלימות שככל הנראה תפגוש בחייך – יהיו מהמין שלנו. ההחלטה הראשונה היא שינוי אישי מוחלט בתחום הזה, והתחייבות מוחלטת שאלימות פיזית לעולם לא תהיה פתרון עבורנו לבעיה שאינה סכנה ממשית לחייהם של אחרים.

2. כל מחווה אינטימית שלי כלפי אישה תיעשה בהסכמתה המלאה – עוד אחריות שכדאי מאוד שניקח היא על תחום המיניות הבריאה. רוב מי שנפגע מינית בסביבה שלנו – הן נשים, ע"י גברים. גם גברים נפגעים, אין ספק, גם לנו יש המון פצעים שאנחנו סוחבים מהתרבות המינית ההישגית שאנחנו חלק ממנה, אבל החובה הראשונה שלנו היא לכבד את גבולות הסובבות אותנו. תמיד לשאול לפני כל סוג של מגע, תמיד להיות קשוב לרצונות והרגשות של השותפה שלי, תמיד לוודא שמחוות רומנטיות או אינטימיות יוצרות תחושה נעימה ומיועדות למעוניינות בהן. אכבד את המרחב האישי של נשים סביבי ואם ארצה לגשת – אעשה זאת ברגישות ובמוכנות לקבל סירוב כתשובה. לכבד כל סוג של לא, לעצור בכל פעם שיש לי ספק כלשהו בהסכמה חופשית וברצון הדדי נלהב בכל מפגש אינטימי משותף.

3. תמיכה בנפגעות העבר ומניעה של פגיעה בעתיד – אפעל לפרסום, שכנוע והטמעה של העקרונות המוצגים כאן למען גבריות בריאה יותר ונשיות שלמה, בטוחה וחופשית יותר. אהיה עמוד תומך לכל מי שתשתף אותי בפגיעות שעברה, אעזור לה להתמודד כמיטב יכולתי בתמיכה, הקשבה והכלה. אתנגד להאשמת הקורבן ותמיד אעמוד לצד המותקף ולא לצד התוקף, תוך חתירה לאמת והיצמדות לעובדות.
זה הכל מלך, שלושה סעיפים בסיסיים. שיתוף ושיח ציבורי יעזרו יותר מכל חתימה.

// דר עופר

Your email was successfully saved