יעל שמר מ׳מקומי תל אביב׳, שרצים למועצת העיר ושואפים לעשות שינוי לצעירים בעיר מבפנים, עונה על כל השאלות שרציתם לשאול >>

מי את ומה את עושה?

אני יעל שמר, פעילה ויזמת חברתית-סביבתית. סטודנטית לתואר שני במדעי הסביבה ומובילה מיזם בתחום אנרגיה מתחדשת וחקלאות עירונית.

איך הגעת למועצה?
אחרי חמש שנים של פעילות חברתית בעיר, בעיקר בתחום האופניים והתחבורה הציבורית, הבנתי שההחלטות על החיים שלנו מתקבלות בזירה הפוליטית - ואם אני רוצה להשפיע באמת על המציאות אני צריכה להיות שם. באותו זמן עדיין לא ראיתי מודל של מנהיגות שהזדהתי איתו, אז הקמתי ביחד עם יותם שמיר ונהוראי עופרי את מקומי בתל אביב - תנועת שטח של צעירים וצעירות בתל אביב-יפו.

מה הדבר שהכי מפריע לך בעיר ואותו תרצי לשנות?
כרוכבת אופניים (אופני כביש) מאוד מפריע לי שעדיין אין שבילי אופניים בטוחים, ושהולכי רגל נמצאים בסכנה תמידית. כשוכרת בדרום תל אביב, מפריע לי שאין תאורה בלילה ברחובות, הפחים תמיד גדושים ושיש בורות בכבישים. כחובבת טבע מושבעת מפריע לי שאין מספיק "ריאות ירוקות" בדרום העיר וששוכרים בתל אביב-יפו לעולם לא ירגישו בטוחים בדירתם מבחינת זכויות ומחיר מפוקח.

מה לדעתך הדברים הכי בוערים מבחינת הצעירים בעיר?
צעירים יודעים ומבינים שלהחזיק רכב בעיר זה יקר מידי ולא משתלם אבל עדיין עושים את זה כי אפשר לסמוך על התחבורה הציבורית בהרבה מהשכונות. ייעול קווי אוטובוס והוספת קווים (גם בשבת) תעזור מאוד לצעירים. כל זה תקף גם ליצירת רשת איכותית של שבילי אופניים ורצף אורבני בין כל השכונות למרכז העיר.
בנוסף, צעירים היום רוצים להשתתף, אבל הכל כל כך סבוך - לדעתי אם נדע יותר מה קורה ואילו החלטות מתקבלות, נרגיש חלק יותר מהותי מהעיר.
אומרים על הדור שלנו שהוא בורח מפוליטיקה, אבל אני חושבת שזה לא נכון - ואני רואה את זה בחודשים האחרונים מאז שהקמנו את מקומי ומאות כבר מצטרפים ומרגישים שסוף סוף הקול שלהם הולך להשמע.

בשלושה משפטים, מה המצע שלכם?
אנחנו מתמקדים בחמישה נושאים קריטיים לחיים של צעירים וצעירות בעיר: דיור, תחבורה, לימודים, תרבות ושמירה על הסביבה. בכל אחד מהתחומים האלה יש לנו שורה של הצעות שעולות לאחר מאות שיחות שערכנו עם צעירים תושבי העיר בחודשים האחרונים. את הקול שלהם, קול שהיום לא נשמע במועצה, אנחנו נשמיע בכל אחד מהנושאים החשובים האלה שיכולים להפוך את החיים של כולנו בעיר ליותר טובים, נוחים ואיכותיים.

מה הדבר הראשון שתעשי במידה ותיבחרו?
הדבר הראשון שנעשה הוא לשמוח וללכת לשתות בירה עם חברים ומשפחה. מהרגע שניבחר אנחנו רוצים להיות כתובת מונגשת לתושבי העיר ולייצר חיבור חזק יותר בין הציבור לנבחרי הציבור במועצה. בנוסף, הדבר השני שנעשה הוא לשתף פעולה וליצור בריתות עם עוד רשימות שחולקות אג'נדה בלתי מתפשרת כמו שלנו, החל מהגדרת פתרונות מיידים לתשתיות האופניים בעיר וכלה בהתנעת עבודה להגדרת קריטריונים למחירי שכירות מומלצים בעיר.

מה היית רוצה להגיד באופן אישי לצעירים מהעיר שקוראים עכשיו?
אומרים עלינו שאנחנו אדישים ומנותקים. אנחנו טוענים שזה עניין של פלטפורמה. עד עכשיו לא באמת נתנו לנו מקום אמיתי להשתתף ולקבוע את סדרי העדיפויות שלנו. בעיר ללא הפסקה, עיר הצעירים של ישראל, הגיל הממוצע במועצה הוא 55. כשנהיה במוקד קבלת ההחלטות נדאג שלצעירים יהיה נוח ונגיש להשתתף, להשמיע דעה ואפילו להחליט מה ליזום ולהיות חברים בתנועה שלנו.

איך היית רוצה לראות את העיר בעוד חמש שנים?
העיר צפויה להכפיל את עצמה עד 2050 ועכשיו זה זמן טוב לשאול את עצמנו - איך עושים את זה? אנחנו מאמינים שפיתוח הוא לא רק בנייה של בנייני משרדים נוצצים ויוקרתיים אלא הזדמנות להשקיע במרחב ציבורי ובתושבים וככה אנחנו מדמיינים את העיר. עם יותר מרחבים ציבוריים שוקקים ומוצלים, עם עוד פארקים וטבע עירוני, עם שבילי אופניים רחבים ובטיחותיים בכל שכונה. היופי והקסם בעיר שלנו זה השילוב בין המזרח-תיכוניות והאירופאיות - קסם שהוא בלתי ניתן להחלפה.

לפרטים נוספים - לחצו כאן >>
צילום תמונה ראשית: יהונתן פריד
 

Your email was successfully saved