לקראת השנה הסטודנטיאלית הבאה שכבר ממש מעבר לפינה, גיבשתי עבורכם מספר טיפים שיכוונו אתכם וישפרו את סיכויי ההצלחה שלכם במוסד הלימודים הנבחר. לפני כל שנה חדשה ההתרגשות באוויר, אבל גם החשש מהלא נודע. על מה לשים דגש, מה לשחרר מראש, ואיך להתנהל נכון - לא תמיד הכל ברור. אני עובד הרבה עם סטודנטים למשחק ולאומנויות השונות, אבל הטיפים והכללים האלה נכונים היום לכל תחום בתעשייה. אז בואו נתחיל:

1. לנהל יומן שבועי - שיתן לכם מסגרת ומעקב על פרויקטים, עבודות, משימות ומטלות. ניהול יומן משפר כישורים של ארגון זמן ובעיקר עושה סדר. ניהול יומן הוא התרופה מספר אחת לדחיינים שבינינו. הוא יעזור לכם לשמור על קצב, ולוודא שיש לכם גם זמן לעצמכם.

2. לנהל ״יומן מסע״ - הלוואי והיה לי אחד כזה מתקופת הלימודים. תקדישו 10-20 דקות כל יום לכתוב מחשבות, חוויות, תרגילים, מפגשים, תחושות ותקוות. כתיבה חופשית, בלי לעצור, בזרימה משחררת. מעבר לעובדה שתהיה לכם מזכרת לכל החיים, כזאת שיהיה ממש כיף להתרפק עליה, התרגיל הזה מאפשר לנשום. לנקות את הראש ממחשבות טורדניות, ולמצוא פתרונות יצירתיים למצבים מורכבים.
לא תאמינו איזו השפעה מאגית יש למילים שאתם כותבים.

3. זה רק בית ספר - המטרה העיקרית כאן היא שתלמדו ותשכללו יכולות. להרבה מוסדות יש יכולת מופלאה לגרום לסטודנטים להרגשה שה״בועה״ בה הם חיים שלוש שנים היא העולם האמיתי. האמת היא של״בועה״ יש תוקף ובסופו מתגלה העולם האמיתי של התעשייה בה תנסו להשתלב. מי שמשכיל להבין את זה בהקדם, ידע לכוון את התוצאות הרצויות מהלימודים מתוך מחשבה על היום שאחרי.

4. השקעה והתמדה - 30 אחוז כישרון, 70 אחוז התמדה והשקעה. מי שמשכלל את יכולות ההתמדה וההשקעה בזמן הלימודים, יקח את התרבות ההתנהגותית הזו החוצה לעולם. יותר מידי סטודנטים מסיימים את לימודיהם עם התחושה שהם ישתלבו ישר בראש הפירמידה, אבל האמת היא שלרוב זה לוקח זמן ודורש סבלנות.

5. תקציב - גם אם הוא מוגבל ומצומצם חשוב להבין שצריך להתנהל בחכמה. לרבים מהסטודנטים תקופת הלימודים מלווה ביציאה לעצמאות, מעבר למגורים בשכירות, ועבודה תוך כדי. גם אם שפר עליכם מזלכם וההורים תומכים ועוזרים, אל תחסכו מעצמכם התנהלות כלכלית חכמה, עדיף להתחיל מוקדם ולצבור שעות טיסה וניסיון.

6. קשרים - מילת המפתח בהצלחה בחיים בכלל ובפתיחת דלתות בפרט. נצלו את תקופת הלימודים להרחיב את מעגל ההיכרויות שלכם ולצאת מאזור הנוחות - מורים, קולגות, מזכירות ויועצים, כולם ישחקו תפקיד כזה או אחר בעתיד המקצועי שלכם, ובכלל, תמיד יותר נעים להיות מוקף באנשים טובים שמדברים את השפה שלך.

7. תדמית - הדרך שבה אתם מתנהלים ומנהלים את עצמכם היא אחד הקלפים החשובים בעולם של היום.
ביגוד, אסתטיקה והאנרגיה שאתם מקרינים, כמו גם האנשים שאתם ועד כמה נעים לעבוד איתכם ובסביבתכם. אנחנו יצורים אנושיים עם חוש ריח מפותח, תהיו הגרסה המשובחת של עצמכם תמיד.

8. ללמוד - בשביל זה הגענו לכאן, לא? תלמדו מכמה שיותר מורים, טקסטים, ספרים וחברים. תלמדו מהאנשים שעובדים סביבכם - מהמאבטח בכניסה ועד למזכירת החוג - הם מומחים באנשים, ויש להם סיפורי חיים שאם תהיו קשובים להם תרוויחו לא פחות ממה שתלמדו בשיעורים.

9. ליהנות - שמרו על החיוך, גם ברגעים הקשים. תלמדו לקחת לעצמכם זמן ולתדלק את עצמכם באנרגיות וכוחות מחודשים. כל אחד מאיתנו יודע מה הדרך הטובה ביותר עבורו, פשוט תקדישו לזה זמן.

10. שפיות - החברים מהבית, החברים מהלימודים, המשפחה ובני/ בנות הזוג יעזרו לכם לחזור לעצמכם ולזכור מה השורשים שלכם ואיפה הקרקע. תשקיעו בהם גם בתקופות מבחנים ועומס. הם עוגן.

בהצלחה ושתהיה שנה נפלאה!

// תומר מוקד

Your email was successfully saved