(ויקרא כ"ה, א'- כ"ז, ל"ד)

בשבוע הבא נציין את יום ירושלים, שמסמל בין היתר את כיבוש העיר וכיבוש הגדה המערבית על מיליוני הפלסטינים החיים בה. השנה יצוינו חמישים שנים לכיבוש ולמלחמת ששת הימים, ופרשת הר סיני (הנקראת ביחד עם פרשת בחוקותיי), מוסרת לנו את חוקי שנת היובל. צירוף מקרים סימבולי.

לפני הכניסה לחוק היובל וההשוואה, ראשי הפרקים: פרשות אלה מסיימות את ספר ויקרא, ספר חוקים עצום, ומרבית החוקים בפרשות אלה הם חוקים סוציאליים. הם כוללים את שנת השמיטה, היובל, עזרה לנזקקים, חוקי עבד עברי, קצת אמונה באלהים וכמובן איומים מפחידים מאד למקרה שבני ישראל ינסו לחרוג מהציוויים האלוהיים.

לעניינינו:

"וְקִדַּשְׁתֶּם, אֵת שְׁנַת הַחֲמִשִּׁים שָׁנָה, וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ, לְכָל-יֹשְׁבֶיהָ; יוֹבֵל הִוא, תִּהְיֶה לָכֶם, וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל-אֲחֻזָּתוֹ, וְאִישׁ אֶל-מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ." (ויקרא כ"ה, י')

שנת היובל היא שנת דרור, חירות, שחרור. בשנה הזו, על פי הפרשה, העבדים העבריים חוזרים למשפחותיהם, החובות מתאפסים, האדמות חוזרות לבעליהן המקוריים והאדמה זוכה לשנה נוספת של מנוחה. בכך, יושבי הארץ זוכים הן לחירות אישית מעבדות ושיעבוד, והן לחירות כלכלית והזדמנות להתחיל מההתחלה.

ואצלנו? חמישים שנה של שיעבוד כלכלי, שלילת חירות הפרט והעם והתעמרות בלתי פוסקת. לפני חמישים שנה מדינת ישראל ניצחה את אחד הניצחונות החשובים והמרשימים שלה. הייתה זו מלחמת בזק ששחררה את ישראל מאיומים רבים ומגוונים, אך שחרור לאומי זה שלנו, גרר כיבוש ושיעבוד של עם אחר.

אנחנו שולטים בפלסטינים כבר חמישים שנים, ושיעבודם הופך גם לשיעבודנו, חמישים שנות הכיבוש חוזרות אלינו כבומרנג. הכלכלה שלנו משועבדת לצרכי הכיבוש ועל כן לא מופנית לחינוך, לדיור, לרפואה, לתרבות וכו'. בעוד בגדה המערבית מתנהלת מדיניות סוציאל דמוקרטית לחלוטין לאוכלוסיה המתנחלית הכוללת בעיקר שירותים ציבוריים מסובסדים, אנחנו משלמים הון תועפות על אותם השירותים בדיוק.

בנוסף, שליטה אלימה כל כך ממושכת בעם אחר, הופכת אותנו לאלימים כלפי פנים גם כן. השנאה הגוברת למיעוטים בתוך החברה הישראלית גוברת בשל החיכוך האדנותי עם החברה האזרחית הפלסטינית - ערבים, אתיופים, מבקשי מקלט, להט"ב וקבוצות נוספות הופכות להיות נרדפות אף יותר בשל פרקטיקות שליטה ויצירת תחושה של קבוצה שלטת ועליונה על פני קבוצות אחרות.

סממן שלישי הוא איום על קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. כל עוד אנחנו יכולים להמשיך ולהחזיק מיליוני אנשים באמצעים שאינם דמוקרטים, אנחנו שוחקים את הבסיסים הדמוקרטיים של החברה הישראלית ושל השלטון הישראלי.

הדמוקרטיה הישראלית בסכנה מצד הישראלים עצמם הרגילים לשלוט בעם אחר ללא הפרעה, ומצד שני שלטון הימין מוביל אותנו למצב בו ניאלץ להכריע בין מדינה דמוקרטית בעלת רוב לא יהודי ועל כן היא תהיה מדינה שאינה יהודית, לבין מדינה שאינה דמוקרטית מאחר והיא משמרת את אופיה היהודי על אף היותנו מיעוט.

ארצה לחזור לציווי המקורי של שנת היובל. אנחנו כובשים כבר חמישים שנה, הכיבוש הוא של הפלסטינים, אבל הוא גם כיבושנו שלנו. התורה אינה מלאה רק בהפחדות, שנאה ושיעבוד האדם לאלוהות, אלא מכילה סעיפים רבים של חמלה, אנושיות, שלום, אהבת האדם ושאיפה לחברה צודקת.

ביכולתנו לבחור אילו מבין ערכי המקרא השונים חשובים לנו יותר, מהם מקורות ההשראה שלנו שאינם בהכרח מקורות סמכות. בואו נבחר בטוב, ובמקרה זה- יובל הוא הרבה מאד שנים.

די לכיבוש.

// ניב סוניס

Your email was successfully saved