את בת 25, וחולמת להתמסד עם גבר חלומותיך, רואה תינוקות בפרסומות ומתרגשת. מיצמצת ואת בת 30. עדיין חולמת, קשרים באים והולכים, חברות מתחתנות וצאצאים חמודים נולדים. בפעם הבאה שאת מרימה את הראש את בת 32, ואז 33 ו36. בשלב הזה דמיינת שכבר תהיה לך עבודה שאת אוהבת, זוגיות עם בעל מפנק, ילד שאומר לך "אמא, אני אוהב אותך" וידיים קטנות שמלטפות לך את הפנים. במקום זה, כל צפייה ב'בייבי בום' גורמת לך להתכווץ.

אז הגיע תורי גם לומר לך את זה – תתעוררי על החיים שלך. אם לא הגעת לאן שרצית עד עכשיו כנראה שהגיע הזמן לתוכנית ב'. לא בהכרח התוכנית שאני הלכתי בה, אבל לפחות תתחילי לחשוב ברצינות על השקעה בעתיד הביציות המזדקנות שלך.

שימור הפוריות - ביטוח לעתיד שלך כאמא
מי שבוחרת להקפיא למעשה עושה לעצמה ביטוח. 
יש הרבה מידע מטעה בחוץ אודות התהליך שנקרא שימור פוריות. הטעות העיקרית היא כי אין סיפורי הצלחה על מי שהקפיאה והביאה איתן תינוק. הטעות הזו נפוצה כי עד 2011 לא הוסדר החוק על 'הקפאה סוציאלית', קרי מטעמי גיל המטופלת, ותועדו רק נתונים על 'הקפאה אונקולוגית' של נשים שעברו טיפולים ונאלצו לשמר הביציות מפאת המחלה. בפועל יש עשרות סיפורי הריון מוצלחים מנשים ש'פדו' את הביציות מטעמי גיל. הסיבה הפשוטה היא שהנשים שהקפיאו לא הספיקו או לא נדרשו לבסוף להשתמש במוקפאות ולכן לא דווחו עוד הריונות.

מגיל 30+ איכות הביציות שלנו מידרדרת בקצב מהיר, ומאילך, כל שנה, הסטטיסטיקה ל'הריון בקלות' פוחתת. בגיל 35 אנחנו כבר במצוקת פוריות ומעל לגיל הזה ראיתי במעגל הקרוב שלי חברות שהיו נשואות, ואפילו כאלו שכבר עם ילד ראשון, שנאלצו לפנות ל IVF מלא ע"מ להיכנס להריון נוסף.

אם את מקפיאה ביציות בגיל 35 כרווקה, אז כשתמצאי לך את בן זוג החלומות בגיל 38 (או שתראי שנותרת לבד בגיל 40 ותרצי להיות אם יחידנית) תוכלי להשתמש במוקפאות שגילן 'נעצר' על גיל 35 ולכן הן עדיין תהיינה טובות ואיכותיות לשימוש, הרבה יותר מהביציות הנוכחיות שלך, שהן בנות 38 או 40. זאת כמובן במידה והגוף שלך לא יאפשר לך להילקט באופן טבעי להריון ותאלצי לנסות את ה'ביטוח' המוקפא שלך. 

אעיר כמובן שיש נשים שגם בגיל 42 יצליחו להיכנס להריון ללא סיוע, אבל אני לא מדברת על הצד הנדיר הזה שבאוכלוסייה אלא על הרוב הרגיל. 

מי עוד מתערב לך ברחם
החלק הבא מקומם אבל לנשים מתבגרות ורווקות יש פחות זכויות. 
ראשית, החוק מ-2011 מגדיר שרק מגיל 30 ועד גיל 41 אפשר להקפיא ביציות ע"ב הגיל ('סוציאלי') ולכן בנות שרוצות הקפאה בגיל 28 / 29 או 42 ומעלה לא תוכלנה.
שנית, החוק אומר שבחורה שרוצה רק להקפיא ללא החזרה מיידית (החזרה מיידית משמע שאיבה ואז מיד הפרייה חוץ גופית עם זרע והחזרה של עובר) – זכות אותה רווקה הוא לשאוב עד 20 ביציות במקסימום או עד 4 סבבי שאיבה – הראשון מבין השניים. 

