בראשון הקרוב יערך טקס האקדמיה ה-88. השנה מועמדים שמונה סרטים על פסלון הזהב בקטגוריה הראשית. מטרתי בפוסט אינה להמר מי יזכה. אני כן אוסיף את דעתי לכל סרט, אך בעיקר אחווה את דעתי על הסרטים.

לכל הסרטים בקטגוריה הראשית מכנה משותף; אחד מבוסס על טרילוגיית סרטים ישנים, שניים מבוססים על ספרים, שניים מבוססים על אירועים אמיתיים, ושלושה מבוססים על ספרים... שמבוססים על סיפור אמיתי/ביוגרפיים. משמע - אף לא סרט "מקורי" אחד.. קצת עצוב..

והסרטים המועמדים לאוסקר (על-פי סדר הצגתם באתר האוסקר) הם:

the-oscars-649825_1920

 


מכונת
הכסף

הסרט, שבצורות יצירתיות להפליא מצליח לגרום לצופה הפשוט כמוני לראות ואף להתעניין בסרט המדבר על כלכלה ונדל"ן, מספר על כמה קבוצות של אנשים שהצליחו לנבא, בנפרד אחד מהשני, את משבר הסאב-פריים (תראו את הסרט, תבינו) שהתפוצץ בארצות הברית ב-2007-8, ולהתעשר מכך.

לשם שינוי סטיב קארל (שאני די לא סובל) שיחק טוב, וכריסטיאן בייל כהרגלו שיחק מצוין, יחד עם עוד רשימה לא קטנה של שחקנים גדולים (ראיין גוסלינג, בראד פיט ועוד), ותסריט בהחלט מרענן (כי אני תמיד אוהב כששוברים את הקיר הרביעי). אוסקר? אני בהחלט מבין מדוע הוא מועמד לפסלון, אבל אני לא חושב שהוא קורץ מהחומר הזוכה, ואישית אני גם לא חושב שמגיע לו ביחס לכמה אחרים, אבל בהחלט סרט מהנה, מעניין ושווה צפייה.

https://www.youtube.com/watch?v=mBBuzHrZBro


גשר המרגלים

מותחן ודרמה היסטורית המספר על עורך הדין ג'יימס ב.דונובן, שנשלח להיות הסנגור של רודולף אבל, שנעצר במלחמה הקרה ע"י ה-FBI ובהמשך (זהירות, ספויילר לתחילת החצי השני של הסרט מגיע..) נשלח למזרח ברלין לנהל משא ומתן מול נציגים סובייטים על עסקת חליפין בין אבל לבין טייס שמטוסו יורט ונפל מעל ברית המועצות.

האחים כהן הם לא רק היוצרים הכי כישרוניים של ימינו בסרטים המקוריים שלהם, אלא גם בעיבודים לסיפורים אמיתיים. זה קרה שנה שעברה בסרטה של אנג'לינה ג'ולי 'לא נשבר' והנה גם השנה. הפעם, אבל, הם גם מועמדים לאוסקר, ואני מקווה שיזכו בו. שילוב מנצח נוסף הוא סטיבן שפילברג שביים, יחד עם תום הנקס בתפקיד הראשי (שהיו צוות מושלם בסרטים מעולים כמו 'תפוס אותי עם תוכל' 'טרמינל', 'להציל את טוראי ראיין' ועוד). בקיצור, סרט רע לא יכול לצאת מהשילוב הזה. והסרט באמת מוצלח. עד כדי אוסקר? האמת.. שיש מצב.

 

ברוקלין

דרמה תקופתית המגוללת אחר מסעה של אייליש לייסי מעיירה קטנה באירלנד אל ברוקלין כדי למצוא שם עבודה ועתיד טוב יותר. כמו בכל רומן טוב, חווה הגיבורה קשיים בעולם החדש, געגועים הביתה, סיפור אהבה וכמה קונפליקטים המשלבים בין השלושה.

שקלתי לוותר על הצפייה בסרט הזה, אך לכשראיתי את כל האחרים החלטתי להשלים ולראות את כל המועמדים לאוסקר. הופתעתי לטובה, בהתחשב בעובדה שאיני חסיד גדול של דרמות תקופתיות. סרשה רונן (שכבר הכרתי מתפקידה המדהים בסרט 'האנה') שובה את עיניי לאורך כל הסרט, והסיפור היה דווקא מעניין, אך כפי שאמרתי - איני חסיד גדול של דרמות תקופתיות, כך שאם הנכם כמוני - אני מניח שאפשר לוותר. למי שאוהב דרמות תקופתיות - זו אחת מוצלחת למדי. אוסקר? לא נראה לי.

