בראשית פרק כ"ה, י"ט-  כ"ח, ט'

פרשת תולדות עוסקת בהמשך מאבקי הירושה במשפחת האבות, מאבקים שיכולים היו להיות כמה אלפי שנים מאוחר יותר כשהם דוברים ספרדית ומתרחשים בין כתלי אחוזות רחבות ידיים בארגנטינה. היחסים בין בני ובנות זוג, בין הורים לילדים ובין האחים עצמם הם טלנובלה אחת גדולה, כשכל קורא יכול לבחור להזדהות עם דמות אחת ולשטום את השנייה. אבל מי גורם לנו להעדיף דמות אחת על חברתה?

הפרק הנוכחי של הסדרה שלנו עוסק במקרים הבאים: כניסתה של רבקה (העקרה כמובן) להיריון עם תאומים, מכירת הבכורה על ידי עשו ליעקב במחיר מצחיק של נזיד עדשים, נדידת יצחק ומשפחתו לאזורים שונים בעקבות בצורת, מריבות על שטח ומים עם אנשי גרר ופלישתים, התעשרות מהירה של יצחק, מלא שמות של מקומות מקראיים שקיימים גם היום, המשך הרמאות של יעקב וגניבת ברכת הבכורה, נישואי עשו עם בתו של ישמעאל ושילוחו של יעקב למצוא לו אישה המתאימה לטעמו של אמו.

אלהים כמעט ולא מתערב בפרשה שלנו, וחוץ מעזרה כלכלית ליצחק הוא מהווה בעיקר גניקולוג לרבקה. אך לא מדובר בסתם גניקולוג, אלא אחד שמתערב בהורות של המטופלת שלו ומשפיע על חינוכה את ילדיה ובכך על חייהם של הילדים.

 "וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַיהוָה לְנֹכַח אִשְׁתּוֹ, כִּי עֲקָרָה הִוא; וַיֵּעָתֶר לוֹ יְהוָה, וַתַּהַר רִבְקָה אִשְׁתּוֹ. (בראשית כה, כא)

מסופר לנו שרבקה, כמו רבות מהנשים המקראיות שגבורתן נובעת מבטנן, היא עקרה. לא מכבידים במילים על ניסיונות ההתעברות ועל הזמן שזה לקח, רק שיעקב פונה בשמה לאלהים וזה עוזר לה להיכנס להיריון.

כידוע, ובטח בשנת 2016, טיפולי פוריות יכולים להוביל למספר עוברים. גם רבקה שלנו, שכנראה קיבלה כמה וכמה טיפולים מד"ר אלהים, נכנסת להיריון מוצלח ומאושר ולה תאומים. כרגיל, אישה הרה הולכת לבדיקות שגרתיות אצל הרופא שלה, אך שלא כרגיל, הרופא מרשה לעצמו לנבא את עתיד העוברים, נבואה שתגשים את עצמה:

וַיִּתְרֹצְצוּ הַבָּנִים, בְּקִרְבָּהּ, וַתֹּאמֶר אִם-כֵּן, לָמָּה זֶּה אָנֹכִי; וַתֵּלֶךְ, לִדְרֹשׁ אֶת-יְהוָה.  וַיֹּאמֶר יְהוָה לָהּ, שְׁנֵי גֹיִים בְּבִטְנֵךְ, וּשְׁנֵי לְאֻמִּים, מִמֵּעַיִךְ יִפָּרֵדוּ; וּלְאֹם מִלְאֹם יֶאֱמָץ, וְרַב יַעֲבֹד צָעִיר." (בראשית כה, כב- כג)

אלהים לא רק מבשר לה שהיא נושאת תאומים, אלא שהם עתידים להיות אבות אומות שונות ועל כן יריבים הם. מסר מרגיע לאם הצעירה, הא? רבקה שלנו מקבלת את המסר פשוטו כמשמעו, וחינוכה את השניים בהתאם.

האחד יקבל חינוך ביתי, קרוב, עוטף, והשני יצא לסכן עצמו בציד כשהוא לבד ובלי אמא. לא רק זאת, אלא שרבקה מכירה את חוקי הירושה התקופתיים ורוצה שדווקא בנה האהוב יותר יקבל את שמגיע מתוקף חוק לאחיו הבכור. לאחר שיעקב ניצל את מצבו הקשה של אחיו וקנה ממנו את בכורתו בנזיד עדשים (הפעם פשוטו כמשמעו, המטאפורה מפה), הוא נעזר באמו כדי לסבן את אביו ולגנוב את הבכורה ממש.

קל להאשים את רבקה בכך שהיא סובבה את העניינים לטובת יעקב, אבל קשה להתעלם מכך שיעקב הוא זה שפתח במרדף אחרי בכורתו, ושלרגע לא גילה התנגדות להצעת העזרה של אמו. קריאה ראשונה יכולה להוביל אותנו להטיל את האשמה על האם, אך ניתן לקרוא את הקטע בצורה בה יעקב ניצל את האישה שעליה ידע הכל, שכן גדל ממש מתחת לסינרה.

ואולי האשם הוא בכלל אלהים? מי ביקש ממנו בכלל להחליט שהשניים יתחרו זה בזה ולא יאהבו אחד את השני ויתחלקו בהורים ובירושתם?

// ניב סוניס

Your email was successfully saved