1. מי אתה?
אני אלכס שמולוביץ, בן 28 מתל אביב. יזם, חובב טכנולוגיה, ספורט ואנשים. לפני כשנה סיימתי תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות במכללה למינהל. בימים אלה אני מסיים את תפקידי כמנכ"ל אגודת הסטודנטים. במסגרת התפקיד עבדתי עם גורמים רבים במכללה ומחוץ לה וליוויתי סטודנטים במגוון מיזמים כגון משלחות הומניטריות למדינות עולם שלישי, הקמה וניהול מועדוני סטודנטים ויצירת מערכי תמיכה אקדמית מגוונים. כמו כן השתתפתי בהפקה של הופעות לעשרות אלפים של משתתפים ואירועים מגניבים ומגוונים בקמפוס כגון ערבי הרצאות, האקטונים ומופעי סטנדאפ.

כשנכנסתי לתפקיד, החלטתי לקחת על עצמי משימה והיא לשפר את אגודת הסטודנטים מבחינת ההתנהלות הכלכלית וברמת התכנון האסטרטגי. יחד עם צוות מדהים, הצלחנו לצמצם את הגרעון הכספי בצורה משמעותית, הטמענו נהלי עבודה רבים, יצרנו תכניות פיתוח ניהול ומנהיגות לבעלי התפקידים השונים, ניסחתי תקנון חדש ומקיף לעמותת האגודה אשר נמצא בתהליכי אישור בימים אלה ואף פיתחנו תכנית אסטרטגית שמטרתה למצב את אגודת הסטודנטים כפלטפורמה העיקרית והראשונה במעלה למנהיגות סטודנטיאלית. כיום אני לומד למבחני המועצה בראיית חשבון ועתיד להתחיל התמחות במחלקה הכלכלית במשרד רואי חשבון מה-BIG 4.

2. למה בחרת ללמוד דווקא במכללה למינהל?
אחרי התלבטות ארוכה מאוד, בחרתי במוסד עם מוניטין מצוין בשוק העבודה, רמה אקדמית גבוהה ובעיקר בגלל מגוון הפרויקטים והפעילויות מעבר להרצאות, עבודות ומבחנים.

3. מה למדת ולמה בחרת במקצוע זה?
בחרתי את השילוב בין תחומי החשבונאות והמשפט כדי להשיג דריסת רגל בעולם העסקים, רציתי תואר שיאפשר לי לחיות חיים בין-לאומיים ולקבל את הכלים הטובים ביותר לנתח סיטואציות ולקבל את ההחלטות העסקיות הטובות ביותר. היום אני רואה כיצד עשיתי את הבחירה הנכונה. הקורסים השונים והפרויקטים הרבים שלקחתי בהם חלק במהלך הלימודים אפשרו לי לרכוש ידע משפטי, הבנה כלכלית וכלים פרקטיים במגוון רחב של תחומים שסייעו לי רבות בעבודתי כמנכ"ל ארגון עם מחזור כספי משמעותי ועשרות רבות של עובדים ומתנדבים. אין לי ספק שהידע האקדמי והניסיון שרכשתי יסייע לי רבות בעבודתי כיועץ כלכלי בהתמחותי בראיית חשבון ובכל תחום אחר שאבחר לעסוק בו.4. במבט לאחור, היית בוחר במקצוע אחר?
תמיד נמשכתי לעולם הטכנולוגי ובעיקר לתחומי הפינטק (טכנולוגיה פיננסית), אנרגיה בת קיימא ותחומים אחרים שמשפיעים על המרקם החברתי בעולם. טרם בחירת תואר, התלבטתי רבות בין ללמוד הנדסה או מדעי המחשב לבין ללמוד תחומים שקשורים בעסקים. כנראה שאם לא הייתי לומד משפטים וחשבונאות, הייתי לומד מדעי המחשב. אפילו היום אני משתעשע ברעיון לעשות תואר נוסף במדעי המחשב או בתחום מקביל לו מתוך ההבנה כי בעולם המודרני לא משנה מי תהיה ובאיזה מקצוע תעסוק, ידע טכנולוגי הוא גורם מכריע להצלחה.

