בראשית ל"ז א'- מ', כ"ג

פרשת וישב מתארת את תחילת סיפורם של בני יעקב, כשבמרכז הסיפור עומד יוסף, בנו האהוב של יעקב והאח השנוא על האחים כולם. כמו ציבור מסויים בישראל 2016, יוסף חושב שהוא נעלה על הסובבים אותו, אך יבוא יום והוא ישלם על כך.

כמובן שישנם עוד סיפורים בפרשה, ולהלן ראשי הפרקים: יוסף מקבל יחס מועדף מיעקב והוא מתנשא על אחיו ואף על הוריו, האחים נוקמים בו ומוכרים אותו לעבדות, במצרים הוא עולה לגדולה כעובדו של פוטיפר שר הטבחים עד שהוא מסתבך עם אשתו של השר ונשלח לכלא. בכלא הוא מפרש את חלומות שני השרים האסורים איתו, כשלאחד הנבואה היא מוות ולשני היא הצלה, תוך דרישה שנבואה זו תשרת גם את יוסף. בפרשה סיפור ביניים על יהודה ותמר, אשת בניו, שמתאלמנת ולבסוף יולדת ליהודה עצמו בן.

כאמור, יוסף הוא בנו האחד לפני האחרון של יעקב, וזוכה ליחס מיוחד הבא לידי ביטוי במתנה רבת ערך- כתונת פסים. לא רק שהוא מקבל מתנות, אלא שהן על חשבון אחיו, שכן הוא אף פטור מעבודת המרעה הקשה, בעוד הם עובדים ונודדים עם הצאן למשך זמן רב.

מכאן, שיוסף בטוח שהוא כמעט מתת האל לאנושות, ואם לא לאנושות- בוודאי ליעקב ומשפחתו, הוא לא שומר את המחשבות בליבו וטורח להפיץ את משנתו בכך שהוא מספר למשפחתו על חלומותיו הנבואיים, בהם הוא עליון על שאר בני המשפחה:

"וַיַּחֲלֹם יוֹסֵף חֲלוֹם, וַיַּגֵּד לְאֶחָיו; וַיּוֹסִפוּ עוֹד, שְׂנֹא אֹתוֹ. וַיֹּאמֶר, אֲלֵיהֶם:  שִׁמְעוּ-נָא, הַחֲלוֹם הַזֶּה אֲשֶׁר חָלָמְתִּי. וְהִנֵּה אֲנַחְנוּ מְאַלְּמִים אֲלֻמִּים, בְּתוֹךְ הַשָּׂדֶה, וְהִנֵּה קָמָה אֲלֻמָּתִי, וְגַם-נִצָּבָה; וְהִנֵּה תְסֻבֶּינָה אֲלֻמֹּתֵיכֶם, וַתִּשְׁתַּחֲוֶיןָ לַאֲלֻמָּתִי. וַיֹּאמְרוּ לוֹ, אֶחָיו, הֲמָלֹךְ תִּמְלֹךְ עָלֵינוּ, אִם-מָשׁוֹל תִּמְשֹׁל בָּנוּ; וַיּוֹסִפוּ עוֹד שְׂנֹא אֹתוֹ, עַל-חֲלֹמֹתָיו וְעַל-דְּבָרָיו. וַיַּחֲלֹם עוֹד חֲלוֹם אַחֵר, וַיְסַפֵּר אֹתוֹ לְאֶחָיו; וַיֹּאמֶר, הִנֵּה חָלַמְתִּי חֲלוֹם עוֹד, וְהִנֵּה הַשֶּׁמֶשׁ וְהַיָּרֵחַ וְאַחַד עָשָׂר כּוֹכָבִים, מִשְׁתַּחֲוִים לִי. וַיְסַפֵּר אֶל-אָבִיו, וְאֶל-אֶחָיו, וַיִּגְעַר-בּוֹ אָבִיו, וַיֹּאמֶר לוֹ מָה הַחֲלוֹם הַזֶּה אֲשֶׁר חָלָמְתָּ:  הֲבוֹא נָבוֹא, אֲנִי וְאִמְּךָ וְאַחֶיךָ, לְהִשְׁתַּחֲו?ֹת לְךָ, אָרְצָה. וַיְקַנְאוּ-בוֹ, אֶחָיו; וְאָבִיו, שָׁמַר אֶת-הַדָּבָר.   (בראשית ל"ז, ה'- י"א)

בתכלס, אני ממש מבין אותם, וכנראה שגם אני הייתי שונא אותו. יוסף גוזל את משאביהם, הם עובדים קשה והוא מקבל מתנות, הוא הצעיר הזוכה ליחס מועדף ובנוסף לכל זאת, יוסף מנצל את מעמדו ומתיימר לשלוט ולהכפיף את אחיו אליו בסופו של דבר.

תחושת ה"אני ואפסי עוד" אינה נחלתו של יוסף בלבד. גם כיום ישנו ציבור הבטוח שהוא הוא שליח האל עלי אדמות, הוא העליון על העם כולו, הוא זה שצריך לקבל את המשאבים הגדולים ביותר ולשעבד את הציבור לצרכיו. כמובן שאני מדבר על הציבור הדתי- לאומי- מתנחלי.

רק השבוע, בדיוני התקציב, התבשרנו על קיצוץ של מאות מיליוני שקלים מהחינוך (הממלכתי), מהרווחה, מביטחון הפנים (כולל משירותי הכבאות, זוכרים את השריפות האחרונות?!) ומהבריאות. לעומת זאת, גרעינים תורניים, החינוך הממלכתי דתי, ההתנחלויות ובעיקר 40 משפחות מהמאחז הבלתי חוקי עמונה- קיבלו מאות מילוני שקלים.

 

אין זה סוד שאותו ציבור הוא האליטה החדשה והמנשלת של החברה הישראלית, ואין לו שום רצון לקחת חלק בנו, אלא לקחת אותנו תחתיו. איפה הם היו בפינויי הבתים בגבעת עמל, שכונת הארגזים וכפר שלם? הם לא היו, אבל הם היו בהמוניהם באיום למאבק אלים בשוטרים ובחיילים בעמונה, תוך סחיטה של סכומי עתק. איפה המאבק על החינוך של כולנו? הוא לא- הם נאבקים אך ורק על תקציבים לחינוך שלהם. בנוסף, הממשלה בראשות נציגי המתנחלים בליכוד ובבית היהודי, מתנהגת כיעקב- שולחת את הציבור הישראלי לעבוד ומדרדרת אותנו לעוני, בעוד המתנחלים זוכים במתנות בשווי כסף רב מהמיסים שלנו.

בסיפורנו, הגיע שלב בו בני יעקב החליטו להפסיק את רגש האדנות של יוסף ואת הניצול הנוראי שלהם, ועשו מעשה. בתחילה חשבו להרוג את יוסף, אך לבסוף רק מכרו אותו כעבד לישמעאלים. כך או כך, לעת עתה נפטרו ממנו. כולי תקווה, ואף ביטחון, שהיום בו לחברה ישראלית תיגמר הסבלנות כלפי הציבור הדתי- לאומי- מתנחלי הוא קרוב. יום יבוא ונחזיר לעצמנו את ההיגיון במדינת ישראל, נעיף את נציגי אותו ציבור מהממשלה אל ספסלי האופוזיציה, ונחזור לחלוקת משאבים שוויונית יותר.

// ניב סוניס

Your email was successfully saved