אילו בני אדם היו ספרים, העולם היה מעניין. בהנחה וכולנו קראנו ספר כלשהו במהלך חיינו, איך בחרנו אותו? סביר להניח שאת רובם לפי הכריכה, לפי התקציר הקטן שמופיע בצידה השני של הכריכה, חלקם אולי לפי התוכן או אולי בהמלצתו של חבר או בן משפחה. חשבתי על זה לאחרונה, אילו בני אדם היו ספרים? אם היינו בוחרים את האנשים שילוו את חיינו כאילו היו ספרים, איך זה היה נראה?

יש אנשים שבוחרים את חבריהם לפי ה"כריכה" שלהם - על סמך המראה החיצוני ופרטים יבשים על חיצוניותו של אותו אדם. וזה בסדר לפעמים, צריכה להיות גם משיכה חיצונית. יש אנשים שבוחרים אותם לפי "התקציר" - על סמך היכרות קצרה או פרט אחד שמחבר ביניהם. האחרים בוחרים לפי ה"תוכן" - על סמך אישיותו של אותו אדם, בגלל מי שהוא כאדם, ולא כדמות בלבד. לפעמים גם אנחנו מכירים חברים ב"המלצתו" של חבר משותף או בן משפחה.

אני תמיד הייתי מסוג האנשים שבוחנים לעומק את ה"תוכן" של האדם שאני מעוניין שיהיה חלק מחיי. אני אוהב לחקור את האופי ולרדת לפרטי פרטים, להכיר את אותו אדם כמה שיותר לעומק. להבין מה מניע אותו, מה הוא אוהב, מה הפחדים שלו, מה התחביבים שלו, מה החלומות שלו, מה הוא עבר עד היום ומה הוא אוהב באנשים איתם הוא מעוניין להיות בקשר.

אותי, לצערי, שפטו לא מעט לפי ה"כריכה", על סמך המראה שלי בלבד. אני לא מעוניין כרגע להיכנס לוויכוח האם אני יפה או מכוער, אני פשוט מציב עובדות בשטח ויופי נתון לעיניי המתבונן. זה מצער, אין ספק, והייתה תקופה שזה הפריע לי, אבל הפסקתי לקחת ללב את המקרים האלו. המראה החיצוני שלי לא מייצג את מי שאני, אפילו לא טיפה, יש לי המון מה להציע מעבר.

ופתאום, הגיעה מישהי ביום בהיר אחד, כאילו היינו דמויות בספר, הכרנו במקרה. בדיוק כשהפסקתי להאמין שיש אנשים כאלו, היא קראה אותי כאילו הייתי רב מכר, דף אחרי דף , פרק אחרי פרק, לא דילגה על אף מילה, הכירה אותי באמת, כפי שייחלתי שנים שמישהי תעשה יום אחד. היא לא פספסה אף פרט - גילתה את הפחדים, את צלקות העבר, את התחביבים ואפילו את הסטיות ודברים שלא סיפרתי לאיש מעולם. זה כיף, כי היא בחרה להכיר אותי באמת, על שלל רבדיי.

אז בין אם אתם קוראים ספרים ובין אם לא, נסו להתייחס לאנשים כאילו היו ספר. יש אנשים שיש להם "כריכה מכוערת" אך הם בעלי תוכן משמעותי ומרתק, ויש אנשים בעלי הכריכה הכי יפה בעולם אך התוכן שלהם רדוד ואין בהם עומק. כמובן שזה משתנה מאדם לאדם, ולכל אחד יש את האופי ותחומי העניין שלו, אבל בשורה התחתונה - אל תשפטו אדם לפי מראה לעולם.

// צחי ברשבסקי

Your email was successfully saved