בין התיכון לצבא, אחרי השחרור, אחרי הטיול הגדול, או סתם באמצע החיים, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בתקופה כזאת שהיא בין לבין - "בין עבודות". תקופת ביניים בה אתה לא פה ולא שם, אתה באמצע שום מקום, לבד בתוך צומת של החלטות וחוויות שמתערבבות לך בלב ובראש. אתה רוצה הכל אבל לא רוצה כלום. אתה חושב הרבה, עושה מעט ומנסה לגרור את עצמך הלאה, לפרק הבא בחיים שלך.

נזרקתי משוק העבודה אל עבר האבטלה. אני נמצאת מחוץ למסגרת, אני פנויה לחלוטין ואין לי שום מחויבות ביום יום, אני מנהלת את עצמי בעצמי ויכולה לקבוע לעצמי את הלו"ז.
אז אחרי שקלטתי שאני בסטטוס "מובטלת" ובדקתי את הזכויות שלי מול לשכת התעסוקה וביטוח לאומי, החלטתי למקסם את התקופה הזאת וליהנות ממנה.
אז מה אני עושה עם כל הזמן הפנוי הזה?

החלטתי לפרוס בפניכם את רשימת הדברים שכדאי לעשות בזמן האבטלה, ולנצל את העובדה שיש לכם עודף זמן ומלא דברים שאין זמן לעשות אותם כשאנחנו במסגרת הדוקה:

1. מכירים את החבר הזה שאתם תמיד רוצים להיפגש איתו אבל אף פעם לא יוצא? אין כמו להיפגש עם חברים מתקופות שונות, לחדש קשרים מהעבר ולהשלים פערים, ואולי אפילו למצוא עוד חברים מובטלים ולהקים קבוצת תמיכה וחמ"ל לחיפוש משרות.

2. יש את המסעדה הזאת שאתם רוצים מלא זמן לאכול בה? את הבר הזה שאתם מתים לצאת אליו? לא הייתם בצפון הרבה זמן? בא לכם לרדת לאילת? אין כמו לחרוש את הארץ בטיולים ונסיעות ולבקר במקומות חדשים, וזה בדיוק הזמן להציע לחברים מהסעיף הקודם להצטרף אליכם ולהרוויח מכל הכיוונים.

3. בסתירה לסעיף הקודם - אתם מובטלים ועדיף שלא תגזימו עם הבילויים והיציאות, וכדי לא למות משעמום אין דבר מספק יותר מלעשות את המשימות שאף פעם לא עושים: למיין ולתייק ניירות, לסדר ולתרום בגדים, לערוך מהפכה עיצובית בחדר, ניקיונות... ובדיקות רפואיות. מתי הייתם פעם אחרונה בבדיקת שיניים? שיננית? בדיקת דם? עכשיו אפשר לקבוע תורים לכל הרופאים המומחים שרציתם ללכת אליהם לייעוץ ולסגור את הפינה. ודרך אגב, מה באמת עם להתחיל להיכנס לכושר?

4. הגיע הזמן לפרוץ קצת את הגבולות שלכם ולהתרענן עם איזה משהו חדש ומרגש. תחשבו על צעד קיצוני כזה שיגרום לכם לצאת מאזור הנוחות ולעשות איזה צעד שמעולם לא עשיתם ולא אופייני לכם (אגלה לכם את שלי באחד הפוסטים הבאים).

5. זה הזמן לחשב מסלול מחדש, לשבת עם עצמכם ברצינות ובלי הסחות דעת, ולחשוב - מה הלאה?! לאן אנחנו שואפים ולאן הולכים מכאן, ולשם לכוון את עצמכם ואת הקו"ח שלכם.

החופש ממכר ועלול לשאוב אותנו לתוכו. חשוב לשים לב לא להפוך ל"בטטת כורסה" ולהיות באיזון בין הזמן שאנחנו מבלים בבית לבין הזמן שאנחנו יוצאים ודואגים לחשוב על עצמנו ועל העתיד שלנו.
כל החיים שלנו אנחנו מחפשים משהו: זוגיות, עבודה ובעיקר את עצמנו.  תקופת האבטלה יכולה לבוא אלינו במתוכנן או בהפתעה, אבל היא תמיד באה לטובה. תנצלו אותה למנוחה לגוף ולנפש ותזכרו שיהיו לכם את כל החיים לעבוד.

// יבגניה זטוצ׳ני

Your email was successfully saved