חג הסרטים חזר, ולכבודו איגדתי עבורכם מרתונים ע"פ "מסלולי צפייה". בעוד בשנה שעברה המסלולים היו לפי סטטוס הצפייה בו תהיו, השנה המסלולים יתבססו על האנשים שמאחורי הסרטים:

מרתון במאים-אחים:


האחים כהן:


1. בייבי אריזונה - ניקולס קייג' באחד התפקידים האהובים עלי שלו: פושע קטן וצלמת אסירים מתאהבים ומתחתנים, אך הזוג חש כי אין צדק בעולם - בעוד שהם לא יכולים להביא ילדים, לשכנים שלהם בדיוק נולדו חמישייה. וכך מחליטים הצמד "לאמץ" אליהם תינוק אחד.
2. אחי, איפה אתה? - אדפטציה מודרנית למסע האודיסאה של הומרוס. שלושה אבדים בורחים מאבדות במטרה לשוב הביתה, אך מאבדים את דרכם ונתקלים בשלל דמויות צבעוניות בדרך.
3. הקפיצה הגדולה - נורוויל (טים רובינס) מגיע אל העיר הגדולה עם חלומות גדולים ומתחיל לעבוד בחברה גדולה כאיש דואר בדיוק כשמנהל התאגיד החליט להתאבד. פארודיה משובחת על קלות הדעת בה דברים נעשים בחברות הגדולות.


 האחים פארלי:


1. טיפשים בלי הפסקה - ג'ים קארי וג'ף דניאלס בסרט מטופש מאוד. השניים נוסעים להחזיר למישהי מזוודה מלאה בכסף, שבכלל לא הייתה אמורה להגיע אליהם. בשנה הקרובה יוצא סרט המשך, אז זו הזדמנות טובה להשלים.
2. הפנטזיה של האל - ג'ק בלק מגלם את האל, בחור שטחי מאוד. יום אחד האל נתקע במעלית עם גורו שגורם לו לראות את כל הבנות לפי היופי הפנימי שלהן.
3. משתגעים על מרי - טד (בן סטילר) מחליט לנסות את מזלו בשנית עם אהבת נעוריו - מרי (קמרון דיאז). לשם כך הוא שוכר בלש פרטי (מאט דילון), שמתאהב בה בעצמו. אחד הסרטים המוצלחים ביותר עם סטילר לדעתי.
4. אוסמוזיס ג'ונס - אוסומוזיס הוא שוטר ממחלקת כדוריות הדם הלבנות. כדאי לציין שהוא גם דמות מצוירת. הוא נמצא בגופו של פרנק (ביל מארי), ומשימתו להילחם בת'רקס - וירוס קטלני המאיים לשים קץ לחייו של פרנק.

 

האחים צוקר:


1. טיסה נעימה! - אני לא בטוח שיש יוצרים יותר משוגעים מהאחים צוקר. טיסה נעימה הוא הפרודיה המטורפת הראשונה שהצמד (יחד עם ג'ים אברהמס) ביים. צוות המטוס נהיה חולה וכמובן שהאיש היחיד בעל היכולת להנחית את המטוס הוא טייס לשעבר בעל טיסותופוביה.
2. האקדח מת מצחוק - בקצרה, טרילוגיית פארודיות מטורפות על סרטי מרגלים. הסרט השני נקרא 'האקדח מת מצחוק שתיים וחצי' והשלישי 'האקדח מת מצחוק שלוש ושליש'. כאלה האחים צוקר. מטופשים.
3. סודי ביותר! - הסרט האהוב עלי שלהם. ניק (ואל קילמר), כוכב פופ אמריקאי (אלביס סטייל) מגיע לסיבוב הופעות בגרמניה בתקופת מלחמת העולם השניה ומצטרף למחתרת צרפתית בכדי להציל מדען שנחטף בידי השלטונות ולכבוש את ליבה של ביתו של המדען. להלן סצנה לדוגמא מהסרט:


 מרתון תסריטאים:


צ'ארלי קאופמן:


1. שמש נצחית בראש צלול -לאחר שג'ואל (ג'ים קארי) וקלמנטיין (קייט ווינסלט) נפרדו, ג'ואל מחליט ללכת למרפאה המתמחה במחיקה סלקטיבית של זיכרונות ולמחוק את קלמנטיין מזיכרונותיו.
2. להיות ג'ון מלקוביץ' - גרייק שוורץ הוא בובאי שמתחיל לעבוד בחברה לתיוק הנמצאת בקומה ה-7 וחצי של בניין משרדים. יום אחד מגלה קרייג פתח קטן בקיר המשרד, המובילה אל תודעתו של השחקן ג'ון מלקוביץ' (למשך רבע שעה).
3. אדפטיישן - צ'ארלי קאופמן עצמו הוא גיבור הסרט (מגולם ע"י ניקולאס קייג'), הנדרש לכתוב תסריט-אדפטציה לספר 'גנב הסחלבים'. הבעיה היא שהספר לא מאוד אדפטציאלי, וכך יוצא שהוא כותב תסריט על ניסיון כתיבת האדפטציה.


