לפני שנים רבות, בזמנו של הרודן המשופם מעיראק, הגיעו הכבלים וערוץ הספורט לישראל. "ערוץ 5" הבטיח להיות הבית של חובבי הספורט בישראל וייצג תקווה של ממש לעומת האלטרנטיבה - הערוץ הראשון הדלוח. אולם, מאז הפך הערוץ מגורם שמקדם את תרבות הספורט בישראל, לכלי בידורי זול וריק מתוכן העושק את צופיו וגרוע מכך, גורם נזק של ממש לכדורגל הישראלי.


ההתחלה הייתה מבטיחה. בשנת 95' רכש ערוץ הספורט את הזכויות השידור של ליגת האלופות והקים את האולפן המיתולוגי בראשות הטאלנטים האלמוניים דאז מודי בר און, אבי מלר ונדב יעקובי.


ואיזה כיף זה היה. חסל סדר שכונת ערוץ 1, ויוה לה מודי! בעזרת אולפן ליגת האלופות הכדורגל האירופאי לבש חזות מקצועית, רהוטה, מיודעת ומכובדת שהדביקה חולי כדורגל רבים  אל המסך הקטן לערבים מרתקים של הנאה צרופה מקבוצות העלית של היבשת.


עדיין נהנים עם מודי? לא בטוח...

אולפן ליגת האלופות לא היה "אולפן" במובן הקלאסי של המילה, הוא היה הפקת כדורגל יקרה ומושחזת שלא נראתה בעבר בישראל. חוויית כדורגל איכותית שלימדה את הציבור הישראלי לראות בכדורגל בידור של ממש, כמו צפייה בסרט טוב. איך אפשר לשכוח את המבט העמוק של מודי בעיניים, הרכנת הראש, החיוך ממזרי וה"תהנו". כמה משמעות הייתה גלומה במילה הזו כשיצאה מפיו.

מאז, המים הרבים שעברו בירקון ושטפו עימם את ימי התהילה של ערוץ הספורט. מערוץ שערכי הדגל של המקצוענות, החדשנות והבידור עמדו בראש מעיינותיו, הפך הערוץ למפלצת צינית, מרובת ראשים, סולקת כרטיסי אשראי, ריקה בתכנים ומלאה בדיבורים.


הערוץ איבד למתחרה צ'רלטון את זכויות השידור לליגת הדגל וה"מלר" שלו, הליגה האנגלית, וכמו כן את הזכויות על הליגה האיטלקית, הגביע הגרמני והליגה האירופאית (גביע אופ"א לשעבר). למרות זאת, הוא בחר להרחיב את חבילת הערוצים שלו (5, 5+, 5 לייב, 5 גולד,5 HD,  5 3D, 5 לייב HD) ורוקן את הערוץ המרכזי, "5" והחינמי, מתכנים שמישהו עם חיים אשכרה צופה בהם.בנוסף, משום שהליגה הספרדית היא היחידה מהליגות המובילות באירופה הנמצאת תחת בעלות בלעדית של הערוץ, נוצרה תופעת ה"ברצלונליזציה" שגרמה לכל מי שלא אוהד את הקטלונים לפתח שנאה של ממש לחוסר האובייקטיביות של צוות הפרשנים של הערוץ.


ההידרדרות רק הפכה מהירה יותר לאחר פרסום נתוני הרייטינג של אתרי הספורט בשנה שעברה. "וואן" של אופירה השאיר אבק לערוץ הספורט, כשהחבורה של אביב גלעדי מזדחלת מאחור ומפגרת אפילו מאחורי Ynet ספורט. הערוץ נכנס להיסטריה ובמקום לחזור לתפקיד מוביל הדעה המקצועני והאיכותי, בחר לצאת הילחם בוואן במגרש החוץ של הטראש והרדידות.


שתי התכניות הפופולאריות של הערוץ- "יציע העיתונות" ו"בובה של לילה" הן תכניות וואן קלאסיות שמגדילות לעשות ומרעילות את הכדורגל המקומי. "יציע העיתונות" היא זירת התנגחויות חסרת ערך של בהמות ארץ-ישראליות ו"בובה של לילה" היא תכנית בידור שכל תפקידה מסתכם בהשתנה בקשת על הליגה המקומית.


ערוץ הספורט עדיין נישא על גלי תהילת העבר ומשמש כמוביל הדעה. הנזק התדמיתי בחסות הערוץ לכדורגל המקומי הוא חסר תקדים ומהווה את אחד הגורמים העומדים מאחורי הצניחה הקבועה במספר הצופים במגרשים והמיאוס הכללי מהענף.


הראייה קצרת הטווח גם מדהימה- מצד אחד ערוץ הספורט מחסל את הליגה המקומית ומצד שני מתמקד באותו הקהל בדיוק. דומה כי הערוץ הוותיק נסחף במערבולת התחרות על קהל חובבי הספורט ואיבד את הצפון לחלוטין. ניצחון ה-"פח" של קופמן על ה"תיהנו" של מודי קרוב מתמיד, אסור לתת לזה לקרות.

 

Your email was successfully saved