 

מקס הזועם: כביש הזעם

למי שאיכשהו לא שמע על הסרט, מדובר בחידוש (או סרט המשך) של טרילוגיית סרטים ישנים באותו שם. אבל אל חשש, לא צריך לראות את הסרטים הישנים כדי להבין את הסרט החדש, כי.. אין מה להבין.

הסרט מדהים ויזואלית, ולעשות סרט שהוא למעשה שעתיים של מרדף אחד גדול, ושבכל זאת יצליח להיות מעניין ולהחזיק זה אחד האתגרים הבלתי אפשריים שהצליחו לעמוד בהם בסרט הזה בצורה הכי טובה שאפשר! אבל... זה לא "סרט". זו חוויה. חוויה מרהיבה ומהנה בטירוף, אבל כשמדברים על הסרטים הכי טובים של השנה - אני ממש לא חושב שמקומו שם. מהמשחק הראשי של תום הארדי (שגם ככה לא היה קיים כמעט, אבל כשהיה - היה עלוב ביותר). בקיצור - ממליץ בחום רב, אבל אוסקר? לא מבין למה הוא מועמד בכלל.

https://www.youtube.com/watch?v=ej3ioOneTy8

 

להציל את מארק וואטני

עוד סרט בו צריך להציל את מאט דיימון. הפעם - בשנת 2035, ועל מאדים.

הסרט, בבימויו של רידלי סקוט ('הנוסע השמיני', 'בלייד ראנר' ועוד) והספר "לבד על מאדים" עליו מבוסס הסרט, הביאו יחדיו סיפור מותח, מגניב, שכתוב טוב, משעשע לא פעם, ולא הייתי מפריז אם הייתי אומר שהוא אחד הסרטים היותר מהנים שראיתי השנה (גם "מקס הזועם", אבל.. ב-'להציל את מארק וואטני' גם יש עלילה). אם לא הספקתם לראות - הנאה מובטחת. אוסקר? אם זה היה תלוי בי הוא היה אחד המועמדים הראשיים (בהינתן השמונה סרטים המועמדים), אך אין לו סיכוי לזכות.

 

האיש שנולד מחדש

שנה שעברה, סרטו של אלחנדרו גונזלס אינייריטו ('בירדמן') גרף את ארבעת הפרסים הגדולים של האוסקר (סרט, במאי, תסריט וצילום) והיה מועמד לעוד חמישה פרסים (כולל שחקן ראשי, שחקן משנה ושחקנית משנה). שנה שעברה קיוויתי כל-כך שיזכה, ושמחתי לכשזה קרה. השנה? אני מקווה בדיוק ההפך.

"האיש שנולד מחדש", שמועמד להכי הרבה פרסים השנה (12), עוקבת אחר מסע הישרדותו של יו גלאס (די-קפריו) בהרי הרוקי של שנת 1823, אל מול הכפור, החיות והשבטים העוינים שמסביב.
פרט לשלושה קטעים שיהיה קשה לשכוח (שלושתם עם בעלי חיים), אין בסרט כלום. אדם ששורד בטבע (המרהיב - שיזכה בפרס הצילום. לא אכפת לי) לאורך קרוב לשעתיים וחצי. אין עלילה, הסרט לא מעניין וסבלתי לאורך הצפייה בו.

אז כן, ליאו לא זכה עד היום באף אוסקר. הגיע לו לזכות על הסרט המצוין 'הזאב מוול סטריט', הגיע לו לזכות על שחקן משנה ב-'ג'אנגו', או על תפקידו ב-'השתולים' שעל שניהם הוא בכלל לא היה מועמד, אבל לא מגיע לו לזכות על הסרט הזה. אבל הוא יזכה. כי לאקדמיה פחות אכפת מהתוצאה. היא אוהבת לתת פרסים על מאמץ. לא אכפת לי כמה היה קשה לעשות את הסרט הזה, וכמה קר היה, ושדיקפריו אכל דג ישר מהמים (זה אחד מהסצנות הבלתי נשכחות. וכן. איכס) הסרט לא טוב, ואני מקווה שיזכה בכמה שפחות אוסקרים.

https://www.youtube.com/watch?v=E_Ci-pAL4eE

 

חדר

האמת, שאני ממליץ לדעת כמה שפחות על הסרט לפני הצפייה. הבנייה שלו וחוסר ההבנה של תחילת הסרט לגבי מה בדיוק קורה מוסיפה המון לחוויה. את הטריילר לסרט אל תראו! הוא מספיילר יותר מחצי מהסרט. עם זאת, למרות שראיתי את הטריילר הנורא, מכל הסרטים בפוסט הזה, זהו הסרט שהכי תפס אותי, נגע בי וריגש אותי עד דמעות (יותר מפעם אחת!).