בכך הוגבלו אותן רווקות מתבגרות, שאפילו זוגיות עוד לא מצאו, והן צריכות 'להיקנס' בגוף שלהן. לעומת זאת לבחורה באותו גיל ששפר מזלה ויש לה ילדים, או שכבר רוצה להיות אם יחידנית ולעשות שאיבה ומייד החזרה והריון מיידי, מתאפשרים עוד טיפולים וכן סיוע כלכלי אדיר מהמדינה. 

למה הכוונה? ובכן, בחורה מהסוג השני שתיארתי תשלם פחות מ- 1,000 ₪ לטיפולים (IVF מלא) ובחורה מהמצב הראשון שתיארתי (שימור פוריות סוציאלי) תשלם סכום כבד של 10,000 ₪ עבור כל סבב, וזה מאחר שהמדינה אינה מכסה את ההשתתפות בסל הבריאות. יתרה מכך, מאחר ולאור ההמלצות הרפואיות המינימום הנדרש לתהליך שימור פוריות הוא שני סבבים, הרי כבר מדובר בסכום של בין 18,000 ל- 20,000 ₪, תלוי בביה"ח. 

קרן אור אחת היא שביוני 2017 קופ"ח מאוחדת במסלול 'שיא' הכניסה למבוטחותיה את האפשרות לעבור תהליך שימור פוריות בעלות של 4,000 ₪ בלבד לסבב, ונקווה שזו סנונית ראשונה שמצביעה על התעוררות הנשים בארץ הרוצות לעבור את התהליך והלחץ בעקבות הביקוש מתחיל להשפיע על ההיצע המוזל.

אודות התהליך עצמו
הפרוצדורה לשאיבה קלה יחסית מבחינה טכנית, כך לפחות אני יכולה לדווח, אך הבדיקות המקדימות הן הטרחניות יותר. איתן באים לפגישת הייעוץ הרשמית עם הרופא/ה המטפל/ת אותו בחרת מביה"ח פרטי או ציבורי כמו אסותא או איכילוב (עלות הייעוץ ההכרחית לקביעת המשך הטיפול היא כ- 1,000 ₪, אפשר להגיש אח"כ להשתתפות מול ביטוח פרטי אם יש לך). 

איסוף המסמכים הנדרשים כולל:
* בדיקת דם שנקראת 'פרופיל הורמונלי', נערכת בדרך כלל ביום השני למחזור 
* בדיקת דם להורמון שנקראת AMH, בדיקה פרטית אך תאמר לך במדויק מה הרזרבה השחלתית שלך (מומלץ לעשות במעבדות רוזנבלט בתל אביב, אפשר להגיע מוקדם בבוקר ללא צורך בקביעת תור, עולה כ400 ₪, חשובה מאוד לשקט הנפשי לטעמי ולא לעשות כשאת על גלולות, זה מטה את התוצאה).
* בדיקת פאפ – משטח צוואר הרחם (ערכי אותה ראשונה לפני שאר הבדיקות כי לפעמים מחכים לתוצאות למעלה מחודש, והתקשרי ביוזמתך לבדוק מול מזכירת הגניקולוג/ית אם כבר התקבלו כי באחריות הרופא/ה לעדכן אותך בתוצאות ולצערי לא תמיד הם טורחים להתקשר ביזמתם)
* אולטרסאונד אגן כולל ספירת זקיקים; אולטרסאונד שד (לדוג' מכון מור עורכים בדיקות אלו)
* סוג דם + Rh
* ספירת דם CBC; תפקודי קרישה PT/PTT; כימיה SMAC; בדיקות סרולוגיה הכוללת בדיקת HIV (כל אלו בטופס אחד ובפגישה אחת פשוטה מול האחות)

את ההפניות והמידע לכל הבדיקות את יכולה לקבל במרוכז מול הגניקולוג/ית שלך ואיתן להגיע כאמור לרופא/ה המתמחה בהקפאת ביציות אשר ילוו אותך בתהליך וירשום לך את פרוטוקול הטיפול.
עיקר הפרוצדורה להקפאה היא הזרקה יומית של תרופות במשך כ- 10 ימים עד ליום השאיבה. וזהו. זה נקרא סבב טיפולים אחד, וכאמור, עדיף לכל הדעות מינימום של שני סבבים. כל סבב מתחיל במחזור חודשי חדש, כך שאת יכולה גם בתוך 3 חודשים לסיים את כל תהליך איסוף המסמכים הבדיקות וההזרקות עד להקפאת הביציות. 

