1. אז מי אתה? רוני אבידוב, בן 28 מתל אביב.
2. מה אתה לומד ולמה בחרת ללמוד במקצוע זה? אני לומד בחוג לארכאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב. תמיד התעניינתי בהיסטוריה, אבל רציתי משהו יותר מוחשי. לא רק לקרוא על מה שקרה, אלא לראות בעצמי, לגעת. לימודי ארכאולוגיה משלבים בין השניים בצורה מושלמת. את הלימודים העיוניים משלימים הרבה קורסים מעשיים והרבה יציאות לשטח לחפירות, סקרים, סיורים ועוד. הרבה אנשים ניסו להוריד אותי מהרעיון, בגלל שתואר במדעי הרוח נתפס כמשהו חסר תועלת. אז קודם כל הסטראוטיפ של המלצר בוגר מדעי הרוח הוא קצת לא הוגן. לא חסרים גם בוגרי משפטים ומנהל עסקים שלא מוצאים עבודה, ומצד שני לא חסרים בוגרי מדעי הרוח שמחזיקים בעמדות מפתח, בתפקידים ציבוריים ובראש חברות גדולות. בכל מקרה, תמיד אמרתי לעצמי שאם אחליט ללמוד באוניברסיטה זה יהיה כדי ללמוד משהו שמעניין אותי. שהלימודים יהיו המטרה עצמה, ולא אמצעי בדרך למטרה. ובכל זאת, בסופו של דבר דווקא יצא טוב, כי ארכאולוגיה זה אולי התחום הכי מעשי במדעי הרוח. תואר בארכאולוגיה פותח את הדלת למגוון רחב של אפשרויות תעסוקה: ברשות העתיקות, מוזיאונים, מכוני מחקר פרטיים, ייעוץ לחברות ועוד הרבה. אולי אני לא אהיה מיליונר, אבל תהיה לי אפשרות שאין להרבה אנשים - לא רק ללמוד משהו שמעניין אותי, אלא גם להתפרנס ממנו.
3. למה בחרת ללמוד דווקא באוניברסיטת תל אביב? אני לא חושב שיש מקום טוב יותר ללמוד ארכאולוגיה מאשר אוניברסיטת תל אביב. לכל אוניברסיטה יש את התחומים והתקופות שהיא יותר חזקה בהם, אבל בתל אביב יש לדעתי את המגוון הכי רחב. יש פה מומחים לתקופות רבות, מהפרהיסטוריה, דרך התקופות המקראיות ועד התקופות הקלאסיות, והם כולם חוקרים מובילים בתחומם. יש גם דגש חזק על שילוב עם המדעים המדויקים, "מדעי הארכאולוגיה", עם חוקרים שמתמחים בבוטניקה, זואולוגיה, גאולוגיה, מטרילוגיה ועוד. לסטודנטים יש הזדמנות לא רק ללמוד אצל חלק מהחוקרים המובילים בעולם, אלא גם להשתתף בחפירות באתרים החשובים בארץ, כמו מגידו, עזקה, מצדה ועוד. יכול להיות שבחו"ל יש מוסדות יותר נחשבים, עם חוקרים לא פחות בולטים, אבל החיסרון הגדול שם הוא המרחק מהארץ. ארכאולוגיה זה תחום שבו מאוד חשוב לראות ולגעת, ואין תחליף לגישה לכל האתרים והממצאים שאפשרית פה. 4. הרגע האהוב עליך במהלך יום הלימודים? ההפסקה...
5. הספוט האהוב עליך באוניברסיטה? הכניסה המערבית של גילמן, לשם כולם מתנקזים בהפסקות.
6. אם לא היית לומד את זה, מה היית לומד? ניסיתי ללמוד אמנות לפני זה. אני מאוד אוהב לצייר ומאז שאני זוכר את עצמי אני מתעסק הרבה בכל מיני מלאכות. סביר להניח שהייתי ממשיך במשהו כזה, אבל הבעיה היא שתמיד הייתי נורא מעשי. אני אוהב את הצד הטכני ולא כל כך התחברתי לכל ההתפלספויות. להפתעתי, דווקא ארכאולוגיה זה אחד התחומים האחרונים שבו עוד יש מקום לציירים. יש ביקוש גדול לשרטוט תכניות, ציור ממצאים, שחזורים וכו'. 7. מהו הקורס האהוב עליך ביותר בתואר? אני חושב שהקורסים שהכי נהנתי מהם הם קורסי טיפולוגיה. זו סדרה של קורסים מעשיים שנערכים בחדר האוספים, ובהם לומדים לזהות את הקרמיקה וכלי הצור האופייניים לכל תקופה. לדעתי אלה גם בין הקורסים החשובים ביותר בתואר, כי אלה הכלים העיקריים לתיארוך, שבהם ארכאולוג חייב לשלוט, ואין באמת דרך ללמוד את זה מספרים, אלא רק דרך מגע עם החומר.
8. מהו הנושא הכי חם בקפיטריה שלכם? איך משיגים קפה לפני סוף ההפסקה.
9. איפה אתה רואה את עצמך לאחר התואר? תואר שני. 10. מה הדבר שהכי חשוב לך לצאת איתו מהתואר? קודם כל אני נהנה, וזאת הייתה המטרה הראשונה שלי. מעבר לזה, התואר מעניק כלים שהפכו להיות מאוד נדירים בעידן שלנו - ניתוח ביקורתי, יכולות קריאה וכתיבה (מעבר לרמת הסמס). אם אצא רק עם אלה, זה כבר היה שווה את זה.

// רוני אבידוב


Your email was successfully saved