מערבון חדש של טרנטינו, דרמת הימורים וסרט על אחת הטרנסג'נדריות הראשונות בעולם. הנה סיקור ודעה על הסרטים החדשים 'שמונת השנואים', 'מה שקורה במיסיסיפי' ו'הנערה הדנית'.

שמונת השנואים

לאחר ההצלחה של סרטו המצוין הקודם, 'ג'אנגו ללא מעצורים'. נשאר טרנטינו בז'אנר ויצר סרט שכולו מאהבה גדולה לאחד הז'אנרים האהובים עליו - המערבון. ג'ון רות' (קורט ראסל), הידוע גם בכינויו "התליין", תפס את דייזי דמארג'יו (ג'ניפר ג'ייסון לי), שעל ראשונה סכום כסף לא קטן. בדרכו העירה עם האסירה הם פוגשים את מייג'ור מרקיז וורן (סמואל ל. ג'קסון), צייד ראשים מוכר גם כן, ואת כריס, הטוען כי הוא השריף החדש של העיירה. בניסיון לברוח מסופת שלגים ששועטת מאחוריהם, הם נאלצים לעצור בבקתה ליומיים שלושה שם הם פוגשים עוד כמה אנשים מפוקפקים שנמלטו גם הם מהסופה.

בגדול, סרט טוב. המשחק מצוין (חשוב לי לציין גם את טים רות' שדופק שם אחלה הופעה) והצילום יפה ומרשים למדי - כל הסרט צולם במצלמת 70 מילימטר (למי שפחות מבין - פילם בגודל פי 2 מהסטנדרטי של 35 מילימטר, או בקיצור - אולד סקול. מערבונים רבים בעבר שצולמו בפורמט הזה).

בקטן, הסרט פחות טוב מסרטיו הקודמים של טרנטינו לטעמי. קל ליפול על האמירה "הסרט לא טוב" אחרי צפיה בו, עקב ההכרה שזה סרט של טרנטינו. אבל זה אינו אמור להיות המקרה. טרנטינו החליט הפעם לעשות סרט על טהרת המערבון, בעל עולם "קטן" (מרבית הסרט מתרחש בבקתה), ועם זאת לשמור על ה"טרנטינואיות" של חלוקת הסרט לפרקים, שבירת הקיר רביעי לרגע בצורה יצירתית ועוד, ואת כל זה ערבב לתחושה כיפית ותמידית שעוד שניה משהו בין הדמויות יתפוצץ.

https://www.youtube.com/watch?v=gnRbXn4-Yis

הסרט טוב. טוב מאוד. אבל אל תצפו ל"עוד סרט ענק ואפי של טרנטינו", אלא לסרט יותר קטן, אך עם זאת אינטנסיבי למדי (קצת כמו 'כלבי אשמורת' מהבחינה של לוקיישן עיקרי אחד). בקיצור - בהחלט מומלץ, רק בואו בידיעה שזה סרט יותר קטן ובסגנון אחר, ולא לבציפייה לג'אנגו 2.
מה שקורה במיסיסיפי

ג'רי (בן מנדלסון) הוא מכור להימורים שלא יודע להפסיק. מזלו, כפי שכבר יכלתם לנחש, לא מאיר לו פנים במיוחד והוא בחובות לא קטנים להרבה אנשים. באחד ממשחקי הפוקר, פוגש ג'רי בקורטיס (ריאן ריינולדס). חברות נרקמת הין השניים, המבוססת, כמובן, על הימורים. ג'רי, שמאמין שקורטיס מביא לו מזל, יוצא עם קורטיס למסע דרומה במטרה להחזיר את החובות שג'רי חייב לכולם.

בגדול, אפשר לוותר על הסרט. בקטן, הסרט לא גרוע אך יש בעיה לא קטנה עם המבנה והעלילה. באופן כללי דרמה על הימורים זה עולם לא קל לסרטים. הרי האופציות של הדמויות הן שהמזל יהיה איתם, משמע יצליחו כלכלית, או שמזלם לא יהיה איתם והם יאבדו הרבה, או, כי זה סרט, הכל. הסרט מנסה בכל זאת להראות סיפור שמרגיש יותר ריאליסטי ואמיתי מכל סרטי ההימורים ההוליוודיים הגדולים, אבל לטעמי זה גם המינוס שבו. העולם הקטן הזה משאיר אותו סרט מינורי למדי ו(בלי לספיילר) החצי שעה האחרונה של הסרט לא מספקת את הצופה.

https://www.youtube.com/watch?v=Ooca5idaNSk

נסיון מעניין ויפה לעשות סרט הימורים יותר קטן. כזה שיש לו בהחלט מקום בקולנוע, וליהוק מצוין לשני השחקנים הראשיים (ששיחקו מצוין), אך תסריט הלוקה בחסר. בקיצור - אפשר לוותר.

 

הנערה הדנית

הסרט מבוסס על סיפור חייהם של זוג הציירים הדנים איינר וגרדה וגנר (או לחליפין לילי אלבה וגרדה וגנר), שחיו בשנות העשרים. הסרט עוקב אחר סיפור הנישואין של השניים וסובב אחר המסע של איינר, אותו מגלם אדי רדמיין, כאחד מחלוצי הטרנסג'נדרים.

סיפור האהבה בין הזוג והמבחן הקשה העומד בפני הזוג (בייחוד בהתחשב בתקופה בה התרחשה העלילה) מהפנט ומעורר השראה. המשחק הראשי של אדי רדמיין (עליו כבר שמתי עין והמלצתי בחום בביקורת על תפקידו הראשי הקודם, עליו זכה גם בגלובוס הזהב ובאוסקר בשנה שעברה, 'התיאוריה של הכל') וכן של אלישיה ויקנדר, המגלמת את גרדה, אשתו של איינר.

בגדול, סרט טוב, מרתק ומסוג הסרטים שגורמים לי להגיד לאחר מכן "טוב שסרטים כאלה קיימים". בקטן, ביאס אותי לגלות בעקבות קריאה אודות הזוג, לאחר הצפייה בסרט, כי דברים לא קטנים באדפטציה לסרט שונים מאוד ממה שבאמת קרה. הסרט מבוסס על ספר, המבוסס על חייהם, ואיפהשהו בין הספר לתסריט להחלטות הבמאי (תום הופר, 'עלובי החיים', 'נאום המלך') תמיד דברים משתנים. ה"סיפור האמיתי" הופך ל"מבוסס על" ומשם ל"מבוסס באופן חלקי". זה דיסוננס שקשה לי איתו - בין "טוב שסרטים כאלה קיימים" ל-"שקריות" שבסרט הטוען כי מבוסס על סיפור אמיתי.

https://www.youtube.com/watch?v=d88APYIGkjk

סרט מעניין וטוב שנוצר, מנגד הייתי מעדיף, כמו סרטים רבים אחרים המבוססים על סיפור האמיתי, שיישארו נאמנים יותר למקור. מנגד, אולי אני קצת נוקשה מדי בנושא. הרי קולנוע הוא עולם שגדול מהחיים, וגם אם הוא מבוסס על חיים - הוא יכול להיות קצת יותר "הוליוודי" לפעמים, אם זה מה שנדרש בשביל הצופה. בקיצור - סרט מרתק, מעניין ושווה צפייה.

// יניב חפץ

Your email was successfully saved