(מתוך: www.addictinginfo.org)

אין צורך להכביר במילים על המתיחות הקיימת בין ישראל לפלשתינאים, אבל חשבתם פעם מה יקרה אם שתי האויבות יפגשו למשחק כדורגל, ועוד על הסיכוי לשחק בתחרות הכדורגל היוקרתית בתבל, המונדיאל?


ההיסטוריה מספקת לנו דוגמא לכך, שקיבלה במרוצת השנים את הכינוי "מלחמת הכדורגל". הצדדים לעימות היו "מדינות הבננה" של הונדורס ואל סלבדור והדם נשפך שם בגלונים. סיפור שהיה כך היה.


הכדורגל והפוליטיקה בלתי ניתנים להפרדה בדרום אמריקה, השניים תמיד הולכים יד ביד. גורלם של משטרים רבים הוכרע בהתאם לתוצאה של משחק כדורגל והגאווה הלאומית תלויה באופן ישיר במשחק היפה. אך היה זה משחק אחד המהווה את העדות האולטימטיבית לרצינות בה תושבי דרום אמריקה לוקחים את הכדורגל שלהם. הכל החל ב-13 ביוני, 1969, והסתיים ארבעה ימים מאוחר יותר עם מעל 6,000 גופות. ברוכים הבאים לדרום אמריקה.


כדורגל בדרום אמריקה. הרבה יותר ממשחק

שנת 1969 הייתה חשובה עבור עולם הכדורגל כולו. בשנה זו נערכו משחקי המוקדמות למונדיאל מקסיקו 70', המונדיאל היחיד בהיסטוריה בו השתתפה ישראל.


ב-8 ביוני נבחרת הכדורגל של אל סלבדור הגיעה לשחק מול הונדורס באצטדיון הלאומי בבירה טגוצ'ילגפה והותקפה על ידי קהל משולהב שידה אבנים על חלונות המלון, הבעיר זיקוקים וצפר בזמבורות לכל אורך הלילה. השחקנים מאל סלבדור לא ישנו שנייה ובאופן לא מפתיע הפסידו למקומיים 1-0. לתושבי הונדורס הייתה סיבה טובה לזעום. כמה חודשים לפני כן ממשלת אל סלבדור העבירה חוק טירני שאפשר לה לחמוס אדמות של זרים מהונדורס בשטחה ולחלק אותן למקומיים.


אך במידה וכך הדברים היו מסתיימים, פוסט זה כלל לא היה נכתב. הכל השתנה כשאמליה בוליינוס, עלמת חן בת 18 מאל סלבדור, התאבדה ביריית אקדח והפכה לקדושה המעונה הראשונה של עולם הכדורגל. ההלוויה הפכה לאירוע לאומי, כששרי הממשלה ושחקני הנבחרת מעניקים לה כבוד אחרון.


הנבחרות נפגשו שוב ב-13 ביוני כשהפעם נבחרת הונדורס הייתה זו שצריכה להגיע לאצטדיון פלור בלנקל שבסן סלבדור כשתחושות הגאווה הלאומית והשנאה גואות בשני הצדדים. אוהדי אל סלבדור החזירו טובה, צבאו על המלון, יידו אבנים, ניפצו חלונות, השליכו בשר רקוב וצואת בעלי חיים אל תוך החדרים. נבחרת הונדורס לוותה לאצטדיון בשיירה ממוגנת והמארגנים הגדילו לעשות כששרפו את דגל המדינה ותלו במקומו סמרטוטים לעיני הכל. הונדורס הפסידה 3-0 והוטסה במהרה הביתה בכדי להתחמק מלינץ', שממנו לא הצליחו לחמוק מאות תושבי הונדורס שהתגוררו באל סלבדור.


הכלבה השנואה מהכדורגל, אלילת המזל, התערבה בעניינים הורתה על משחק שלישי בין הנבחרות בעקבות שוויון נקודות, המשחק נערך ב-26 ביוני במקסיקו סיטי, אל סלבדור ניצחה 3-2 לאחר הארכה ומייד הודיעה על ניתוק כל היחסים עם הונדורס.


הסרטון בספרדית, אבל היה שם חתיכת משחקבבוקר של ה-14 ביולי, מטוסי צבא אל סלבדור טסו מעל הבירה טגוצ'ילגפה והפציצו את העיר בת 250,000 התושבים. הכל עצר. שריקת הפתיחה למלחמה הושמעה והאל סלבדורים, שהתכוננו מראש, היו הראשונים לתקוף קרקעית באזור הגבול. אך הונדורס לא התכוונה להפנות את הלחי השנייה.


צבא הונדורס השתמש בכוח האווירי העדיף שלו, השמיד במהרה את חיל האוויר של אל סלבדור, השמיד תשתיות ומפעלים, קטע את האספקה לחזית והחל לקרוע את האויבת בהפצצה כבדה על מטרות אזרחיות. כ-100 שעות נמשך העימות הרצחני עד שהושג הסכם הפסקת אש ב-18 ביולי. 100 שעות ו-6,000 הרוגים.


אז זה מה שקרה בדרום אמריקה. ופה במזרח התיכון המשוגע? ניתן רק לשער מה יקרה במידה והנסיבות יובילו בעתיד למפגש בין נבחרות ישראל ופלשתין, מה שבטוח- משחק ידידות זה לא יהיה.


// עידן וולר

Your email was successfully saved