1. מי אתה? שמי רועי כחלון, גר בתל אביב, נשוי לרותם ואבא לעומר בת השנה. אני רואה חשבון וכלכלן, בוגר אוניברסיטת בן-גוריון לתואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ולתואר שני בכלכלה. לאחר הלימודים התמחתי בפירמת ראית החשבון PwC והיום אני עובד במחלקת הכספים בנמל אשדוד.

2. למה דווקא בחרת ללמוד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב? מבחינתי החיבור היה די טבעי. אני באר שבעי במקורי ובמהלך ילדותי נתקלתי בהמון סטודנטים שגרו בשכונה שלי ואף היו שכנים שלנו. כילד התחברתי אליהם בקלות. הם היו מאוד איכותיים ועם נושאי שיחה מעניינים. לא אשכח שכשהייתי בן 10, אחד הסטודנטים שגר לידי הסביר לי שהוא לומד גאולוגיה וממש לימד אותי את הנושא. זה היה מפתח ומסקרן. כבר בתקופת התיכון לי ולחברי היו ממשקים עם חלק מהסטודנטים כאשר היינו נשלחים מבית הספר לאוניברסיטה או במפגשים במרכז הספורט. בחרתי ללמוד דווקא באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בזכות היתרונות שלה מבחינה חברתית לצד רמה מקצועית גבוהה. היה לי ברור שאני רוצה להיות חלק מההווי הזה. 

3. מה למדת ולמה בחרת ללמוד דווקא מקצוע כזה? למדתי כלכלה וחשבונאות ללימודי תואר ראשון וכלכלה ללימודי תואר שני מחקרי. בחרתי ללמוד כלכלה בזכות אחותי הגדולה שלמדה 10 שנים לפניי. הלימודים נמשכו יחד כ-5 שנים בזכות המסלול המואץ שיש לסטודנטים מצטיינים לתואר ראשון. זה היה נהדר, כי כך שילבתי את לימודי התואר השני כבר בשנה השלישית של התואר הראשון. במהלך התואר, ביצעתי מחקר כלכלי בנושא מודל דורות חופפים והורשה תרבותית בין הורה לצאצא. בנוסף, תוך כדי הלימודים תרגלתי מגוון קורסים במחלקה לכלכלה ולחשבונאות של האוניברסיטה. המחלקה עזרה לי מאוד והייתה מתחשבת בעיקר בסיוע כספי בשנים המתקדמות ללימודים על מנת לאפשר הצטיינות בלימודים. 

4. במבט לאחור, היית בוחר במקצוע אחר? במבט לאחור, הייתי בוחר במסלול הזה בדיוק. הדבר המרכזי שלמדתי בתואר הוא להבין שאחרי שאתה עובר מסלול אקדמאי מורכב, אתה בעצם רוכש ארגז כלים ללמוד בחיים ובכוחות עצמך את מה שאתה רוצה. כחלק מהעבודה שלי בפירמת PwC יצא לי לעבוד הרבה עם מערכות מידע ועם Big Data אצל לקוחות. לכל לקוח הייתה את המורכבות שלו עם מערכות שונות כך שלמידת אותן מערכות נעשית באופן עצמאי. הדוגמא הזו נכונה גם לאתגרים נוספים: היום אני עובד בנמל אשדוד ובואתו אופן יש צורך ללמוד ולהצליח באתגרים חדשים כמו מערכות מידע מורכבות, צווים ותקנות בתחום הנמלים. לדוגמא, יש מערכת מידע ממש מגניבה ששמה TOS שמטרתה להביא למקסימיזציה של ארגון התכולה באוניות מבחינת מיקום התכולה והוצאתה על פי סדר ההגעה לנמלים השונים. באמצעות האינטרנט אפשר ללמוד הכל ולבד. לסיכום, בתחילת הדרך האקדמאית חשוב לבחור מסלול שפחות או יותר יאפיין אותך, לאחר מכן אתה לא באמת יודע לאן תגיע - הכל לטובה.

5. למה אתה הכי מתגעגע בלימודים? לחברים. האווירה באוניברסיטת בן-גוריון מדהימה. יש מסות של אנשים ורובם בראש טוב. כל סמסטר מתחלק לשלושה חלקים כרונולוגיים: החלק הראשון שבו מקדישים תשומת לב לפנאי (טניס, בריכה, מסיבות, טיולי אוהלים), החלק השני שבו משלימים מעט פערים לימודיים של מה שהפסדת בחלק הראשון, אבל עדיין ממשיכים לשמר את ערך הפנאי במסיבות בימי רביעי בברקה ובריכה בשישי-שבת. בחלק הזה נחמד יותר כי רבים מעדיפים להשאר בבאר שבע בשבתות. החלק השלישי הוא החלק המסיבי של הבחינות. אציין שהנוהג אצלנו היה שתמיד לאחר בחינה כולם יוצאים לחומוס או לפאב.

6. האם שמרת על קשרים עם חברים/מרצים מהתואר? ברור ששמרתי. אנחנו 4-5 חברים טובים ועוד מעגל רחב יותר שגם איתו אני בקשר. מדובר בחברים לחיים לכל דבר. אנו מתקדמים יחד הן בדרך האישית והן בדרך המקצועית ממש בדרכים מקבילות. גם את אשתי הכרתי בזכות הלימודים. שנינו היינו חברים בקרן אייסף, היא מאוניברסיטת בר אילן ואני מאוניברסיטת בן-גוריון, כך שיצא לנו להפגש מספר פעמים במהלך התואר בכנסים ובמפגשים ומשם התאהבנו.

7. מהו הקורס שהכי אהבת בתואר? אני חושב שמיקרו כלכלה. אתה מבין שכל ההתנהגות של עסקים ושל צרכנים מאופיינת על בסיס דפוסי התנהגות קבועים, בעיקר אצל עסקים. זה לא משנה מהי מהות העסק. זה נחמד לחשוב על זה כך מאחר ויש גישות של חוקרים שטוענים שמדעי החברה לא יכול להיות מדע מדויק ולדעתי זה ממש לא נכון.

8. כמה זמן לקח עד שהתברגת לשוק העבודה לאחר התואר? באופן מיידי. עוד בלימודים עברתי ראיונות למקומות עבודה להתמחות שחיכו לי מיד עם תום הלימודים. למרות שהשכר בהתמחות נמוך בחודשים הראשונים, לאחר 4 חודשים בוצעו שיחות עדכון שכר.

9. איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים מהיום? משפיע בתחום כלכלי רחב. בעבר היה חשוב לי בעיקר לעשות כסף ומהר במיזמים כאלה ואחרים. היום, כשאני מבין שהסבלנות נכונה וחשובה יותר, אני משתלב בארגונים גדולים, מנסה כמה שיותר לתרום מעצמי ובמקביל שואב המון ידע בתחומים שונים. אני לא שולל את ההתפתחות החומרית, אולם אני חושב שסבלנות משתלמת, כי הידע שלך כל הזמן מתרחב והיום בעולמנו קריירה לעיתים יכולה להמשך גם 40 שנה.

10. מה הדבר הכי חשוב שלקחת איתך מהתואר? הלמידה העצמאית. תלך, תקשיב, תלמד. תשים בכיס ותזכור שהכי חשוב זו הדרך שאתה עובר. בהמשך ניתן יהיה לנווט את הדרך הזו ללמוד דברים נוספים.

גם אתם רוצים ללמוד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב? לחצו כאן >>

// רועי כחלון

Your email was successfully saved