כשהייתי נערה הייתי בטוחה שאלמד באוקספורד או ייל או כל מוסד אקדמאי גבוה שבו מחזיקים ספרים קרוב ללב והאצבעות משופשפות מכתיבה (המקביל ל"נתפסה לי הבוהן מהקלדה" בימינו). במקומות בהם דיונים מתקיימים לפחות בחצי מהשיעור, ויש מועדון דיבייט, וקורס לטינית למי שמעוניין להרחיב את שפתו וכדי שיוכל להשתמש בכישופים מהארי פוטר (שמתם לב שכולם מבוססים על שורשים לטיניים? גם רוב שמות הדמויות).

דמיינו את תחושתי שהתהלכתי ברחבי אוניברסיטאות בארץ, צעירה ופעורה, ודיברתי עם סטודנטים. שמעתי בעיקר על מערכת מאובנת שדוגלת בשיטת ה"שנן ושכח" (לא סיימנו עם זה בתיכון, פור גאד סייקס?!), שאטומה לבקשות התלמידים, של מרצים שלפעמים שיעור שלם לא מרימים מבט לתלמידים או נותנים מקום לשאלות (?!). של מבחנים בלי קשר לחומר הנלמד, של שיטת בחינה שגורמת לסטרס נפשי ושכלי בלתי סביר (תקופת מבחנים. למה לא לרווח את זה כבר, דבילים?). שומעים את צליל הבועה שהתנפצה לי?

לשמחתי הרבה יצא שאני חיה בעידן שבו האינטרנט הפך להיות המורה הכי טוב. כל החומר נגיש לי, אני לומדת בקצב שלי ולפי תחומי העניין שלי. אני יכולה לבחור בין הרצאות מהמוסדות המובילים בעולם, והכל בעלות של מנוי חודשי לעיתון הארץ. כיף לטכנולוגיה.

via GIPHY

אז היי חבר'ה, אני לא תלויה בכם יותר. פעם הייתם אוטוריטה להשכלה – כל הכוח היה בידיכם והייתם שוק ללא תחרות, התנהלתם בבורות מתוך מניעים של עצלות ורווח כלכלי וכל הכבוד – הפכתם לפס ייצור לסטודנטים חסרי רוח חיים וסקרנות ללימודים - גאים בעצמכם? לא? אז למה אתם לא משתנים?
אתר UDEMY מציע קורסים בחינם בעלות של ארטיק גומיגם, כמעט בכל התחומים ובכל הרמות. ב-Coding Academy אפשר להפוך למתכנת ב-12 שבועות, או לחילופין – ללמוד מגוון שפות תכנות בקצב שלך ובתקציב שלך. אתר EDX משתפים פעולה עם אוקספורד, הרווארד ועוד מוסדות מובילים לתארים אונליין, ו-OPEN2STUDY מציע מגוון קורסים בחינם ובתשלום בכל התחומים.

אבל רגע עומר, את מתעלמת מעניין ה"יוקרה" שאוניברסיטאות בנו לעצמן. הרי בוגר האוניברסיטה העברית אין דינו כבוגר קורס אונליין של איזה בית ספר מונפץ! וואו, נכון. מזל שהעולם השתנה, ומקומות עבודה כבר לא מתעסקים רק בתארים וכותרות, אלא מחפשים את האנשים עם הניצוץ – עם היצירתיות, החשיבה מחוץ לקופסה, השאפתנות והיכולת ללימוד עצמי. מזל שכיום אפשר לעשות מבחן (קופי-טסט, פתירת תרגיל, כתיבת קוד, או כל ניסוי אחר שיתנו לכם) שיאפשר לכם להראות את הכישרונות שלכם שלרוב, כיום, אנחנו נמדדים לפיהם.

תקרת הזכוכית בכל הנוגע להשכלה מחוץ לאקדמיה נפרצה, ואני מכריזה על קול קורא לכל סטודנט שאיבד את שמחת החיים שלו - תצביעו בכסף ותבחרו במסלול עצמאי אחר. יש לנו יכולת לשנות את המציאות, וללמוד בדרכים אלטרנטיביות ייחודיות (ראו גם את ג'ולט, בית הספר לעולם החדש הראשון בארץ). לכו תדעו, אולי בהמשך גם האקדמיה תתקדם ותבין שיש דרכים יותר נעימות, מעניינות ואפקטיביות ללמוד וללמד.

// עומר גלוברמן

Your email was successfully saved