 ג'ון יוז


1. שכחו אותי בבית - ג'ון יוז הוא לגמרי מתסריטאי ה-"סרטים לכל המשפחה". מהסוג הטוב! קווין מקליסטר (מקולי קלקין) נשכח בבית שוב ושוב בכל סרט, ואיכשהו תמיד מגיעים שודדים לביתו.
2. הפרופסור המפוזר - רובין וויליאמס בסרט הנפלא על המצאת פלאבר: גומי ירוק, חמוד וקפיצי.
3. בטהובן - לא המלחין, הכלב. בסרט הראשון (בעברית נקרא 'קוראים לי בטהובן') של סדרת הסרטים המקסימה הזו, משפחה מחליטה לאמץ כלב סן ברנרד. השאר בלאגן.

 

סטיבן קינג:


כן, הוא לא ממש תסריטאי. אבל כל כך הרבה סרטים מעולים יצאו מספריו שהוא זכאי להיות כאן. אם לא ראיתם 'הניצוץ' או 'אני והחבר'ה' - כנראה שאתם צריכים להתבייש ומרתון סטיבן קינג הוא המרתון בשבילכם. אבל מכיוון שרוב העולם ראה אותם, אמליץ על שלושה אחרים:

1. מיזרי - סופר רבי-מכר מפורסם, שסדרת ספריו המוכרת ביותר היא 'מיזרי', נקלע לתאונת דרכים בשלג. "למזלו", מוצאת אותו, מצילה אותו ומטפלת בו "המעריצה מספר אחת שלו".
2. גרין מייל - מהרגע שמגיע בחור ענק, שחור ובור למדי, בשם ג'ון קופי, המואשם באונס ורצח שתי ילדות, אל אגף הנידונים למוות בהנהלתו של פול (טום הנקס) המצב באגף משתנה לגמרי (לא בקטע קריפי, זה לא סרט אימה).
3. כריסטין - זה יותר B-movie, אבל אחד מגניב. ארני, החנון של התיכון, מתאהב בקריסטין. רק שקריסטין היא מכונית, פלימות' פיורי משנת 1958 ליתר דיוק. אט אט גיבורנו מתחיל להשתנות והמכונית מתגלה כשטנית.

 

מרתון צלמים:


רוברט ריצ'רדסון:


1. שאטר איילנד - ליאונרדו די-קפריו מגלם את טדי, המגיע לבית חולים פסיכיאטרי מבודד כדי לחקור את היעלמות מטופלת. המותחן הפסיכולוגי של מרטין סקורסזה (שגם ביים את 'הוגו') עוקב אחר טדי בחיפושיו באי והשתלשלות האירועים המוזרים בדרכו.
2. ממזרים חסרי כבוד - סרטו הטוב ביותר של טרנטינו (לדעתי!) מתרחש בצרפת הכבושה במלחמת העולם השניה, ומספר במקביל על יהודייה צרפתייה בשם שושנה שברחמה מהנאצים ועל קבוצת חיילים יהודיים שפועלים למען נקמה אלימה בנאצים.
3. רוצחים מלידה - את רעיון הסרט הגה טרנטינו אך הוא בוים ע"י אוליבר סטון. זוג צעיר (אותם מגלמים וודי הארלסון וג'ולייט לואיס) יוצא למסע רציחות מטורף בעוד הפופולאריות התקשורתית אחר הצמד, הופכת אותם לאלילי תרבות חדשים.
4. הוגו - על צילום סרט הזה זכה ריצ'רדסון באוסקר. יתום, שחי לבדו בתחנת רכבת בפריז, מנסה לתקן בובה מכאנית, שהיתה פרויקט של אביו, אך זוכה להפרעות משומר התחנה ומבעל חנות צעצועים.

 

דריוס קונג'י:


דריוס צילם כמה סרטים, בעיקר מהשנים האחרונות, של וודי אלן, ביניהם 'חצות בפריז', 'לרומא באהבה' ו-'קסם לאור ירח', אבל חוץ מהם אמליץ על:

1. שבעה חטאים - אחד מסרטיו המוכרים ביותר של דיוויד פינצ'ר (יחד עם 'מועדון קרב'). מותחן פשע בכיכובם של בראד פיט ומורגן פרימן, על חקירת של סדרת רציחות הנעשות על בסיס שבעת החטאים של הנצרות.
2. השער התשיעי - דן קורסו (ג'וני דפ), המתמחה באיתור ספרים נדירים עבור אספנים עשירים, נשכר ע"י אספן, שהשיג עותק אחד מתוך שלושה של הספר "השער התשיעי לממלכת הצללים", להשיג את שני העותקים האחרים.
3. דליקטסן -סרט צרפתי מהנה ומיוחד. בעולם פוסט-אפוקליפטי שכזה, בו אנשים מתקיימים בקומונות קטנות, ישנו בניין מגורים עם דיירים הזויים למדי, ובעל-בית קצב שרוצח אנשים ועושה מהם קציצות בשר עבור דיירי הבניין הרעבים. אין מחזות מזוויעים לחוששים מבניכם.


