"הבדידות היא מקום נעים לבקר בו, אך מקום נורא לגור בו".

אני מאמין שבמהלך החיים כל אחד חווה בדידות כזו או אחרת. כשהיא מגיעה, הנוכחות שלה מיד מורגשת; היא בונה סביבנו חומות ומסתירה אותנו מפני כולם. זה יכול לקרות לכל אחד, אף אחד לא חסין מפני זרועותיה המאיימות. אז מה עושים במצב כזה? ישנם כמה כלים שיכולים לעזור ולהוציא אתכם ממעגל הבדידות, לי הם עזרו בעבר הלא ממש רחוק.
1. אני אתחיל במה לא לעשות - לשבת בחיבוק ידיים ולחכות שמישהו יקלוט אתכם בשיא השפל וייגש אליכם, לרוב זה פשוט לא יקרה. לפעמים זה כיף להתעטף ברחמים עצמיים, רק שזה יכול לגרום יותר נזק מאשר תועלת, וזה כדור שלג שמתגלגל במהירות. אם אתם חשים בודדים, חפשו קודם בן משפחה כדי לדבר איתו ולשתף את שעל ליבכם. אולי זה קצת מביך, אבל עדיף מאשר לשמור בבטן.

2. הפייסבוק ושאר הרשתות החברתיות  - הן הפתרון הזמין והנוח ביותר, הרי היום כמעט הכל מתרחש שם. יש לכם תחומי עניין ותחביבים? מעולה! כנסו לפייסבוק ותחפשו קבוצות שקשורות בזה ויעניינו אתכם. תציגו את עצמכם שם, תגיבו לאחרים וכנראה שכך תכירו אנשים חדשים עם אותם תחומי עניין כמוכם. בהתחלה זה יהיה רק בגבולות הרשת ובקלות זו יכולה להפוך לחברות גם מחוצה לה. 

3. מסגרות שונות - כמו לימודים, עבודה או התנדבות יכולות להיות מקום נהדר להכיר בו אנשים. הרי יש כבר איזשהו מכנה משותף ראשון - המסגרת עצמה. גם אם נדמה שמעבר לכך אין לכם בסיס משותף עם העמיתים לאותה מסגרת, תנסו להכיר אותם לעומק: תשאלו לתחומי עניין ותחביבים, איזו מוזיקה הם אוהבים לשמוע ואפילו איזו קבוצה הם אוהדים. מי יודע, אולי תופתעו ותמצאו שם חבר לחיים.

4. הוזמנתם לאירוע או מסיבה? - דבר נפלא בפני עצמו. יהיו שם כנראה עשרות או מאות אנשים זרים, ואפילו שזה מפחיד, תלכו לבד ותנסו להתערבב. תשתחררו עם איזו כוס בירה קרה או משקה אחר, ותנסו לדבר עם כמה שיותר אנשים. נכון שזה מביך, אבל מי יודע, אולי תמצאו שם דווקא אנשים מעניינים ושיחות כאלו שישאירו אתכם עם טעם של עוד, וחבר כדי לדבר ולהיפגש איתו בעתיד.

5. אם יש לכם חבר אחד, תתעניינו בחברים הנוספים שלו ממקומות אחרים, כאלו שאתם לא מכירים. תהיו אקטיביים, תארגנו איתו מפגש ובקשו ממנו שיציע לעוד חברים לבוא. משם הדרך להכיר עוד חברים די סלולה, וגם אם זה לא זורם והולך טוב במפגש הראשון, זה בסדר ואין סיבה להתייאש. נסו ליזום עוד פגישה או יציאה עד שהחיבור יצליח ותירקם חברות חדשה. 
אז כמו שג'וש בילינגס אמר, נחמד לבקר מדי פעם אצל הבדידות ולהיות קצת לבד, רק שזה צריך להיות משהו זמני, כי להישאר שם לאורך זמן רב יכול להיות לגרום לנזק. נכון שלא תמיד זה בגללנו, לפעמים זה נכפה עלינו, אבל אם זה קורה, תדעו שאתם אלו שצריכים לפעול כדי לצאת מהמצב הזה, זה לא יקרה מעצמו.

קדימה, אתם עוד פה? קיבלתם כלים, צאו לדרך ותיישמו אותם.

// צחי ברשבסקי
לעוד צחי >> 

Your email was successfully saved