׳350 שקל, אם לא אל תבואי׳.
זה מה שאמרו לי פעם אחרונה שדיברתי עם זוג שעתיד להתחתן. זה נאמר בצחוק אבל היה לי ברור שבכל הצחוק הזה יש מלא אמת. אני אודה ואומר שחברי הקרובים באמת מתחתנים להם פעם בחצי שנה-שנה, אני לא בקיאה במחירים של היום לכן שאלתי.

הלכתי לי שנייה לבדוק באתר של לשכת הסטטיסטיקה וראיתי שהשכר הממוצע במשק עומד היום על 10,100 (זה של 2017, אבל עדיין מעודכן). שניה אחרי זה בדקתי כמה נטו זה, בהנחה שלא הפרשנו כלום לניכויים - קופות גמל, פנסיה ואחרים. נשארנו עם 8645 ש''ח "הכנסה פנויה".
פנויה לפני שכר דירה והוצאות.

אם אתה גר באזור מרכז, תשלם בממוצע 2300 ש''ח לשכירות (כן, הנחתי שאנשים עם שכר ממוצע יעדיפו לגור ברמת גן-גבעתיים ולא במרכז תל אביב). חשבונות - באזור ה-600 ש''ח לחודש.
אוכל ושתיה לחודש- 1500, כי אני מניחה שעם שכר ממוצע אתה לא עובד בהייטק ואין לך תן-ביס.
נוריד עוד 150 לתשלום של שירותי בריאות כדי שהתוצאה הזמנית תהיה עגולה ויפה.
נשארנו לנו סכום שנושק ל-4000 ש''ח. זה נשמע הרבה, אבל כל זה בהנחה שאין לך אוטו, תחביבים או חס ושלום – לימודים לשלם (ומה עם בלת''מים כמו בגדים? מכונת כביסה שנהרסת? מחשב הלך? טלפון נגנב? תרופות?)

נניח שאוטו זה לעשירים ויש לך חופשי חודשי. אז יש לנו 250 ש''ח לתחבורה, במינימום. 
הגענו לתחביבים! יש כאלה שלא עולים כסף, אבל לרובנו יש לפחות תחביב אחד שעולה קצת. נניח שאתה מאלה שיש להם רק חדר כושר – 250 ש''ח לחודש.
ואם הגעתם עד לפה ולא נרדמתם מהחישובים שלי, סביר להניח שהתעצבנתם על כל ההנחות והמחירים הנמוכים והלא מציאותיים שכתבתי. אז נוסיף עוד 1000 שקל לכל הבלתמ''ים האפשריים - 2500 ש''ח.

ועכשיו החלק הכואב באמת - רוב מי שמגיע לחתונות הוא בין גילאי ה- 25-35 או שהוא בתקופת לימודים כלשהי, או שהוא בשלב יצירת ילדים כלשהו (וכל הכבוד לאלה שעושים את שניהם יחד!). תסכימו איתי ששכר לימוד לשנה הוא 15 אלף ש''ח במינימום – עם ההוצאות הנלוות של ספרי לימוד, ציוד משרדי, הדפסות וכדומה. וילד? לא מניסיון, אבל אני אנחש שגם הוא לא יורד מהסכום הזה. ירדה לנו בקלות עוד חצי מההכנסה הפנויה.

נשארנו עם 1250 ש''ח הכנסה *באמת פנויה*. וזוג מתחתן. זוג שהחליט לקחת את האולם הכי נחשב באזור גוש דן וצלם מגנטים מוששששששששלם וצלם וידיאו משוגע, והדיי ג'י הכי טוב בארץ! ואת האוכל היקר – כי מה יחשבו עליהם! ושמלה של מעצב העל שקר כלשהו כי זה היום שלה והיא רוצה להיות נוצצת! ופיצ'פקעס זוהרים כי זה מגניב! ודוכן פרחים לשיער! ובלונים לאורחים! ומה עם זיקוקים? שהחופה תהיה בלתי נשכחת!

ואני, אני צריכה לבוא, כי אני לא בחו''ל, ואין לי אירוע משפחתי ללכת אליו או מבחן יום למחרת כתירוץ. ואני – חייבת! חייבת! להביא 350 שקל לערב אחד, לשעתיים! שזה רבע מהסכום שנשאר לי לעצמי באותו חודש. אחרת אני לא חברה.
אז קוראי היקרים, שרובכם מכירים אותי. זה שלב ההתנצלות אם אני לא אגיע לחתונה הקרובה שלכם.
אם אתם לא קרובים מאוד (שגם ככה אוציא עליכם 600 שקל בלי למצמץ) ומתישהו תזכו להיות בחתונה הקטנה והמצומצמת שאני אערוך, אאלץ לשאול את עצמי מה עדיף - שעתיים חתונה, או לחסוך 12 חתונות ושיהיה לי כסף לטיול של 5 ימים בחו''ל?

נ.ב אם אתם מספיק קרובים אתם תדעו את התשובה.

צילום תמונה ראשית: Momentos
// חן רבינוביץ׳

Your email was successfully saved