משהו בסדרות השתנה בשנים האחרונות. מסדרות פופולאריות כמו 'אבודים', '24', 'נמלטים' וכן הלאה, שכללו 22-25 פרקים לעונה, עברנו לסדרות כמו 'משחקי הכס' ו-'שובר שורות', שכוללים 7-13 פרקים לעונה ואף הסדרות הבריטיות, כמו 'שרלוק' ו-'מראה שחורה', צברו פופולאריות - והן כוללות רק 3 פרקים לעונה (לרוב).

וכעת, נדמה כי הפורמט משתנה עוד קצת. מסדרות יותר קצרות, בעלות עלילה מתמשכת, לסדרות עם סיפור שלם בעונה אחת. סדרות רבות אף מציגות סיפור אחר ודמויות שונות לחלוטין בכל עונה, כמו 'פארגו' (שכיום בשידורי העונה השלישית שלה) או 'בלש אמיתי'. ייתכן ופורמט הסיפור השלם לעונה גם קורה באופן טבעי עקב ריבוי הסדרות המבוססות על ספרים. כך או כך - התוצאה נפלאה. הסיפורים בנויים הרבה יותר טוב וגם אם תהיה עונה נוספת - תחושת הסיום וסגירת הסיפור שבסיום עונה הרבה יותר מספקת.

בפוסט סדרות הקודם סקרתי את הסדרות שיצאו בחודשים האחרונים. מאז ראיתי כמעט את כולן (ועוד), ואלו ההמלצות החמות (עד מאוד) מביניהם. כולן מעולות לבינג', ואם לא ניחשתם עד כה מההקדמה, כולן מבוססות על ספרים מצליחים.

13 סיבות למה


נטפליקס, שלא מפסיקה להביא לנו תוכן משובח, הביאה גם את הסדרה המדהימה הזו. הסדרה, שמבוססת על ספר באותו שם, מספרת על השתלשלות האירועים המובילים את האנה בייקר, נערת תיכון, להתאבד. את הסיבות להתאבדותה אנו שומעים יחד עם, קליי, חברה ללימודים, באמצעות 13 קלטות שהקליטה האנה. בכל קלטת משתפת האנה בעוד אדם וסיבה שהובילו אותה להחליט לשים קץ לחייה.

ההתפתחות העלילתית מוצגת בהווה - לאחר ההתאבדות, ועוקבת אחרי קליי וחייו וחיי שאר התלמידים שלמדו עם האנה, ובעבר - לפי סדר המאורעות שהאנה מספרת בקלטות שהשאירה. לא השתכנעתם לראות את הסדרה - תראו את הטריילר:

https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

אני מזהיר כי מדובר בסדרה חזקה מאוד, כבדה לא פעם, נוגעת וכואבת. ובדיוק בגלל זה היא טובה כל-כך. 13 סיבות למה היא מהסדרות שפשוט היו חייבות להתקיים.

 

שקרים קטנים גדולים


מיני-סדרה של HBO, המבוססת גם היא על ספר בשם זהה ובנויה על קונספט מעט דומה ל-'13 סיבות' - הידיעה שמשהו קורה בסוף. הסדרה מתחילה בהודעת המשטרה כי התבצע רצח, אך בשונה מכל סדרה שראיתם עד כה בסגנון, בה בדרך-כלל לא ידוע מי הרוצח - הפעם גם לא מגלים לנו מי הנרצח.

 

גיבורות הסדרה הן מדליין (ריס וויתרספון), אמא במשרה מלאה, סלסט (ניקול קידמן), אמא לתאומים החיה חיים מושלמים (כביכול) עם בעלה העשיר והצעיר, וג'יין (שיילין וודלי), אם חד הורית. הסדרה מתחילה עם תחילת שנת הלימודים, בה עלו הילדים של שלושת גיבורות הסדרה לכיתה א' ביחד.

הסדרה, בת שבעה פרקים בלבד, בונה מתח שרק גדל וגדל בין הדמויות הרבות שיש בסדרה ומשאירה את הצופה במתח בלתי פוסק ובתחושה כי כל מערכת יחסים בין דמויות עלולה להסתיים ברצח.

https://www.youtube.com/watch?v=SjTdQrHXVac


אלים אמריקאים


אמנם מדובר בסדרה של עשרה פרקים בלבד, ורק ארבעה פרקים יצאו עד כה, וכבר היא זכתה אצלי לתואר 'סדרת מופת', בעלת פוטנציאל להפוך ל-'משחקי הכס' הבא. הדבר, לצערי, כנראה לא ייקרה, מכיוון שהיא מבוססת על ספר בודד (מאת ניל גיימן) ולא על סדרת ספרים. אבל מי יודע, רייטינג לפעמים עושה פלאים.

 

הסדרה מספרת על שדואו מון (shadow moon), אסיר המשתחרר מהכלא יומיים לפני התאריך הצפוי, עקב מות אשתו בתאונת דרכים. בדרכו הביתה פוגש שדואו את ונסדיי (Wednesday), זר מסתורי שרוצה לשכור אותו לשרותיו. מכאן העניינים מתחילים להיות יותר ויותר הזויים, ואנו נחשפים גם לסיפורים צדדיים מופרעים לגמרי. בלי לספר יותר מדי, אבל בכדי בכל זאת לקבל קצת מושג - מדובר באלים מודרניים החיים על כדור הארץ, ועל קרב בין האלים הישנים לחדשים.

הצילום, הצבעוניות וכל אספקט ויזואלי בסדרה לא פחות ממדהים - כל שוט שני בו ראוי להתלות כפוסטר או לפחות שומר מסך. הסדרה פרועה, קשוחה ולא מפחדת להפתיע את הצופה בתוכן ויזואלי שלא חשב שייראה על מסך הטלוויזיה, וכבר מסיום הפרק הראשון ההמתנה לפרק הבא בכל שבוע קשה מנשוא.

https://www.youtube.com/watch?v=z6HLeNl8DOs

בונוס - המלצות מהירות לסדרות ב-Becomics:


Raven Kind - סטודנט בשם יוני אראו נחטף על ידי עורבים ופוגש ביצור המית'י גאראוואן, מלך העורבים. סגנון הציור מהפנט לא פחות מהעלילה.

 

Akrav - הרפתקאותם של חבורת מפלצות שודדים הנלחמים בעולם מדברי פוסט אפוקליפטי בכדי לשרוד. מצויר נפלא וסיפורי ההרפתקאות כיפיים במיוחד.

 

Deep dark fears - פראן קלאוס, יוצר הסדרה, מצליחו בארבעה פאנלים בלבד להכניס את הקורא בכל פעם מחדש לעוד פחד אישי ואי-רציונאלי, מחשבה אפלה או רעיון בסיסי עמוק ונוגע.

לאלפי קומיקסים נוספים חינם כנסו ל-www.Becomics.com

// יניב חפץ

Your email was successfully saved