כשיש לך אישור מהרופא/ה להתחיל – את נכנסת ביום השני למחזור לאולטרסאונד וגינלי פשוט ובדיקת דם קטנה, ולאחר כמה שעות מקבלת הנחייה להזריק ליד הפופיק את התרופה הראשונה. זה אולי נשמע כואב וילווה ברגשנות שמגיעה לך אם את עצובה מהמעמד, אבל לפחות תדעי שאת עושה משהו לטובתך. בפועל המחט שאת דוקרת עצמך איתה היא בעובי של פחות ממילימטר וכמעט ולא מורגשת, כך שאין לך מה לפחד מכאב באמת. 

פעמיים-שלוש במהלך ימי ההזרקות תצטרכי להגיע בבוקר לבדיקה וגינלית ובדיקת דם פשוטות, ע"מ לראות את התפתחות צמיחת הזקיקים. מכל זקיק יוצאת ביצית אחת ובמהלך הטיפולים הגוף מגורה ע"מ להוציא כמה ביציות בבת אחת, בניגוד לחודש רגיל שבו משתחררת ביצית בודדת במחזור החודשי.

מידע נוסף ואחרון הוא כי התרופות עולות כמה אלפי שקלים, אבל החדשות הטובות הן שיש מספר רב של קבוצות פייסבוק בהן נשים תורמות תרופות שסיימו להזדקק להן, ולכן את יכולה להצטייד בכולן ללא עלות.

יש לך עוד אפשרויות מלבד הקפאת ביציות וזה הקפאת עוברים.
לדוגמא, חברה שלי עוברת את התהליך והיא בת 32. בסבב הראשון היא מקפיאה ביציות ובשני תקפיא עוברים. זה אומר שהסיכויים שלה להביא ילד מעובר קפוא גדולים בהרבה מביציות קפואות.
תהליך הקפאת עוברים ארוך במעט יותר וזה רק בגלל שתצטרכי לבחור תורם זרע - או שתבחרי בבחור שאת מכירה (ותחתמי איתו על 'הסכם הורות'), או תורם זרע מתוך בנק זרע ולקחת בחשבון שגם על זה תשלמי כמה אלפי שקלים. 

כמו כן מומלץ לעשות בדיקת דם פשוטה הנקראת 'סקר גנטי' שמכוסה בסל הבריאות ולחכות 3 חודשים לתוצאות שאותן תוכלי להצליב עם המידע הגנטי של התורם שבחרת ולסנן מחלות גנטיות אפשריות.

לסיום, להלן כמה דוגמאות סטטיסטיות אפשריות לפי גיל: לבחורה בת 32 יש סיכוי גדול יותר סטטיסטית שישאבו לה יותר ביציות איכותיות, ולכן ה'ביטוח' שלה הרבה יותר יעיל; לבחורה מחחת לגיל 35 ששאבו לה 10 ביציות יש סיכוי של 80% להביא תינוק אחד לאחר הפשרתן; בחורה בת 36 שהקפיאה 20 ביציות בסה"כ - כשתחליט שהגיע הזמן להשתמש בהן הצוות הרפואי יפשיר 6-10 ביציות בכל 'נגלה', מתוכן אולי יצליחו לגדל 2-3 עוברים (מכל 'נגלה') וסטטיסטית מכ-6 עוברים אולי אחד יצליח להתפתח ולהמשיך להריון מלא ותקין. 

לדעתי גם בן או בת אחת שיוולד לך עדיף את כל הטירחה והכסף מאשר חלילה שלא יתאפשר לך צאצא ביולוגי אחד. (כמובן שבמקרים בהם לא נוכל אז תרומת ביציות או אימוץ מבורכים ותמיד אפשריים). 
למי שמתעניינת בתהליך החשוב אני ממליצה בחום להתייעץ עם ד"ר טל שביט, מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית באסותא רמת החייל שבתל אביב, שיוכל לתת לך מידע נוסף ולסייע לך בכל התלבטות להמשך הדרך.
בהצלחה ואהבה גדולה.
 
רשימת קבוצות פייסבוק לטיפולי הפרייה חוץ גופית ותרומת תרופות:
תרופות פוריות למסירה באהבה-באר שבע והסביבה
שימור פוריות הקפאת ביציות - קבוצה סגורה
תרופות פוריות- מוסרות באזור השרון והסביבה!!
תרופות פוריות למסירה
תרופות פוריות - מוסרות באהבה
הלוחמות הצפוניות ️
טיפולי פוריות - תמיכה עד להצלחה! 
Assuta Ivf
היחידה להפריה חוץ גופית – אסותא

// אנונימית
 

Your email was successfully saved