'מתישהו אני אצטרך להתבגר' אני אומרת לעצמי ושולפת את תלוש המשכורת האחרון, שנפל מתחת לארון אי שם בחודש שעבר וסירבתי להרים באותו הרגע, ומתייקת אותו בקלסר הסגול. הקלסר הסגול שמור לתלושי המשכורת והקלסר הכחול למכתבים מביטוח לאומי או הבנק או קרן הפנסיה. 

התחלתי את הקלסרים הללו לפני כמה שנים כי מישהו אמר לי שזה מה שעושים עם תלושי המשכורת - 'יום אחד יבוא ביטוח לאומי ויגיד שלא שילמת ואת תצטרכי הוכחות, ולכי תוכיחי'.
אף אחד לא לימד אותי את זה בבית ספר, כמו שאף לא לימד אותי לתדלק, פעולה שעד היום אני מתקשה איתה אבל זורמת על הקונספט של 'אני בחורה' ואז הסיטואציה הופכת להרבה פחות מביכה מלכתחילה. 

גם אף אחד לא לימד אותי מהו 'ביטוח מנהלים' וכשהסוכן מהעבודה בא לשאול אותי אם אני מעוניינת להשקיע את כספי בביטח מנהלים או קרן פנסיה עם תשואה נמוכה אך ללא סיכון, הסתכלתי עליו בבלבול וייאוש ובמבט של 'מה קשור עכשיו יש לי מלא עבודה לחזור אליה' אבל הוא התעקש שאני אבחר כי חייבים לסיים את המשכורות של החודש, אז התקשרתי לשאול את אבא – כי הוא מבין בהכל והוא בטוח יודע יותר טוב ממני.

via GIPHY


גם אף אחד לא לימד אותי לכתוב קורות חיים או איך לחפש עבודה. ובכלל, שכשאתה מתראיין לחברה גדולה יש תהליך, והוא לוקח זמן – אפילו חודש או חודשיים, ואתה אמור להמתין בסבלנות לתשובה. כי הרי עד עכשיו רק מלצרתי בעבודה מיידית, עם מינימום הכשרה ומקסימום כסף.

ואת כל אלה עליך ללמוד על בשרך. להבין שזהו, נגמרו המשחקים, אתה כבר לא חייל משוחרר או סטודנט חופשי – אתה במגרש של הגדולים! ועכשיו אתה צריך לדבר בשפתם ולהיכנס לעניינים מהר – ובעיקר ללמוד את כל מה שלא לימדו אותך מעולם.

עכשיו צריך להתייחס אל שעות השינה ברצינות ואל הכסף בסלחנות, לבזבז פחות ולחסוך יותר. זה השלב בו יש לקחת בחשבון באיזה אזור של העיר לגור כך שיהיה לך נח להגיע לעבודה, כי היא כבר לא מרחק הליכה מהדירה השכורה שלך, וגם זה לא נעים להגיע עם עיגולי זיעה אל הישיבה של ראשון בבוקר. כבר לא תוכל להרשות לעצמך "להיות חולה", כי לא סיימת את המטלות של אתמול ויש לך פיץ' חשוב שבוע הבא, ובלי לשים לב אתה תמצא את עצמך נשאר עוד שעה או שתיים כדי 'לתת עבודה'.

עכשיו אתה צריך לבשל בערב כדי שיהיה לך מה לאכול בצהריים ואם אתה עובד בסטארטאפ (או סתם בחברה שמכבדת את עצמה), תזכה להתלבט באיזה בית קפה לבזבז את כספי ה'תןביס' שלך. לפתע שיחות מסדרון יהפכו לשגרה משמחת בתוך הבהוב נורות הפלורסנט והמיילים של הבוקר.
ולפעמים תרדם על הספה, למרות שהבטחת ש'לי זה לא יקרה', אבל השגרה והעייפות ינצחו אותך; וככה בלי לשים לב אתה תבין שהתבגרת ושזה לא דבר רע בהכרח. 


// קריסטינה אלבז
 

Your email was successfully saved