בראשית ל"ב, ג'- ל"ו, מ"ג
פרשת וישלח היא פרשה משפחתית מאד המלווה את סיפורי משפחותיהם של שני האחים יעקב ועשו. כמעט (!!) כולה מספרת התפתחויות חיוביות והרמוניות שאינן מאפיינות רבים מסיפורי המקרא. שלא כמו בפרשה הקודמת, או בסיפורים רבים אחרים, פרשת וישלח מספרת לנו על יחסי אחים טובים ולא על יריבות ומלחמה.

לפני ההתמקדות ביחסי יעקב ועשו, להלן ראשי הפרקים: יעקב החוזר עם משפחתו לכנען מפחד פחד לא מוצדק מעשו אחיו, נלחם עם מלאך אלהים ונפצע, ושמו שונה לישראל. גיבורנו נודד, מקים ערים ומזבחות. דינה, בתו של יעקב, נאנסת על ידי בנו של שכם ובני יעקב נוקמים את המעשה ברצח תושבי העיר.

יעקב בורח ומקבל שוב הבטחה אלהית לירושת הארץ, אך בנדודיו רחל מתה בלידתה את בנימין. ראובן בנו של יעקב שוכב עם בלהה פילגש אביו, ויעקב מספיק לראות את אביו לפני שזה נפטר. סוף הפרשה מספרת לנו על אילן היוחסין של משפחתו המפוארת של עשו, משפחה שנפגוש את חלקה בהמשך המקרא.

לענייננו- יחסי יעקב ועשו. כזכור לנו משתי הפרשות הקודמות, יעקב ברח מכנען ומעשו לאחר שגנב מאחיו את הבכורה. עם זאת, אלהים ציווה עליו לשוב לכנען, ויעקב בוחר לנקוט אמצעי זהירות- הוא שולח שליחים לאחיו כדי לגשש מה המצב. בשורתם מפחידה, כי עשו מתקדם לעברו עם צבא של 400 לוחמים.

יעקב, המפחד על רכושו וחייו, מחליט לחלק את אנשיו ורכושו, ובכך מונע רצח טוטאלי. הוא שולח קבוצות קבוצות את רכושו לפניו, אחריהן את פילגשיו וילדיהן, את לאה וילדיה ולבסוף את רחל ויוסף. זאת בהנחה שיכול להיות שהראשונים יהרגו, אך האחרונים לא. מטרה נוספת היא להפציץ את עשו במתנות שיפייסו אותו. תארו לעצמכם את עשו ההולך בזעם לקראת אחיו, אך כל כמה מטרים הוא מקבל מתנות בצורת צאן, בקר, כסף, עבדים וכו'.

אך פחדו של יעקב לא היה מוצדק- עשו הגיע עם אנשיו כדי לברך את יעקב ולא כדי להילחם בו. הוא אף סרב לקבל את המתנות הרבות מאחר והיה עשיר מספיק. נראה שבמרוצת השנים עשו סלח ליעקב על המרמה, ונראה שאפילו התגעגע אליו מאד. המפגש בין השניים היה מרגש עד כדי לחלוח עיני הקורא, או לפחות שלי:
" וַיָּרָץ עֵשָׂו לִקְרָאתוֹ וַיְחַבְּקֵהוּ, וַיִּפֹּל עַל-צַוָּארָו וַיִּשָּׁקֵהוּ; וַיִּבְכּוּ. וַיִּשָּׂא אֶת-עֵינָיו, וַיַּרְא אֶת-הַנָּשִׁים וְאֶת-הַיְלָדִים, וַיֹּאמֶר, מִי-אֵלֶּה לָּךְ; וַיֹּאמַר--הַיְלָדִים, אֲשֶׁר-חָנַן אֱלֹהִים אֶת-עַבְדֶּךָ. וַתִּגַּשְׁןָ הַשְּׁפָחוֹת הֵנָּה וְיַלְדֵיהֶן, וַתִּשְׁתַּחֲוֶיןָ. וַתִּגַּשׁ גַּם-לֵאָה וִילָדֶיהָ, וַיִּשְׁתַּחֲווּ; וְאַחַר, נִגַּשׁ יוֹסֵף וְרָחֵל--וַיִּשְׁתַּחֲווּ. וַיֹּאמֶר, מִי לְךָ כָּל-הַמַּחֲנֶה הַזֶּה אֲשֶׁר פָּגָשְׁתִּי; וַיֹּאמֶר, לִמְצֹא-חֵן בְּעֵינֵי אֲדֹנִי. וַיֹּאמֶר עֵשָׂו, יֶשׁ-לִי רָב; אָחִי, יְהִי לְךָ אֲשֶׁר-לָךְ. " (בראשית ל"ג, ד-ח)

בסופו של דבר, מסופר על שני אחים שלא התראו שנים רבות מאד, ולא הכירו זה את משפחתו של זה. לאחר שנות נתק רבות, עשו פוגש את אחייניו וגיסותיו ומתפעל ממשפחתו המרשימה של אחיו הצעיר.

הכנסת האורחים שמגיעה מיד לאחר מכן מרשימה לא פחות, ועוד יותר מכך רגשות האחריות שיש לאח הבכור כלפי הצעיר. עשו, בעל הרכוש והמשפחה, מבין שהארץ קטנה מדי עבור המשפחה המורחבת ומוותר על מקומו עבור יעקב ופונה לארץ שכנה. כך הוא מונע סכסוך עתידי (בינתיים) בין שתי המשפחות, ומאפשר לשתיהן לקיים יחסי שכנות טובים:
" וַיִּקַּח עֵשָׂו אֶת-נָשָׁיו וְאֶת-בָּנָיו וְאֶת-בְּנֹתָיו, וְאֶת-כָּל-נַפְשׁוֹת בֵּיתוֹ, וְאֶת-מִקְנֵהוּ וְאֶת-כָּל-בְּהֶמְתּוֹ וְאֵת כָּל-קִנְיָנוֹ, אֲשֶׁר רָכַשׁ בְּאֶרֶץ כְּנָעַן; וַיֵּלֶךְ אֶל-אֶרֶץ, מִפְּנֵי יַעֲקֹב אָחִיו. כִּי-הָיָה רְכוּשָׁם רָב, מִשֶּׁבֶת יַחְדָּו; וְלֹא יָכְלָה אֶרֶץ מְגוּרֵיהֶם, לָשֵׂאת אֹתָם--מִפְּנֵי, מִקְנֵיהֶם. וַיֵּשֶׁב עֵשָׂו בְּהַר שֵׂעִיר, עֵשָׂו הוּא אֱדוֹם." (בראשית ל"ו, ו'-ח')
לפעמים דם סמיך ממים, ובעיקר מכסף.

// ניב סוניס

Your email was successfully saved