משחק מדהים גם של ברי לארסון (בקטגוריית "השחקנית הראשית הכי טובה" לא ראיתי את כל הסרטים, אך מאלה שראיתי הכי מגיע לה) ושל ג'ייקוב טרמבליי, שהיה בן 8 כשהתחילו הצילומים, ואני צופן לו עתיד מזהיר בעולם הקולנוע, יחד עם בימוי וצילום שמשרתים את העלילה בצורה מושלמת - אוסקר? אני לא מאמין שזה יקרה, אבל אם זה תלוי בי - כן!

 

ספוטלייט

בעיתון הבוסטון גלוב ישנו צוות קטן בשם "ספוטלייט", שעל כל כתבה הצוות עושה מחקר מעמיק של חודשים. הסרט מספר על גילוי הצוות אודות פרשת התעללות מינים בילדים על-ידי כמרים בכנסייה הקתולית במסצ'וסטס.

אמנם לכמה פרקים קטנים לאורך הסרט חשתי שעמום, הסרט מעניין מאוד, מכיל שחקנים טובים ועצם הידיעה שהסרט מבוסס על סיפור אמיתי הוא הסיבה העיקרית שהסרט מחזיק ועובד. שווה צפייה? כן, למה לא. אוסקר? לא הייתי נותן..

 

מועמדים בולטים נוספים:

'אקס מאכינה' המועמד על פרס התסריט המקורי (ועל האפקטים), היה אמור להיות במועמדים הראשיים. בסרט המבריק הזה משחקת אלישיה ויקנדר, שמועמדת לפרס שחקנית המשנה על 'הנערה הדנית', אוסקר איזק, ששיחק גם ב-'מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר' שמועמד לכמה פסלונים, וכמו-כן גם זכה לא מזמן בגלובוס הזהב על תפקידו במיני-סדרה 'דרוש גיבור', ודונל גליסון, ששיחק גם ב-'ברוקלין' וגם ב-'האיש שנולד מחדש', המועמדים לפרס הראשי.

https://www.youtube.com/watch?v=PI8XBKb6DQk

'שמונת השנואים' זכה לכבוד המגיע לו - לא הרבה. הוא מועמד מועמד לפרס הצילום (ובצדק), המוזיקה (ובצדק) ושחקנית המשנה (לא יודע אם בצדק אבל אני זורם). הסרט לא גרוע בסופו של דבר. רוב סרטיו של טרנטינו מדהימים. הפעם הוא ניסה לעשות מערבון כמה שיותר "קלאסי" (רק בסגנון שלו), ויצא לו את אחד הסרטים הפחות מוצלחים שלו עד כה.

 

על פרס השחקן הראשי, חוץ מליאו (שבטח יזכה.. וחבל!), מועמדים גם בראיין קרנסטון ('שובר שורות') על תפקידו המעולה (ושאני מקווה שיביא לו את הזכייה) בסרט 'טרמבו', ואדי רדמיין, שאם יזכה על כיכובו בסרט 'הנערה הדנית', זו תהיה הזכיה השניה שלו ברצף לאחר ששנה שעברה בה זכה על 'התיאוריה של הכל'. גם מייקל פסבינדר דפק משחק מעולה בתור 'סטיב ג'ובס'.

בקטגוריית האנימציה מועמד הסרט 'אנומליסה' של צ'ארלי קאופמן, שהושקע בו כל-כך הרבה עבודה, ושדווקא מספר סיפור מאוד קטן. הקסם של הסרט הוא בפורמט צילום הסטופ-מושן בה נוצר. בשנה רגילה הסרט היה זוכה בהליכה (או הליכת סטופ-מושן לפחות), אבל השנה הוא מתחרה ב-'הקול בראש', שעקב היותו סרט האנימציה היחיד שמועמד גם לפרס התסריט הטוב ביותר, ועקב היותו הסרט הכי טוב של פיקסאר עד כה (והם כבר זכו בכמה), סביר שייקח את הפרס.

ולסיום, בקטגוריית הסרט הזר יש לנו נציגות ישראלית! - לא, 'באבא ג'ון', זוכה פרס אופיר האחרון, לא עלה לגמר (וגם לא לחצי הגמר), אבל בסרט ההונגרי, 'הבן של שאול', מועמד (ומועמד מוביל אפילו), שזכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל קאן, משחק בתפקיד משנה שחקן ישראלי - אמיתי קידר. תרם ראיתי את הסרט, אך אני מאחל לאמיתי ולסרט המון בהצלחה!

עד האוסקר הבא...

// יניב חפץ

Your email was successfully saved