 רוג'ר דיקינס:


1. נפלאות התבונה - הסרט מבוסס על אוטוביוגרפיה של ג'ון פורבס נאש (המגולם ע"י ראסל קרואו); מתמטיקאי גאון שעלה על דבר-שניים לא קטנים לאורך חייו, סיפור אהבתו ועוד כמה דברים שלא אספר כדי לא לספיילר.
2. חומות של תקווה - הסרט, המבוסס גם על ספר מאת סטיבן קינג, נמצא במקום הראשון ברשימת 250 הסרטים הטובים ביותר של IMDB. בנקאי צעיר (טים רובינס) מואשם ברצח כפול ונשלח לכלא לשני מאסרי עולם. הסרט עוקב אחר התמודדותו בבית הסוהר ובתקווה לצאת אל החופשי, יחד עם חברו רד (מורגן פרימן), דרכו אנו שומעים את עלילת הסיפור.
3. כל הסרטים שהמלצתי של האחים כהן (חוץ מ-'בייבי אריזונה') - הוא צילם. רק תבחרו.

 

מרתון שחקנים:


החלטתי להקדיש את הסקשן לשחקנים מופלאים שנפטרו בשנה האחרונה ולצערנו הרב לא נזכה לראות סרטים חדשים איתם.

פיליפ סימור הופמן:


1. קאפוטה - הסרט, היחיד עליו זכה הופמן באוסקר, מבוסס על חייו של טרומאן קאפוטה. עדיין לא ראיתי אותו. אך הוא אמור להיות מעולה.
2. מרי ומקס - אחד הסרטים המדכאים שראיתי, אבל סרט טוב. זהו סרט אנימצית פלסטלינה בסגנון סטופ-מושן המספרת על חברות אמיתית, הנרקמת דרך התכתבות, בין מרי, ילדה לא פופולארית בת שמונה מאוסטרליה לבין יהודי בשם מקס (קולו של הופמן), אכלן כפייתי ובעל תסמונת אספרגר.
3. סינקדוכה ניו-יורק - סרטו האחרון עד כה של צ'ארלי קאופמן - לראשונה גם כבמאי. לאחר עזיבת אשתו, קיידן קוטרד, במאי תיאטרון, מקבל מענק מצוינות המאפשר לו לעבוד על יצירתו החדשה: רפליקה בגודל אמיתי של העיר ניו-יורק בתוך מחסן ענקי, כחלק מההצגה החדשה שלו, הבאה לשקף את המציאות בצורה המהימנה ביותר.בוב הוסקינס:


1. מי הפליל את רוג'ר ראביט - שילוב מרהיב בין אנימציה לצילום בקומדיית פשע מבריקה. הוסקינס מגלם בלש פרטי החוקר רצח הקשור לרוג'ר ראביט - דמות מפורסמת של ארנב מצוייר.
2. הוק - תפקידו של הוסקינס לא ראשי כאן, אך כשרונו ניצח וקשה לשכוח את תפקידו כ-סמי, עוזרו של הוק. פיטר פן (רובין וויליאמס) עזב אל עולמנו, התחתן עם נכדתה של וונדי, הפך לעורך דין ושכח מארץ לעולם לא. בעזרת טיקרבל (ג'וליה רוברטס) והילדים האבודים, הוא נזכר מי הוא בכדי להציל את ילדיו שנחטפו ע"י קפטן הוק (דסטין הופמן).
3. ללא מחסום - הוסקינס כאן הוא הנבל - בארט, מאפיונר אכזרי שגידל את דני (ג'ט לי), ככלב לחימה ומשתמש בו לקרבות לא חוקיים ולחיסולים. לאחר תאונת דרכים דני מצליח להימלט ופוגש פסנתרן עיוור (מורגן פרימן) שמראה לו את היופי בעולם ובבני-האדם.

 

רובין וויליאמס:


1. אינסומניה - וויל דורמר (אל פצ'ינו) חוקר רצח של נערה בת 12 באלסקה, שם השמש לא שוקעת. ו-וויליאמס? הוא יגיע בהמשך, ויטריף את פאצ'ינו, שמתחיל לסבול מבעיות שינה.
2. ג'ק - וויליאמס אמנם נראה כבן ארבעים, אך הוא משחק ילד בשם ג'ק הסובל מהפרעה שגורמת לגופו להתבגר פי ארבע מהרגיל. וויליאמס לא יגרום לאף אחד לפקפק לרגע שג'ק אינו בן עשר.
3. סמוצ'י חייב למות - סרט לא מוכר ולא בצדק! לאחר שריינבואו רנדולף (וויליאמס) פוטר מעבודתו כמארח תכנית ילדים מצליחה, מחליף אותו שלדון פומס (אדוארד נורטון) כקרנף סגול בשם סמוצ'י. קומדיה משוגעת על מאחורי הקלעים של עולם הילדים.

צום קל וצפייה נעימה!

// יניב חפץ

Your email was successfully saved