5. למה אתה הכי מתגעגע בלימודים?
יש רגע אחד מסוים שזכור לי היטב. בתחילת שנה ב' הצטרפתי לתכנית מצטייני הנשיא של המכללה. שם הכרתי אנשים מדהימים מכל הפקולטות. במסגרת התכנית בחרנו לבצע פרויקט של שיפוץ מרכז נוער בסיכון בראשון לציון. בשבוע הראשון לסמסטר ב' היה ערב ארוך במיוחד שבמהלכו בנינו את לוחות הזמנים, ניסחנו את התקציב והכנו מצגת על הפרויקט לצורך גיוס כספים מקרנות וגופים כספיים. סיימנו בסביבות השעה אחת בלילה והסתבר לנו שנעלו אותנו בבניין. ההרגשה שהרגשתי באותו הערב, של ההתרגשות המהולה בדרייב לעשות שינוי אמיתי בקרב קהילה שזקוקה לנו, באמצעות הידע שרכשנו באולמי ההרצאות, מלווה אותי לעיתים קרובות.

בסוף הערב הצלחנו להיחלץ מהבניין בזכות עובדי הלוגיסטיקה המסורים שעבדו בקמפוס ואפילו עמדנו בתכנית. תוך שלושה חודשים, הפקנו ערב סטנד-אפ במכללה, גייסנו כספים ממספר עמותות וקיימנו אירועי מכירת עוגות בקמפוס. לבסוף הצלחנו לגייס כ-22 אלף ₪. בעזרתם קנינו את הרהיטים, הצבע והפרקט ושיפצנו את מרכז הנוער בין ההרצאות ובערבים אחרי הלימודים. באופן אישי לא האמנתי שנספיק לסיים בטווח זמנים כל כך קצר. אבל ברגע שמחברים אנשים יוצאים מן הכלל, השמים הם הגבול.

6. האם שמרת על קשרים עם חברים/מרצים מהתואר?
תכנית הלימודים המשולבת במשפטים וחשבונאות היא ארוכה ואינטנסיבית. זכיתי ללמוד עם אנשים מדהימים למשך חצי עשור מהחיים. בדרך עברנו תחנות משמעותיות כמו מעבר למגורים מחוץ לבית של ההורים, חתונות, ילדים ועוד.. כל החוויות המדהימות האלה גיבשו אותנו מאוד ונוצרה חבורה של חברים קרובים אשר לא משנה איפה כל אחד מאיתנו יימצא את עצמו, אין לי ספק שתמיד נשמור על קשר. כמובן, שתמיד כיף לראות פנים מוכרות בחדר ישיבות או בביקור מזדמן בקמפוס.7. מהו הקורס שהכי אהבת בתואר?
אני אפילו לא יודע איפה להתחיל. מעבר לתכנית מצטייני הנשיא, בקיץ שבין שנה ב' ל-ג' וכן בקיץ שבין שנה ג' ל-ד', נבחרתי לייצג את המכללה במשלחות לכנס Global Partnership of Asian Colleges (GPAC). מדובר בכנס כלכלי שמפגיש בין סטודנטים מכל רחבי המזרח הרחוק. אני ושלושה סטודנטים בליווי נשיא המכללה פגשנו סטודנטים מסין, טאיוון, וייטנאם, יפן ודרום קוריאה; התנסינו בתחרות ניתוח קייס בצוותים בינלאומיים; וזכינו לפגוש את המומחים הכלכליים הבכירים ביותר באסיה כגון פרופ' הירו שימדה – מייסד הכנס והיועץ הכלכלי לשעבר לקיסר יפן. מדובר בחוויה של פעם בחיים שלשמחתי הזדמן לי לחוות פעמיים, פעם בתור משתתף ופעם בתור ראש המשלחת.

מעבר לכך השתתפתי בחממת היזמות "NOVUS" של בית הספר למנהל עסקים. גם שם פגשתי אנשים מרתקים והתנסיתי בצעדים הראשונים של מייסד חברת סטארט-אפ, כל זאת בליווי משנה למנכ"ל בזק. כמו כן, השתתפתי בתחרות גישור ויישוב סכסוכים של
ה-International Chamber of Commerce) ICC) שהתקיימה בצרפת. במסגרת התחרות, אני ושלושה סטודנטים מהמכללה נסענו לפריז להתחרות בסטודנטים מפקולטות המשפטים המובילות בעולם.

