כולנו ההורים היינו שם. מדובר בסיטואציה נעימה אך לעתים מביכה, אותו מפגש הנערך לאחר האיסוף מהגן ובו שני ילדים או יותר מעבירים את אחר הצהריים יחדיו. כשמדובר בגיל הרך, לא ניתן להשאיר הורה עם ילדים שאינם שלו (הכיף האמיתי עוד לפנינו) וכך נוצר לו המפגש המדובר המוכר גם כ״פליי-דייט״. על מנת להקל עלינו ההורים את המבוכה, לפניכם 6 טיפים שיעזרו להיערך למפגש הבא:

לאבא שלי יש סולם – רבות מדובר על התחרות ״הסמויה״ בין אימהות בדבר תפקודן הכללי. מאידך, מעט מאוד מוזכר בספרות המדיה החברתית על תחרות בין אבות. יש לכך סיבה, היא לא קיימת. האינטרס המשותף ברור, לסיים את המשמרת בהצלחה ומבלי שיוטל דופי בתפקוד על ידי האם, הראשונה לשמה. יחד עם זאת, כן מומלץ להיערך לתרחיש אפשרי, מפגש אקראי באב מורעל. בין אם מדובר בשרידי שירות צבאי הירואי או בסתם אב פעלתני, יש לתאם ציפיות ולומר בהזדמנות הראשונה: ״אל תשאל, אבא של קאי, עשיתי אתמול תנועה לא טובה ונתפס לי הגב״.

שעון בן חיל – מוקדם ככל הניתן, נסה להבין האם מדובר במקרה של הורה ״לחוץ לו״ז״. במידה וכן, קח בחשבון שנוכחותך מייצרת אצל ההורה סטרס בלתי נשלט. תוכל לזהות זאת על ידי אי שקט כללי ולעתים אף הזעה מוגברת, הכל סביב השאלה הרת הגורל: ״האם אצליח לקלח את צ׳ולי שלנו ב-18:30?״. אל תתנו למשפטים כמו ״שטויות, מקסימום ילך לישון יותר מאוחר״ לבלבל אתכם.

זהירות, תינוק – דבר שיכול להגביר את דרגת הקושי של הדייט הוא נוכחות של תינוק נוסף. תינוק הוא יצור תובעני, ללא יכולת דחיית סיפוקים והתמודדות עם שינויים. הוא הבין את העולם מוקדם ממה שנדמה לנו, ומבחינתו נוכחות של אנשים זרים שוות ערך לשינוי בסדר היום אליו הורגל ומהווה איום על אספקת תשומת הלב הדרושה לו. במילים פשוטות, אם יש עוד תינוק בבית, אל תתעסקו איתו.

איזה יום, איזה יום עבר עליי – עשו לעצמכם טובה, לא משנה מה הרכב הדייט, נסו לחשוב מה יעניין את שותפיכם לערב המשותף, מסיבה פשוטה: כשהילדים משחקים ולא נשמע קול בכי, את אף אחד לא מעניינת מגפת הכינים המשתוללת בגן.

קוק בצהריים, חרא של הרגל – ילדים חיים מתוך הרגל. בתור הורה, הרגל של ילד הוא החבר הכי טוב שלך אך גם האיום הכי גדול, כי הוא מגיע עם מחויבות מובנית. תקנה לילד ארטיק אחרי הגן יומיים ברצף וביום השלישי נראה אותך מסרב לו. אז גם כאן, כשמדובר במפגש בין-הורי, תשבור שגרה, תגוון מיקומים והפעלות, זאת על מנת שלא להימצא במחויבות בין-הורית מפתיעה.

החבר הכי טוב שלי – השבוע הגעתי לגן לאסוף את הילד. מיד כשנכנסתי שמעתי קול מוכר קורא לחבר היומי שלו באומרו ״בוא דני, אבא שלי ייקח אותנו הביתה״. בעודי מתבלבל מהסיטואציה אמרתי בחיוך ״מתוקי, אנחנו לא יכולים לקחת את דני, צריך לשאול את ההורים שלו״. אמנם קיבלתי תשובה מרגיעה ואחראית מבני בן ה-3 (״כבר שאלתי את ההורים שלו, הם מסכימים״), אך בזמן הזה דני, הילד המדובר, כבר הספיק לחטוף צעצוע מידיו של בני וביניהם עבר חתול שחור. הורים, אל תיפלו בפח, החבר הטוב של היום, הוא השותף לתגרה של מחר.

מוקדש באהבה לכל אלו אשר מתעכבים מעט עם המקלחת, מכינים אקסטרה חביתה לארוחת ערב והכי חשוב, לוקחים חלק במשימה שלעתים יכולה להיות לא פשוטה כלל: דייטינג – גרסת ההורים.

// ערן בן יהושע

Your email was successfully saved