במשך הרבה שנים הגדרתי את עצמי בתור שורד. למה 'שורד'?

תמיד כששאלו אותי הייתי מספר על השירות הצבאי, איך אכלתי חול וחרא עם כפית והייתי אומר תודה. מספר כמות הפעמים שנפלתי לקרשים, הרמתי את עצמי ואיך לא נתתי לסיטואציות שעברתי להשפיע עלי ושתמיד גם אם ירקתי דם, נשארתי חי.

הייתי מספר על האקסיות, ועל הזוגיות הדפוקה והפרידות, ועל כל החלקים השרוטים בי שהצלחתי לאטום לאט לאט. הייתי מחייך חצי חיוך פולני- עצוב ואומר "כמו העם היהודי, עברתי הכל ואני עוד כאן".

מלקק את הפצעים, אבל ממשיך קדימה - שורד.

אחרי שסיימתי את השירות הרגשתי תקוע. חזרתי לגור אצל ההורים אחרי שירות קרבי של חמש שנים, ועם כל האהבה למשפחה, משפט שמילואמניק אחד אמר לי באיזה תרגיל נשאר לי חקוק בראש: "כשאתה הבעיה - זה הזמן לעזוב. מה זאת אומרת אתה הבעיה? זה אומר שאתה לא יכול יותר. לא יכול יותר להוריד זבל ולערוך שולחן, לא יכול יותר עם ההרגשה החנוקה ואתה נעשה מריר ולא נעים, אבל זו אשמתך, כי ההורים שלך גידלו אותך באותו אופן במשך 20 שנה - זה אתה שהשתנית וזה אומר שאתה צריך לעזוב".

אז ארזתי את המזוודות, ועברתי לעיר האורות תל אביב. כאן, בפעם הראשונה בחיי הפכתי עצמאי לחלוטין. בדירה קטנה עם שני שותפים, אוכל 'דנונה' לארוחת בוקר וערב כי אני לא מספיק לבשל, מוריד את הזבל ושוטף את הרצפה, אבל מאושר כמו שלא הייתי מעולם.

ואז הגורל הקיש בדלת בדמות השכנה שלי שהציעה לי לטוס איתה למקסיקו. בלי לדעת איך זה באמת קרה מצאתי את עצמי עם כרטיס טיסה ביד שבועיים לאחר מכן. לטייל בחו"ל זה לא אומר להיות מאושר כל הזמן ובשלב מסוים הרגשתי מאוד לבד. אחרי ערב של שכרות סיפרתי עם חצי החיוך הפולני את סיפור חיי העגמומי למישהי שהכרתי בטיול  שסיכמה ואמרה לי "אתה צריך לפתוח את הצ'אקרות" וככה, הזמינה אותי לשנות כיוון ומהחופים של מקסיקו טסתי לסאן קריסטובל הקפואה.

שם, לבד, הרגשת הבדידות שלי נעלמה והתחלפה בשמחת חיים פשוט כי "זרמתי" והייתי מוקף במטיילים אחרים שהרגשתי מחובר אליהם כאילו הכרנו כבר שנים. למדתי על עצמי כל כך הרבה בלבד שלי.

ההבנה שהשינויים הגדולים באמת מתחילים כשאתה יוצא מהקופסא, שאתה תוכל לאהוב אחרים רק אחרי שתהיה סלחני כלפי עצמך והכי חשוב - שצריך פשוט להתחיל לחיות.

כי מה זה שורד בעצם? שורד הוא חי בקושי. הוא פצוע. הוא מדמם והוא נאבק על חייו. חזרתי לארץ והחלטתי שאני מפסיק להיות שורד. אני מתחיל לעשות את הדברים שאני אוהב, להיות בחברת האנשים שאני אוהב ולזוז כשצריך. אני מפסיק לשרוד ופשוט מתחיל לחיות.

https://youtu.be/80qleeayzkc

// רון שמואלי

 

Your email was successfully saved