הרגע הזה שפרויקט שלך, הבייבי שלך (שהתבשל לו הרבה יותר מתשעה חודשים בבטן מלאת הפרפרים) יוצא לאוויר העולם ולנושם בכוחות עצמו. נשימות קטנות, שכמעט ולא שומעים, אך הן מתרחשות. הרגע הזה, שסוף כל סוף אפשר (ואף רצוי) להגיד לעולם (ולכמה שיותר ממנו) - "הוא נולד! אנחנו קיימים!". הרגע הזה, שגם מותר כבר לקרוא לילד בשמו ולהיות פחות מעורפל.
הרגע הזה.


ביקומיקס נולד!


becomics-cover


 

ברוכים הבאים לביקומיקס!
בגדול, ביקומיקס היא פלטרפומה אינטרנטית חדשה וחינמית לווב-קומיקס, ה"יוטיוב" של הקומיקסים.
בקטן, יצרנו ממשק עריכה עבור יוצרי קומיקס, בו יוצרים יכולים, לאחר העלאת הקומיקס שלהם לאתר, לערוך את העמודים שלהם. אסביר יותר בהמשך, אבל קודם אספר איך הכל התחיל:

איך תינוקות באים לעולם? (או לפחות התינוק הזה)

אהבתי לקומיקס החלה בגיל 13, חברי רועי לקח אותי לפסטיבל הקומיקס שבסינמטק תל-אביב. שם החלטתי לנסות ולקנות את הקומיקס הראשון שלי - "וולברין #1". שלוש שנים לאחר מכן היו ברשותי יותר מ-150 חוברות של וולברין ועוד כמות זהה של דמויות אחרות אליהם לאט לאט נחשפתי עם כניסתי לעולם הזה.


ממיינסטרים וסיפורים של גיבורי-על עברתי לאט לאט לדמויות פחות מוכרות, של חברות פחות מוכרות, אך לרוב עם עלילות הרבה יותר מוצלחות. עולם הקולנוע והטלוויזיה, אם לא שמתם לב, התחיל להבין זאת גם בשנים האחרונות ושלל סרטים וסדרות מוצלחות שיוצאות - מבוססות על קומיקסים (ולא רק של גיבורי-העל הגדולים), כמו "המהלכים המתים", "פריצ'ר" ועוד.


את עולם הקומיקס האינטרנטי גיליתי כמה שנים לאחר מכן, עם פתיחותי לסדרות חדשות. בין השאר של חבר טוב בשם ניקו שיצר קומיקס אינטרנטי מטופש ומצוין בשם "קואלה ופלטיפוס בתל-אביב".


כמה שנים לאחר מכן נזכרתי בקומיקס המוצלח שלו וניסיתי לגשת לאתר שבנה עבור הסדרה רק כדי לגלות שכשאני נכנס לאתר האנטיוירוס שלי מודיע לי שסוס טרויאני ניסה להכנס לי למחשב. פניתי לניקו עם המאורע והוא סיפר בעצב כי פרצו לו לאתר והוא לא מצליח אפילו לסגור אותו.


הסיפור הזה הוא רק אחד, שבמקרה יצא לי להכיר, ליוצרי רשת רבים. לא עניין הפריצות לאתרים (זה דווקא לא קורה הרבה), אלא כמות העבודה שיוצרי קומיקס צריכים לעשות: לבנות אתר שלם, לעצב אותו, לשווק אותו דרך רשתות חברתיות ואחרי כל העבודה גם למצוא זמן ואנרגיה עבור המטרה המקורית - להיות אמנים. רצינו לתת לאמנים את המקום הזה לחשוף את עצמם, ולקוראים לדעת שיש מקום בו הם יכולים להחשף לתוכן חדש.


