שני שלפמן מרשימת ׳אשדודים׳, שרצים למועצת העיר אשדוד ושואפים לעשות שינוי לצעירים בעיר מבפנים, עונה על כל השאלות שרציתם לשאול >>

מי את ומה את עושה?
אני שני שלפמן, בת 27, מתמודדת מספר 4 ברשימת ׳אשדודים׳, אשת חינוך ומובילה את מעגל נוער וצעירים בתנועת אשדודים.
אני פעילה חברתית ופוליטית מקומית מאז היותי נערה, ואני יוזמת הקורס הייחודי "הכל פוליטי" לנוער המנגיש את הזירה הפוליטית, זאת בכדי שיבינו שאפשר לשנות את הדברים שמפריעים להם ובכך ליצר אקטיביזם ממניעים פנימיים. כיום אני לאחר ארבע שנות עבודה במועצה המקומית, בה תפקדתי במספר תפקידים: מדריכת נוער, רכזת נוער מנהלת מועדון נוער, עוזרת מנכ"ל ועוזרת ראש מועצה - כל זאת תוך כדי למידה מעמיקה על המערכת המוניציפאלית.

איך הגעת לתנועה?
כשחזרתי לעיר כחיילת משוחררת לאחר מחאת האוהלים, חיפשתי את עצמי בעיר. אשדוד זה הבית בשבילי, אבל פתאום לא הרגשתי שאני מוצאת את עצמי שם. נאלצתי ללמוד בבאר שבע, לעבוד ולבלות מחוץ לעיר.
כנערה, פעלתי כמדריכה וסגנית יושבת ראש מועצת נוער, במהלך הפעילות שלי זכיתי לראות את מאחורי הקלעים והבנתי שהזירה הפוליטית זה המקום האמיתי לשנות, אבל לא מספיק רצון טוב. לכן, כדי לקדם את הרצון הטוב מבלי להפוך להיות כמו כולם, הצטרפתי מיד עם שחרורי מהצבא לקבוצת אנשים העוסקים בלהשמיע את קול התושבים.
מצאתי את עצמי בגיל 21 שותפה מלאה לתנועת ׳אשדודים׳ ואחת ממקימיה. אופי התנועה ובניית תכנית העבודה נעשתה יחד עם אלפי תושבים, כאשר לא רק המצע נכתב בשיתוף התושבים, אלא גם הרשימה נבחרה בפריימריז פנימי.

מה הדבר שהכי מפריע לך בעיר ואותו תרצה לשנות?
כצעירה שעד לאחרונה הייתה סטודנטית מפריע לי שאין מוסד אקדמי המזמן למידה של מגוון תחומים. יש להעצים את החינוך הפורמאלי ולהפוך אותו למגוון ולמתאים לכלל הילדים והנוער בעיר, החינוך הבלתי פורמאלי צריך להיות מתוקצב בהתאם לעיר גדולה כמו אשדוד, העירייה צריכה להיות נגישה ומזמינה לתושבים, ולעודד אותם להיות שותפים לתהליכים עירוניים. חסר בעיר גם מתחם בילוי שיענה על צרכי האוכלוסיות השונות בקרב הנוער והצעירים, ויצליח להחזיר את הצעירים לאשדוד.

מה לדעתך הדברים הכי בוערים מבחינת הצעירים בעיר?
כצעירה שהרבה מהחברים שלה עזבו את העיר, הייתי רוצה שהם יבחרו לחזור.
כדי שזה יקרה צריך לעודד הקמת תעשיות עתירות ידע, סטארט-אפים ותעשיית מיד-טק. הרחבת אפשרויות התעסוקה בעיר תרחיב את הרצון והיכולת לבלות בעיר במסגרת המשפחה והקהילה.
דבר נוסף זה תרבות מגוונת, באשדוד ישנם יוצאי ויוצאות כ-99 עדות שונות המתגוררים בה. ככזו, ישנו צורך ממשי בקרב תושבי העיר לפתח מענה לאפשרויות בילוי.

אשדוד צריכה להיות פתוחה וליברלית, אך במקביל שתדע לכבד את הקהל הדתי והמסורתי, תדע לתת מענה לתושביה ולמבקריה גם בסופי שבוע, בהתאם לאופי האוכלוסייה, תוך שמירה על הסטאטוס-קוו.
בנוסף, עלינו לפעול למען דיור בר השגה בעזרת התחדשות עירונית ושיקום שכונות ותיקות. על העיר לאפשר דיור מגוון באזורים בהם כבר יש תשתיות עירוניות שיאפשרו לאוכלוסיות צעירות להשתלב במרקם הרובעי במחיר הגיוני.
בנוסף, עידוד השכלה גבוהה ומגוונת שתאפשר לכל תושב למצות את הפונטציאל הטמון בו.

בשלושה משפטים, מה המצע שלכם?
מאוד קשה להעביר את המסר בשלושה משפטים, כי כתבנו 32 דפים, אבל אנסה להיות הכי מדוייקת כשאגיד שתנועת אשדודים מייצרת תרבות פוליטית אחרת. בזמן שכולם משחקים משחק סכום אפס, שאומר שאם אחד מקבל לאחר לא נשאר, תנועת אשדודים מצליחה לייצר תכנית עבודה כך שכולם יוכלו לקבל את השירות הטוב ביותר בלי קשר לקירבה לשלטון.

מה הדבר הראשון שתעשי במידה ותיבחרו?
אני חושבת שהכל חשוב, כל דבר משפיע על החיים שלנו, ובכל זאת כאשת חינוך אני מאמינה שהכל מתחיל בחינוך. לכן הדבר הראשון בחשיבותו הוא החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, היוצר רצף חינוכי משעות הבוקר עד שעות הערב, שאישית אקדם.
במקביל להשקעה בדור העתיד, חשוב לי לקדם השכלה גבוהה ולפתח את תחום התרבות והפנאי, כך שיהיה מגוון ומותאם לכלל תושבי העיר.

מה היית רוצה להגיד באופן אישי לצעירים מהעיר שקוראים עכשיו?
אני מבינה את התסכול והקושי לשים בצד את ההססנות והציניות, ובכל זאת צריך להבין שחמש השנים הקרובות נמצאות בידיים שלהם. גם אם זה לא מרגיש ככה, זאת המציאות!
צאו להצביע, תבדקו את המצע של כל המועמדים, בידקו מי עבד בשטח בחמשת השנים האחרונות, ולבסוף - תראו מי זמין לטלפונים שלכם. רק ככה תוכלו למצוא את המועמד המתאים ביותר.

איך היית רוצה לראות את העיר בעוד חמש שנים?
הייתי רוצה לראות את השכונות הוותיקות מטופחות, משופצות והופכות לאזורים שוקקים המספרים את הסיפור של העיר מאז הקמתה. בנוסף הייתי רוצה לראות את החזון של דיור בר השגה לצעירי אשדוד החוזרים לעיר מתממש (ביניהם החברים שלי). הייתי רוצה שהתושבים יהיו מעורבים בקבלת החלטות ויהוו מנגנון בקרה למערכת הציבורית כך שתיטיב עם כלל אוכלוסיות העיר ובכך תחושת הגאווה המקומית תגדל וכולם ירצו ויבחרו להיות אשדודים.

התמונות באדיבות יח״צ ׳אשדודים׳ ושני שלפמן
רוצים לדעת עוד? לחצו כאן >>

Your email was successfully saved