בהמשך לפוסט הקודם, דבר נוסף שישפיע על מידת האושר שלנו, לפי ספרו של הכלכלן פרופ' דן אריאלי "לא רציונלי ולא במקרה", הוא לא להשוות את עצמנו לאחרים, אחרת זה עלול לגרום לנו לכעס או לתחושת נחיתות. לעיתים אנחנו יכולים לשלוט ב"מעגלים" החברתיים שבהם אנו נמצאים, ולנוע לקראת מעגלים שיותר זהים לנו, כדי לא להתבאס אם למשל קולגה שלנו מרוויח יותר מאיתנו. וכמו שאומר ד"ר חיים שפירא: "כשאני רואה חבר שלי מצליח, משהו בתוכי קצת מת".

לפי אריאלי, נדמה לרובנו שאנו מקבלים החלטות נבונות ורציונליות במהלך חיינו ועל כן נדמה לנו שאנחנו בשליטה. אך לאמיתו של דבר, התנהגותנו היא לא רציונלית ברוב המקרים. למשל, למה כמעט תמיד כשאני מכריזה שאני לא נוגעת במתוק לפחות שבוע כדי שאוכל להתחטב, בדיוק יום למחרת מישהו במשרד דואג להביא עוגת גבינת פירורים מהחלומות הכי ורודים שלי, ואם כבר אז כבר וברור שאין ברירה, אני אקח לעצמי יותר מחתיכה אחת יחד עם הקפה של הבוקר?

אנחנו יכולים לתקן את ההתנהגות הלא רציונלית שלנו אם נבחן את המנהג הזה מחדש. למשל, לאכול כל יום בחוץ. למה זה התחיל? מה מידת ההנאה שלנו מכך? האם מידת העונג מהבגט עם השניצל ורוטב הצ'ילי המתוק היא גדולה כמו שחשבנו שתהיה? אולי עדיף לחסוך קצת ואת שאר הכסף להוציא על משהו אחר שאנחנו רוצים כבר הרבה זמן?

אבל מצד שני, למי יש כוח לחזור הביתה ולהתחיל לבשל במיוחד כשזה רק בשביל עצמך... אני למשל ויתרתי לעת עתה על לעשות לק ג'ל, ובמקום זה אוכל להמשיך ללכת להרצאות שאני אוהבת. למרות שעם הג'ל הציפורניים נראות תמיד מושלם וגם שמתי לב שבדייטים גברים אוהבים ובוחנים ידיים מטופחות, ולא רק את הישבן. זה תמיד מצחיק אותי כשהם בוחנים לעומק, כמעט כמו רנטגן, מבלי לשים לב בכלל...

ומה לגבי זוגיות? עד כמה היא משפיעה על מידת האושר שלנו? לפי פרופ' יובל, זוגיות זה עסק מוצלח מאוד לגברים אבל ככה-ככה לנשים. גברים ימותו מהר יותר מאשר בנות זוגם, ואילו נשים ירביצו עוד עשרים שנה בממוצע. ברוב המקרים נשים נשואות חיות בין שנה לשנה וחצי פחות מהרווקות, לכן העצה הכי טובה שאפשר לתת לגבר היא להחזיק חזק את האישה שלו ולא לעזוב(!); ולנשים, אם את כבר בזוגיות, אל תפסיקי לעשות לו פוצי מוצי כדי שלא יחפש את זה אצל אחרת... אבל שתדעי שאת יכולה לחיות גם בלעדיו.
אז אם להיות רציונלית, אם אני לא בזוגיות כרגע זה דווקא אחלה...

// סיון ליבוביץ

Your email was successfully saved