כרגע, למי שלא יודע, אני בניו-יורק. באתי גם לקראת קומיקון (אחד הכנסים הגדולים בעולם לקומיקס) וכדי להשיק את האתר יחד עם השותף שלי למיזם, שגר שם כיום.
mandy


את שותפי לביקומיקס, מיכאל זלטנרייך, הכרתי באקדמיה למוסיקה בתל-אביב. הוא במסלול להלחנה ואני לפסנתר. הפכנו מהר מאוד חברים הכי טובים וגילינו גם מהר למדי שאנחנו צוות מצוין. כשהחלטנו להתחיל לעבוד על ביקומיקס, הבנו שאפשר לקחת את הרעיון צעד אחד קדימה - לא רק לתת ליוצרי קומיקס מקום לחשוף את עצמם ולחסוך מהם את "העבודה השחורה" בכדי שיוכלו להתרכז ביצירה שלהם, אלא גם כלים חדשים שהעולם הדיגיטלי והאינטרנטי של קומיקס מאפשר ואפשרויות שיעוררו להם את הדמיון ויפרצו את הגבולות והמגבלות. או במילים אחרות - קנבס אין-סופי.


"הקנבס האין סופי"

בעולם הממוחשב של היום, אמנם גודל המסך מוגבל, אך התוכן שבתוכו לא. עמוד האינטרנט בו אתם קוראים יכול להיות גבוה ולהגלל בלי סוף (כמו הניוז-פיד של פייסבוק), או לרוחב (כמו הדף הראשי כאן במה זה). אבל הוא לא חייב להיות אפילו מוגבל לכיוון אחד - הוא יכול להיות בצורות והוא יכול ללכת לא רק על ציר האיקס (ימינה ושמאלה) או ציר הוואי (למעלה למטה) - הוא יכול גם ללכת על ציר הזד (פנימה והחוצה). במקרה של קומיקסים, ברגע שמבטלים את ה"פורמט הישן" של הדף המודפס, ניתן לייצר קומיקס עגול, או בצורת מדרגות כך שכל פאנל ממשיך לכיוון אחר, ואפשר לעבור מפאנל לפאנל על-ידי זום-אין או זום-אאוט (דמיינו שהפאנל הבא בקומיקס נמצא בהשתקפות העין של דמות למשל).


אני מניח שלהסביר במילים תמיד פחות ברור מלהראות, אז הנה אחד הקומיקסים האהובים עלי שעלו עד כה לביקומיקס:


 

הייחודיות של ביקומיקס

לאחר שיוצר קומיקס מעלה חוברת לביקומיקס, הוא יכול לסמן את הפאנלים של הקומיקס שלהם, לבחור כיצד ייראה המעבר מפאנל לפאנל (תנועה, דיזולב, קאט, סיבוב ועוד), לשלוט במהירות ועוד. כל זה מוצג לקורא בעזרת ממשק צפייה ידידותי ונח.


פרט לצפיה במצב "ביקומיקס" (הצפיה המודרכת אותה ערך יוצר הקומיקס), הקורא יכול לבטל את מצב הצפיה הערוך ולקרוא את הקומיקס בחופשיות. מכירים את אלה שמפרסמים בפייסבוק תמונה של כמה פאנלים, אבל ממש קשה לקרוא כי התמונה ארוכה מדי, מה שהופך את הטקסט לקטן מדי? במצב הקריאה החופשית, הקורא יכול לתפוס ולהזיז את הדף או לעשות זום בעזרת הגלגלת.


מה עכשיו?


עד כה, המטרה הראשונה שלנו הייתה לייצר ממשק שיהיה גם טוב ליוצרים, ממשק עריכה אינטואיטיבי וכיפי שיעורר להם את הדמיון, ממשק קריאה נח ודרכי חשיפה לקומיקסים חדשים עבור הקוראים.


דבר נוסף שהיה מאז ומתמיד המטרה הראשונה שלנו, הוא שביקומיקס יהיה חינם. גם ליוצרים וגם לקוראים. עם הזמן נוסיף עוד ועוד (ועוד) פיצ'רים, כלי עריכה ואפשרויות. גם ליוצרים וגם לקוראים, ובתקווה בקרוב כבר להתחיל לדאוג שיוצרים יתחילו גם להרוויח כסף על האמנות שלהם.


אנחנו נפעמים מכל רגע ומחכים לראות אותו גדל, מתפתח ומתחיל ללכת לבד.
לעכשיו, אנחנו נרגשים מהנשימות הראשונות שלו.
וסוף סוף אפשר להכריז - אנחנו קיימים!


//יניב חפץ

Your email was successfully saved