שם, כל צוות ייצג חברה עסקית בסכסוך בינלאומי מתוך מטרה להגיע לפתרון הטוב ביותר לכל הצדדים. אפילו הצלחנו להביס את הצוות מאוניברסיטת ג'ורג'טאון היוקרתית. מעבר לזה, נהניתי מאוד בקורסים הכלכליים בניהול תיקי השקעות, ניתוח דוחות כספיים, דיני תאגידים ובקורסים הפילוסופיים של המשפט. אני מאוד מעריך את חווית הלימודים שהמכללה אפשרה לי ואין ספק שהמציאות עלתה על כל מה שדמיינתי כשנרשמתי ללימודים.

8. כמה זמן לקח עד שהתברגת לשוק העבודה לאחר התואר?
בתחילת שנה ג' התחלתי לעבוד כאנליסט עסקי בחברת "אנטרופי – מחקר כלכלי". לאחר מכן עבדתי כטרום מתמחה במשרד עורכי דין שעסק בהייטק, קניין רוחני ומשפט מסחרי. כבר במהלך התואר התקבלתי להתמחות בראיית חשבון במחלקה הכלכלית של משרד רואי חשבון מה-Big 4. במסגרת הלימודים התראיינתי למספר מקומות עבודה מובילים והייתה לי תחושה שמעריכים מאוד את המוסד ואת תכנית הלימודים.

9. איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים מהיום?
אני מקווה להיות אחרי התמחות בראיית חשבון, תואר שני במנהל עסקים באחת מתכניות העילית הטכנולוגיות בארה"ב ובעל ניסיון בתחומי הון סיכון וחברות סטארט-אפ טכנולוגיות. כמובן שיהיה נחמד מאוד להיות אחרי האקזיט הראשון או להוביל חברה קטנה שרוצה לעשות שינוי גדול. מעבר לשאיפות והחלומות, מאוד חשוב לי ליהנות גם מהדרך ולא רק לכבוש פסגות.

אני מקווה לשלב עם ההתפתחות המקצועית, גם התפתחות אישית עם אשתי, המשפחה והחברים והתפתחות חברתית בהתנדבות משמעותית בארגון שמקדם נוער בסיכון.  השאיפה שלי היא למצוא את האיזון שיאפשר לי לפתח את הקריירה שלי ובמקביל לשנות את עולמם של חבר'ה צעירים שהחיים לא תמיד חייכו אליהם ובעזרת כמה מילים טובות, כמה עצות ובעיקר מעורבות ואכפתיות, להרחיב את האופקים שלהם ולהחזיר להם את האמון בעצמם ובמסוגלות שלהם לעשות כל מה שרק ירצו.

10. מה הדבר הכי חשוב שלקחת איתך מהתואר?
היפנים אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים. אחד הדברים הכי משמעותיים שלקחתי מהתואר הוא היכולת להתעמק ולרדת לפרטי פרטים. בשני התארים כמו גם בעבודה, נדרשתי לרדת לרזולוציות מאוד גבוהות. יכולת זו אפשרה לי לפרק לגורמים את מרבית האתגרים שנתקלתי בהם, לבנות שלבים מוגדרים מתוך הבנה של התהליך הדרוש להתמודד עם האתגר ואף למדוד את ההצלחה. מאז שאני זוכר את עצמי, אבא שלי תמיד אמר לי שדרך ארץ קדמה לתורה.

בילדות המשפט הכל כך מפורסם נראה כמו סתם משהו שמבוגרים אומרים. בזכות החוויות שחוויתי, הכרתי המון אנשים וחוויתי המון סיטואציות אנושיות. התנדבתי, עבדתי בצוותים, ניהלתי ונחשפתי למגוון עצום של אוכלוסיות. היום אני הרבה יותר רגיש למי שעומד מולי ותמיד משתדל לראות את הסיטואציה דרך העיניים של הסובבים אותי. יכולת זו גרמה לי להפנים שלא משנה מי אתה, מה הטייטל שלך בעבודה וכמה הצלחות חווית, קודם כל תהיה בנאדם. דרך ארץ אכן קדמה לתורה.

לאתר אקדמיה של המכללה למינהל לחצו כאן >>   

// אלכס שמולוביץ

Your email was successfully saved