אחרי חמישה חודשים בדרום אמריקה אני יכול לדבר בכנות על תופעה שאני ממש לא אוהב: ישראליאדות. האמת שמעבר ללא אוהב, אני אפילו שונא את זה. לא, זה לא אומר שאני לא אוהב ישראלים. אני לא אוהב את קבוצות הענק שנודדות להן ברחבי היבשת לפי תנועת הגל העולה והיורד. 

אני לא אוהב את החבר'ה שצועקים ועושים רעש ובטוחים שהכל מגיע להם, שמאמינים שאם האדם שמולם לא מדבר עברית הוא חלק מהתפאורה של דרום אמריקה וכנראה שהוא טיפש. עברית היא השפה האהובה עלי. דווקא פה אני מרגיש שאני סולד ממנה וזה מכאיב לי מאוד. אגב, בחיים לא אוותר עליה. 

קשה לי עם החבורות האלה, שבאות ליבשת הזו כדי "לעוף על הטיול שלהם". מה זה "תעוף על הטיול שלך"? הגרסא הסחית ללהגיד "Yolo" של מטיילים. "מה, תעשה מש'בזין שלך" (תקראו את זה מהר- ככה זה נאמר), תעשה שטויות, סמים, זונות, ומחלות והעיקר "שתעוף על הטיול שלך".

"תעוף" עליו באיזו ווילה בקולומביה עם 500 גרם קוקאין, 100 אחוז אנשים שמדברים רק עברית ולא יודעים לשים אצבע איפה זה קולומביה על המפה - או יותר חמור, איפה זה דרום אמריקה (באמא שלי, סיפור אמיתי, ואני לא אגיד באמא שלי סתם). העיקר "שתעוף".
סליחה מכל מי שקורא את זה אבל כוסעמק טוב?! 

בתור אחד שמטייל לבד (ורציתי לכתוב בודד אבל זה לא כל כך נכון. יש הבדל עצום בין בודד ללבד)  פגשתי פה אנשים מדהימים מכל קצוות העולם וקשתות הצבעים. ולפני שיאשימו אותי כעוכר ישראל, פגשתי גם ישראלים מדהימים שילוו אותי הרבה מעבר לדרום אמריקה, אבל גם גרמנים, אמריקאים, אנגלים, קולומביאנים, אקוודורים, עמים רבים נוספים והודי אחד, שכולם ללא יוצא מן הכלל כל כך שמחו לדבר איתי כי "זה ממש מפתיע שאתה ישראלי ומדבר איתנו, כל הישראלים שפגשתי ממש לא היו נחמדים ורק היו בקבוצות סגורות. אנחנו לא כל כך אוהבים את ישראל. אי אפשר לדבר עם האנשים שם".

ושוב סליחה, כוסעמק טוב?! 
זה השם שאנחנו רוצים להוציא לעצמנו?! שאנחנו עם אנטיפט שלא אוהב זרים ולא מתחבר ורק "עף על הטיול שלו"? העם הזה שכולנו כל כך מתגאים בכמה שהוא חם ואוהב? בכל שיחה פה אני מרגיש שאני בתפקיד. אני מינימום שגריר ישראל בדרום אמריקה ואת השיחה על הסכסוך הישראלי - פלסטיני ניהלתי כבר 147 פעמים לפחות ובאופן הכי אובייקטיבי שאני יכול כי זה כל כך חשוב. כי מה שאנחנו נציג להם כאן זה מה שהם יקחו איתם הביתה. מפה הכל מתחיל. 

ו-וואלה, יש מי שיגיד לי "עזוב שטויות, אני באתי לכאן כדי ליהנות. לא שגריר של אף אחד" וגם זה מצוין. תבואו. תהנו. היבשת הזו מדהימה. החוויות הכי מטורפות שחוויתי בחיי, נופים מדהימים, תרבות, שפה (מחדד את הספרדית לאט לאט). יש פה כל כך הרבה – אז למה להיות מוגבל לשתי ערים במדינה, לשפה אחת, ולהוסטל "ישראלי" אחד כדי שיהיה אפשר לעשות תמונה לאינסטוש עם אלפקה?

באתם לדרום אמריקה? בואו לטייל. בואו לחוות. בואו לטעום, להריח, לגלות, לחקור, לראות עולם, לדבר עם אנשים אחרים, לחשוב קצת אחרת. אל תעשו בושות אבל,(באמא שלכם, ולא אומרים באמא שלכם סתם). תפתחו ת'ראש מעבר למה שמוכר וידוע. מעבר למה שחשבתם שאפשרי. הטיול הזה הוא הרבה יותר מטיול בעיניי. הוא מסע. מה שתוציאו מהמסע הזה- בידיים שלכם בלבד.
בקיצור, מה נשאר לי להגיד? יאללה יאללה, עופו על הטיול שלכם הא? (סתם. בלי לאזכר הורים מותר להגיד סתם).

// רון שמואלי

Your email was successfully saved