יזמות


השבוע, במסגרת שבוע היזמות העולמי, הזמנו את הבלוגרים של "מה וזה" העוסקים ביזמות לספר על החיים שלהם בתור יזמים. שבוע היזמות העולמי מזמין צעירים בכל רחבי העולם לשלב חדשנות, דמיון ויצירתיות בחייהם. הוא מעניק השראה לחשוב "בגדול", לייצר פתרונות חדשים, להפוך רעיונות למציאות ולהטביע חותם.


מהו יזם בעיניך? מישהו שמחליט לעשות משהו, שמתחיל כמחשבה ומסתיים כמשהו מוחשי, לא משנה באיזה תחום ולאיזו מטרה.


מה התחום בו אתה עוסק? אני אחד המייסדים של Swayy, מנטור בתוכנית האקסלרייטור Elevator וכותב במספר בלוגים בתחום הסושיאל מדיה וסטארטאפים.


1424372_10153458971240010_1785200187_n


מי הרול מודל שלך? יש לי כמה כאלה בתחום העסקי, אבל סבא שלי ז"ל היה כנראה האיש שלימד אותי הכי הרבה על צניעות, כבוד לאחר ועבודה קשה. שלוש תכונות שקשה מאוד לתחזק וקל מאוד לאבד בכל שלב בדרך ולטעמי  - אלו בין התכונות הכי חשובות בחייו של אדם בכלל ויזם בפרט.


האם יזמות זה מקצוע, האם זה מקצוע שהומצא במאה ה21? לדעתי האישית לא. העולם שלנו מונע מיזמות. בלי יוזמה, ובוודאי בלי אותם אנשים שיוזמים - לא היתה למין האנושי אפשרות להתפתח ולנוע קדימה. אמנם, המון דברים נראים לנו מובנים מאליהם, אך כמעט הכל, החל מהחשמל שאנחנו צורכים, המוזיקה שאנחנו שומעים ועד האוכל שאנחנו אוכלים הוא תוצאה של מישהו שהחליט לעשות מעשה.


מה בין דור ה-Y ליזמות? תמיד האמנתי שאנחנו ברי מזל שנולדנו לתוך עולם של זרם של אינפורמציה אין סופית. הטכנולוגיה והרשתות החברתיות, הפכו אותנו ליצורים שיתופיים יותר (אפשר להתווכח אם חברתיים יותר), אך העובדה שהמידע זמין ונגיש יותר, מקנה לנו כלים להתפתח, לצמוח ולפנות לכיוונים חדשים, ואחד הכיוונים האלו הוא יזמות.


מה השגת בתור יזם ומה השאיפה הכי גדולה שלך? הדבר שאני הכי שמח שהשגתי עד כה, זו העובדה שהגעתי למצב בו אנשים מאמינים בי, בשאיפות ובחלומות שלי. השותפים שלי, המשקיעים שלי, ובכלל, כל האנשים הסובבים אותי, זה תענוג גדול להיות חלק ממערכת תומכת ורעבה להצלחה, וזה משהו שאני גאה בו מאוד. זה אמנם נשמע פשוט ולעתים קלישאתי, אך רוב היזמים נכשלים דווקא במקום הזה. הקושי בלבנות צוות שמאמין בחזון, בלגייס כסף ממשקיעים שמאמינים בסיכוי שלך להצליח ולהגיע למצב בו המערכת רק דוחפת קדימה כל הזמן, הקושי הזה, הוא מה שגורם להרבה מאיתנו לוותר מהר, ולכן זה לא מובן מאליו.


האם הכסף הוא המניע או הערכים? או שניהם? הכסף הוא אפילו לא פונקציה. בעבודה הראשונה שלי מיד כשהשתחררתי מהצבא, המשכורת שלי היתה גבוהה פי כמה מזאת של השנתיים האחרונות. יזמים, ואולי לא נהוג לחשוב ככה, הם אנשים שמוותרים על כסף ובעיקר על נוחות על מנת להגשים את החלום. והחלום, אצל חלקנו לפחות, הוא לא לעשות מיליונים, אלא פשוט לעשות. אין תחושה יותר טובה מאשר לקחת רעיון מופשט שנולד בתוך הראש, להעביר אותו לצורה של שרטוטים, לראות אותו מתפתח למוצר ואז בסופו של דבר לחברה עם שותפים, עובדים, משקיעים וכו'.
אמנם כולנו מכירים את המילה "אקזיט" וחושבים שאנחנו והיא נפגש בצומת כזאת או אחרת במהלך חיינו, אך הסטטיסטיקה לעולם לא משקרת. רובנו נכשל, חלקנו נפסיד כסף, וחלקנו נפסיד הרבה יותר מזה. זה הסיכון שאנחנו לוקחים על עצמנו כשאנחנו מחליטים לנסות ולהגשים חלומות.


מה סדר היום שלך? משתדל לנצל את הבוקר המוקדם בשביל לענות למיילים, לעשות כושר ולהרגע קצת לפני שמתחיל היום, לאחר מכן כל היום אני משתדל להיות בתנועה, בין אם בפגישות או בשיחות ובערב אני מתיישב שוב על המיילים עד הלילה.


מי האדם שהכי עזר לך בדרך להשגת המטרה? המטרה הסופית עוד לא הושגה, אך ללא ספק אם וכאשר אשיג אותה - זה יהיה בעיקר בעזרת שותפים שלי. המשפחה והחברים הם אלו שתומכים מאחורי הקלעים ומשאירים אותי מפוקס ורגוע מחד, אך רעב לאתגרים מאידך, אבל שותפים שלי משפרים את הסיכויים שלי להצליח, וזה דבר חשוב מאין כמוהו ליזם. אחת העצות הטובות שקיבלתי בחיי היתה שתמיד כדאי לי להקיף את עצמי באנשים חכמים ממני, והשותפים שלי הם הדוגמא המושלמת לזה.


253293_10152807698685010_184709492_n


האם אתה חושב שכל אחד יכול לעשות את זה? אני חושב שכל אחד צריך לנסות. יש משהו ביזמות, ולא משנה באיזה תחום, שמאוד מתקשר להגשמה עצמית. היא עוזרת ללמידה ולהבנה טובה יותר על מי ומה כל אחד ואחת מאיתנו רוצה וצריך להיות.


איפה תהיה עוד חמש שנים מהיום? מאחל לעצמי שבאותו מקום, עם אותם אנשים ואעשה את אותו דבר, רק בצורה הרבה יותר טובה.


טיפ חשוב שלמדת: שיזמות לעתים היא תהליך סיזיפי כמו קידוח נפט. אני אקדח הרבה חורים באדמה, בכל פעם בטקטיקה שונה, בלי לדעת אם אמצא משהו, אך כל עוד אתמיד לעשות זאת יותר ויותר טוב בכל פעם, בסופו של דבר - אגדיל את סיכויי למצוא נפט.


1378231_10153363583400010_1894763132_n


//אוהד פרנקפורט

Your email was successfully saved