אני רוצה לשאול אתכם שאלה רצינית לחלוטין. למה בשנת 2018 יש עדיין שיחה ממספר חסום או לא מזוהה? לא, באמת, זו שאלה רצינית לחלוטין שלא דנים בה מספיק, ויכולה לשנות לאנשים את החיים. לאיזה אנשים? אנשים כמוני למשל, שמוטרדים באופן קבוע באמצעות שיחות ממספר חסום, שיחה שבאייפון לא ניתן למנוע מלקבל. אני מדברת על אותן שיחות הטלפון בהן אתם רואים על המסך ״מספר לא מזוהה״. לפעמים מקבלים שיחה כזו משירות לקוחות של חברה כזו או אחרת, לפעמים מהמשטרה ולפעמים מהממשלה, אבל יש גם לאנשים פרטיים את האפשרות להתקשר ממספר חסום, סתם, לכיף!

מי הם אותם האנשים שמתקשרים מחסוי להנאתם? מדובר באנשים שאשכרה לוחצים באופן אקטיבי על המספר שחוסם את המספר עם כוכבית ומתקשרים למישהו אחר, עם הסיפוק ההזוי שהאדם בצד השני לא יוכל לחזור אליו לעולם. זה כנראה מגרה אותם או עושה להם את זה בדרך זו או אחרת, אבל אני פשוט לא מבינה את העניין. לי זה נשמע כמו מתיחה טלפונית שבני נוער נהנים ממנה, אבל לא! אשכרה מדובר באנשים מבוגרים, שבוחרים ויודעים להתקשר מבלי להיחשף, כדי לשאול שאלות סוטות, מיניות וגסות, כנראה תוך כדי אוננות עצבנית. אנשים מבוגרים ומגוחכים, שמתקשרים מבלי להזדהות, אנשים פחדנים שמסתתרים מאחורי מספר לא מזוהה.

אני יודעת את זה כי בחודשים האחרונים מתקשרים אליי מידי שבוע, ככל הנראה גברים, ממספרים חסויים, ושואלים אותי שאלות לא הולמות או אומרים לי דברים ממש לא הולמים. וזה לא הכל, הם לא מוותרים ומתקשרים שוב ושוב ממספר חסוי, עד שאני עונה. ומה אני יכולה לעשות לגבי זה?! כלום.

אני לא יכולה לחסום את השיחה, כי אין מספר ואייפון חוסם רק מספרים מוכרים. אני לא יכולה להתעלם כי הם סוגרים לי את הקו ולא מפסיקים להתקשר עד שאני עונה. למעשה, אין לי דרך להתגונן בפני התופעה ההזויה הזו ובינתיים האנשים האלה אונסים לי את הנייד, במובן מטאפורי ואנרגטי כמובן, וחודרים לי לפרטיות בלי האישור שלי, פעם אחר פעם. זה כמו שתשבו בבית וכל מיני אנשים ידפקו לכם בדלת ויבקשו להיכנס אליכם הביתה.

הרי אנחנו חיים כמעט לגמרי בפלאפון שלנו היום, נכון? אז מה ההבדל בין אדם שמתקשר אליי מחסוי ללא הפסקה, ואדם שדופק על דלת ביתכם ללא הפסקה עד שתתנו לו להיכנס? ואם זה לא מספיק - כשהם מתקשרים מחסוי, הם לרוב דורשים שאענה להם ואדבר איתם ואם אני לא מוכנה ומנתקת, הם מתקשרים שוב ושוב, מחסוי, עד שאני עונה. למה לא, אני הרי גם ככה לא אדע לעולם מי הם באמת.

מדובר במעשה אלים, חודרני, וממש ממש לא מכבד, ואין לי שום דרך להגן על עצמי מפניו כי כל אחד יכול להתקשר אליי ממספר חסום ולעשות מה שפאקינג בא לו. ברגעים אלה ממש, אני בטלפון עם שירות הלקוחות של סלקום. ביקשתי שלא יאפשרו לשיחות מחסום להתקשר אליי, בתור לקוחה משלמת שלא מעוניינת בהטרדות הטלפוניות האלה יותר, אבל אין להם איך לעזור לי. הם יכולים למכור לי שירות שעולה 7.90 ש״ח כדי שבן אדם יצטרך להגיד את השם שלו לפני שהשיחה עוברת אליי אבל נכון לעכשיו, אין להם אף דרך למנוע מאנשים להמשיך להתקשר ולהטריד אותי ממספר חסוי. אני בינתיים בודקת בפרטנר או פלאפון לגבי מעבר אליהם, אבל אני פשוט המומה שאין לביזיון הזה פתרון.

אני מאמינה שלכל אחד ואחת מאיתנו יש את הזכות לפרטיות, וכמו שאי אפשר לפתוח פרופיל חסום בפייסבוק אלא חייבים עם שם ותמונה (גם אם זה מזויף, אי אפשר לפתוח פרופיל בלי שם כלשהו ומייל) אני לא מבינה למה יש עדיין שירות חסוי בטלפונים. זה ביזיון וזה חייב להשתנות.

// נטלי להב

Your email was successfully saved