ביטחון עצמי. לרובנו אין, או אין מספיק, ולאחרים יש יותר מידי. תמיד לאלה שאין ביטחון עצמי נדמה שלכל שאר האנשים יש. כמובן שזה הכל עניין של פרספקטיבה, נקודת מבט, ומה שרואים מכאן לא רואים משם, אבל מה באמת הקטע עם ביטחון עצמי? למה לחלקנו יש ולחלק האחר ממש ממש אין? בעולם שלי, ביטחון עצמי קשור לערך שאנחנו נותנים לעצמנו. אדם שחושב שהוא שווה ביותר יהיה בעל בטחון עצמי גבוה, וזאת לעומת מישהי שחושבת שהיא לא שווה כלום. לה כנראה אין ביטחון בעצמה.

אז למה חלק מאיתנו נותנים לעצמנו ערך ממש נמוך ואחרים ממש גבוה? במה זה תלוי? והאם אפשר לשנות ולשפר את רמת הביטחון העצמי, איך ועד כמה?
נתחיל מהסיבות, כי הם מגוונות ומורכבות. רובנו סוחבים איתנו את פצעי הילדות מהגן, היסודי והחטיבה, אבל לא באמת מתמודדים או מטפלים בהם. החוויות השונות שהיו לנו, בין אם הם היו חוויות רעות או טובות, נצרבו אצלנו בתת מודע והן משפיעות על הדרך בה אנחנו תופסים את המציאות ואת עצמנו, מאז ועד היום.

אם בבית הספר הייתי ילדה לא מקובלת וכולם היו צוחקים עליי, גם אם אגדל להיות אישה מהממת, חכמה ומוצלחת, עדיין אותה הילדה החננה תלווה אותי, לאן שלא אלך. הילדה נדבקת, ברגשות ובתת מודע, כי היא לא סובלת אותה, היא כועסת עליה ובגדול, על אותה אישה מדהימה. היא ממש מתעבת את הילדה הקטנה שבה, את הילדה שהיא הייתה אז, מזמן מזמן, כשהיא הייתה חמודה ותמימה ולא ממש הבינה או ידעה הרבה על העולם.

האישה המדהימה כועסת על הילדה החננה ולא מוכנה לתת לה לגדול להיות האישה שיש לה את הפוטנציאל להיות. לכן, לא משנה כמה האישה תהיה יפה, חכמה או מוצלחת, עמוק בפנים היא לא אוהבת את עצמה ותמיד תהיה קצת חסרת ביטחון.

הילדות האלה, שכל החיים היו מושלמות, כולם אהבו אותן והן תמיד היו מלכות הכיתה, כנראה יגדלו עם קצת יותר ביטחון עצמי, אבל גם להן קרו ויקרו דברים פחות כיפיים שיפגעו בהן, פשוט במקומות אחרים. אף אחת לא גדלה להיות מושלמת ולכל אחת מאיתנו חסר קצת פה וקצת שם, רק שלא באמת חסר, אלא אנחנו פשוט חלשות בתחומים שונים ואלו הם גם בדיוק המקומות שאנחנו צריכות לעבוד עליהם כדי להיות יותר מאושרות. אני למשל תמיד הייתי הילדה החדשה בכיתה, ולמדתי כבר מגיל צעיר לאמוד את הערך שלי על ידי השוואה לאחרות. אם הייתי הכי יפה בכיתה החדשה, הייתי מרגישה בטוחה בעצמי, אבל אם הייתה אחת יותר יפה, זה היה הסוף שלי.

ההרגלים השונים והמשונים שאספתי במשך חיי עזרו לי לקבוע את הערך שלי אל מול אחרים, וזה החלק הבא של הבעיה - האחרים. כל כך איכפת לנו מה אחרים חושבים או אומרים עלינו, שאנחנו מוכנים ללכת עד כדי לשנות את עצמנו, רק כדי שהאחרים יאהבו אותנו. אבל מי הם האחרים האלה בכלל? למי אכפת מה הם אומרים? מי שם אותם שופטים למה שטוב ולא טוב בעולם? ואולי הם בכלל המטומטמים וסתם הייתי מוכנה לשנות את עצמי בגלל הטמטום שלהם? הערך העצמי שלי, וגם שלכן, צריך להגיע מבפנים, וכך אף אחד לא יוכל לקחת אותו לעולם.

ולסוף האופטימי, אפשר בהחלט לשנות את המצב בקלות! אם את חסרת ביטחון, לא מרגישה שווה מספיק, חוששת מידי פעם ממה יחשבו עליך, יגידו עליך או אם אוהבים אותך או לא, אפשר לשנות את זה! זה מתחיל בללמוד איפה אני לא אוהבת את עצמי, איפה אני קשה עם עצמי ולתרגל אהבה עצמית; להיזכר איזו מדהימה אני, לזכור שהערך שלי מבוסס על תחושה פנימית ולא על מה שאנשים אחרים חושבים או אומרים עליי. להבין שברגע שאני אוהב את עצמי באמת, בדיוק כמו שאני כרגע, אוכל לשאוב מהאהבה הזו גם ביטחון וערך עצמי גבוהים ולהיזכר כמה אני אישה מדהימה.
אני גם עובדת על זה במפגשים אישיים עם גברים ונשים שרוצים לאהוב את עצמם קצת יותר! לפרטים נוספים >> www.natalielahav.com

// נטלי להב

Your email was successfully saved