זה כמו לשכב עם בר רפאלי, לטוס לחלל או להיכנס לאח הגדול, כולם מדברים על זה ולא הרבה עושים את זה. האמת שלהשיג את המיליון זה הרבה יותר פשוט מכל הדברים האלה. שנים שהייתי תאב בצע רק ללא הבצע, נרקומן של כסף רק ללא השטרות, חולם על צ'קים שלא חוזרים וצוואות של אשכנזים שגרים בדיור מוגן.

אנשים שעשו את המיליון מספרים שזה קל, אומרים לך להשקיע במניות, בנדלן, באגרות חוב ובעסק של בן דוד שלהם בן 12 שבדיוק עובד על מאיץ חלקיקים שמפריד בין ניוטרונים לשקר אחר. ממליצים לך לקרוא ספרי "אבא עשיר אתה עני", לקחת סדנאות "לחשוב חיובי ולהצליח בגדול". אתה קורא את הספר ומעשיר את סטימצקי בעוד 40 שקל, בינתיים אתה הולך אל הבנק עם מחשבות חיוביות ופחות כסף בארנק.

glass-933263_640

אתה מפסיק להקשיב לכל הגורואים והשרלטנים ואתה חוזר למקורות - לאימא ואבא, הם תמיד אמרו לך שכסף גדול עושים רק בעבודה קשה. מצד שני, הם עבדו קשה כל החיים ולא עשו כסף גדול. משהו לא מסתדר לך בראש, אתה עייף כמו טום קשתי אחרי פסיכומטרי אבל לא מתייאש כי אתה חדור מטרה.

אתה מקים עסק ומגלה שתהליך הבירוקרטיה הוא אינסופי ועד שאתה מצליח לעשות כסף המדינה חותכת לך חלק גדול מהעוגה. התחרות בארץ היא קשה בטירוף, אתה מרגיש כמו דג באקווריום של כרישים. עד היום חשבת שאין דבר יותר קשה מלסיים שיחה עם אימא ב"ביי" אחד, היום גילית שטעית.

החלטת לסגור את העסק ולהיכנס למעגל הייאוש, אתה מדבר על תקרת זכוכית, המצב הכלכלי בארץ, ממלמל משהו לא ברור על תשובה ומתווה הגז ומפטפט על חברים שלך שהחליטו לעבור לברלין וארה"ב. אתה חושב על לרדת מהארץ אבל יודע שלא באמת בא לך לעזוב את המשפחה והחברים.

עברת תקופה ואתה מחליט לנסות שוב, יש לך רעיון מבריק. הוא כבר קיים בשוק אבל אתה החלטת שאתה הולך לעשות אותו יותר טוב. אתה מקים סטארטאפ ומגייס כסף מאותם אנשים שהציעו לך להשקיע במאיץ חלקיקים שבינתיים פשט את הרגל והבן דוד ירד מהארץ לברלין. אתה יותר טוב ממנו כי לא ויתרת, אתה אומר לעצמך בזמן שאתה מפריש לעצמך אחלה משכורת מהחברה שאתה פאקינג הקמת בעשר אצבעות. הכול מתקתק כמו שעון והחברה ממריאה לשחקים כמו המניות של גוגל אחרי רבעון.

pexels-photo (1)

כעבור שנתיים מונחת הצעה על השולחן לקנות את החברה שלך. אתה מריח את הכסף ואומר כן ללא היסוס. ברכותיי, עשית את המיליון הראשון. אתה שמח כמו הומלס במעצר בית!

מתפרסמת עלייך כתבה בעיתון, יש איזה אייטם בחדשות שמספר על צעיר שעשה אקזיט. המוני אנשים פונים אלייך בטלפון, בפייסבוק ובמייל, יש להם המון שאלות והם רוצים עצות וטיפים איך לעשות את המיליון הראשון. אתה מחייך וממליץ להם לקרוא ספר, לעבור סדנה, להשקיע בחברה של בן דוד שלך, להתייאש, לעבוד קשה, להתייאש שוב, לקום על הרגליים ולהצליח בגדול.

// יובל פרידמן

Your email was successfully saved