אני אסביר. אני אהיה הראשונה להודות שלא אהבתי את הסדרה הזאת בצפייה ראשונה. לא הבנתי למה אני צריכה לראות את לינה דנהאם עירומה ובתנוחות סקס מביכות, לא הבנתי למה היא לא מתביישת להראות את הגוף שלה בצורה הזאת. בכל זאת, הבחורה רחוקה מלהיות תשעים-שישים-תשעים, וזה לא מה שחינכו אותי. גידלו אותנו שנשים בטלוויזיה ובקולנוע צריכות להיות מצוחצחות, חטובות ויפות ואז באה הסדרה בנות ואיתה, גם לינה דנהאם - מלאה, לא מתביישת, לא מתנצלת, לא מתייפייפת. וזה עצבן אותי. זה עצבן הרבה אנשים.

הייתי צריכה לצפות בעונה הראשונה כולה כדי להבין משהו על הסדרה ולהבין משהו גדול יותר על עצמי בתור אישה. לינה דנהאם באה להגיד שנמאס לה מהבניות חברתיות שנשים צריכות לבוא בצורה מסוימת, היא באה ואומרת שנשים באות בכל מיני צורות והכל בסדר והכל תקין.

פתאום במקום להתעצבן עליה, התאהבתי בה. חייב לאהוב או לפחות להעריך בחורה שבאמת לא אכפת לה מה אומרים עליה ושלא נכנעת לתכתיבים החברתיים שנכפו על נשים במשך שנים. במובן הזה, "בנות" היא סדרה פורצת דרך.

בפרק הראשון של הסדרה מצהירה דנהאם, בדמותה של האנה, אותה היא מגלמת, כי היא חושבת שהיא הקול של הדור שלה, או קול כלשהו, של דור כלשהו. שש עונות לאחר מכן, אין שום ספק שהיא אכן הקול של הדור שלנו. הקול של נשים שהן לא בדיוק במידה הנכונה או במראה הנכון, שכל מה שהיה לא נכון עד עכשיו הוא הכי נכון שיש. הנכון החדש. לינה דנהאם גורמת לי ולמיליוני נשים בכל העולם שצופות בסדרה אותה היא יצרה, כתבה, ביימה ומפיקה - להרגיש נורמלית. שזה בסדר להיות מי שאנחנו. במובן הזה, כמו שפתחתי, מי שלא אוהבת את "בנות" או לפחות מעריכה את האימרה שלה - לא אוהבת בנות.

קשה לדבר על דנהאם בלי להתייחס לסדרה אותה היא יצרה מכיוון שזהו חלק בלתי נפרד מהמשנה שלה. קשה לצפות ב"בנות" ולא להתפתל בכורסה, היא לא מנסה לעדן את החוויה הנשית בדור המילניום, להפך, היא זורקת את זה בפנים, בצורה כל כך מדויקת, כואבת, נכונה, אמיתית. זוהי סדרה חשובה לדור שלם של בנות שסובלות מדימוי גוף נמוך, שלא יודעות עם כל הקדמה של ימינו מה הוא מקומה של האישה, מתי את עוברת הטרדה מינית ואיך את מגיבה (פרק שלוש בעונה שש. צפיית חובה!).

אני אהיה הראשונה להודות שהפרק האחרון בסדרה אכזב אותי, הוא הרגיש קצת כמו פרק מסדרה אחרת לגמרי, אבל המחויבות של דנהאם להראות את ההתפתחות של הדמות שלה עדיין נמצאת שם ועל זה אני חייבת להביע את הערכתי.

בפרק החמישי של העונה השישית והאחרונה, בשיחה של האנה עם מישהי שמשחקת את דמותה בסרט, היא שואלת אותה האם זה קשה לגדל ילדים. התשובה מלווה בצחקוק מצד השחקנית שמודה שהיא אימא לשלושה, "לגדל ילדים זה קל, להיות בוגר, זה החלק הקשה", היא אומרת ודנהאם, אלופת העולם בהבעות פנים שאומרות הכל, גורמת לנו להבין על מה היא מדברת איתנו ועל מה כל הסדרה שלה.

להיות אדם בוגר בעולם שכל הזמן משתנה, זה החלק הקשה וזה הסיפור שדנהאם באה לספר לנו, על המאבקים, ההתכחשות, המלחמה התמידית בין מי שחשבנו שנהיה לבין מי שאנחנו באמת, על הפער הזה, על פשרות, החלטות שהולכות לשנות את החיים. הסדרה בנות גרמה לי לשנות את הדעה שלי על עצמי ובאופן כללי על בנות.

תודה על סדרה שלטוב או לרע גרמה לי להבין יותר טוב את עצמי ובנות סביבי. היי שלום "בנות". אהבתי אותך. גם כששנאתי אותך.

משפטים של "בנות" שלעד יישארו איתי:

1. "באמת חשבת שזה עובד ביננו כל הזמן הזה?" - אדם מגלה להאנה במשפט אחד את מהות כל הקשר שלהם.

2. "אני אפילו לא באמת רוצה חבר. אני רק רוצה מישהו שרוצה לבלות איתי כל הזמן וחושב שאני האדם הכי טוב בעולם ורוצה לעשות סקס רק איתי" - האנה מסבירה לאדם בעונה הראשונה מה היא רוצה ממנו.

3. "יצאתי עם מישהו שהתנהג ללב שלי כמו לבשר קופים. אני מרגישה כמו אדם הזוי ובלתי נראה חצי מהזמן אז אני צריכה ללמוד איך זה שמתנהגים אליי טוב לפני שיהיה מאוחר מדי בשבילי" - האנה מסבירה להורים שלה מה עובר עליה.

4. "אם זה כואב, את תזכרי את זה לנצח" - אדם להאנה כשהוא רושם בעט את הטלפון שלו על היד שלה.

5. "אני פשוט לא מבינה למה אף אחד לא אומר לך כמה רע הולך להיות בעולם האמיתי" - שושנה ברגע של התמוטטות עצבים.

6. "אני פשוט לא יודעת מי אני עכשיו. אני כמו רוח רפאים של עצמי. אני לא יודעת מה אני עושה כאן או בכל מקום אחר" - מרני ברגע של שבירה.

7. "את לא יכולה לעשות דברים שאין להם משמעות. תהיי משמעותית" - ג׳סה.

8. "הלוואי שמישהו פשוט היה אומר לי, כאילו, ככה שארית חייך צריכים להיראות" - מרני.

// ג'ני קויט

Your email was successfully saved